Parlamentní listy 6. 3. 2022: T. Petříček - Válka na Ukrajině

7. března 2022

Válka na Ukrajině. 10 dní vzdoruje země ruské agresi. Moderátorka Terezie Tománková probrala situaci s expremiérem Petrem Nečasem (ODS) a exministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem (ČSSD) ve speciální Partii na CNN Prima News. Následně se do diskuse připojil i někdejší předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel a poslanci Ondřej Kolář (TOP 09) a Jaroslav Bžoch (ANO).

tomas-petricek-1_3.jpg

Ruský prezident Vladimir Putin přirovnal západní sankce k vyhlášení války. „Je to jasná známka toho, že tyto sankce zabírají, že jsou bolestivé a že mají hospodářský účinek. Je to první takový případ za několik let. A ty sankce budou mít svůj účinek. Jejich cílem by mělo být i zhoršit možnosti Ruska vést tuto válku,“ míní Nečas.

„Rusko sankce určitě bolí. Ekonomický výhled není pro Rusko dobrý, pokud neskončí agrese a nebude možné jednat o tom, jak diplomaticky tento konflikt zakončit,“ dodává Petříček. Nečas dodal, že se domnívá, že za delší konec provazu tahá Západ.

Petříček se pak věnoval i útoku na záporožskou jadernou elektrárnu. „Vladimir Putin se chová naprosto nezodpovědně. Toto je naprosto mimo nějaké představy agresivní válka. Nechci komentovat to, že Rusko porušilo standardy, mezinárodní právo, ale to, že ohrožuje i vlastní občany ukazuje, jaký charakter ten režim má,“ míní Petříček a stejně jako Nečas by zvýšil ještě víc ekonomický tlak na Rusko.

„Není jasné, jaká je strategie ruského vedení. Co je cílem této války na Ukrajině. Má-li to být podrobení celé Ukrajiny, pak je to na dlouhou opotřebovávací válku,“ podotkl Nečas. Co se týče uprchlíků, obává se, že migrační vlna je teprve na počátku a humanitární katastrofa může teprve nastat.

Petříček se následně vyjádřil ke schůzce izraelského premiéra s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nyní by měl předseda izraelské vlády jednat s německým kancléřem Olafem Scholzem. „Není to asi přelomové. Dalo se to očekávat z toho pohledu, jak se Izrael k celému konfliktu stavěl. A hovořilo se i o tom, že by Izrael mohl být mediátorem,“ podotkl Petříček, že cestu Naftaliho Bennetta vnímá jako určitý pokus, ale výsledky jednání nezná.

„Přínosné by bylo, kdyby izraelský premiér vysvětlil mimo jiné ruskému prezidentovi, že Ukrajina není nacistický stát a že v jejím čele stojí prezident židovského původu, ke kterému se hlásí,“ poznamenal Nečas.

Petříček se vyjádřil k osobě ruského prezidenta Vladimira Putina. „Mám pochybnosti, nakolik je ještě připraven racionálně vyhodnocovat dopady dalších kroků a nakolik má zábrany k mnohem intenzivnější eskalaci konfliktu na Ukrajině. Skutečně se mu nedaří asi naplnit ty cíle, které Rusko očekávalo. Čelíme člověku, který je naprosto nepřijatelný. To riziko tady je a měli bychom se snažit konflikt ukončit různými cestami, pomoci Ukrajině, jednat,“ míní Petříček. „Ne nadarmo se také hovoří o tom, že Čína zaujímá neutrální pozici,“ zmínil Petříček, že Říše středu by mohla rovněž hrát roli ve vyjednávání.

„Ruské vedení velmi sázelo na to, že rozloží NATO a Evropu. Plánovalo, že když operaci spustí po olympijských hrách v Číně, že již poběží i Nord Stream II. Od začátku to vypadalo jako pokus rozložit Západ, tím trojským koněm bylo tak trochu Německo, ale teď už vypadá, že se vzpamatovalo a bude držet lajnu,“ uvedl Nečas.

zdroj: Parlamentní listy 6. 3. 2022 odkaz zde

Blogy