Ministryně Jana Maláčová: Budu kandidovat na místopředsedkyni ČSSD

1. prosince 2018

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová bude na březnovém sjezdu kandidovat na místopředsedkyni ČSSD. V rozhovoru pro Právo vysvětluje například zvýšení rodičovské. Přiznává, že další opatření, která se dotknou firem, jako delší dovolené či zkracování pracovní doby, musí dávkovat opatrně.

* Dostala jste nominaci od pardubické ČSSD na místopředsedkyni strany. Znamená to, že budete na březnovém sjezdu kandidovat?

V posledních týdnech mě oslovila řada spolustraníků. O víkendu jsem dostala nominaci od krajské konference v Pardubickém kraji, nominovalo mě i několik okresních konferencí. Dlouho jsem to zvažovala, hovořila jsem o tom i s předsedou Hamáčkem, který mi vyslovil důvěru. Proto jsem se rozhodla, že budu kandidovat.

* To budete ve straně šéfovat i svému manželovi a státnímu tajemníkovi pro EU Aleši Chmelařovi, že?

Já už mu šéfuju (směje se).

* Pořád se hovoří o tom, že je ČSSD na dně. Tak jak jí chcete pomoci?

Panem Hamáčkem jsem byla pověřena, abych se podílela na přípravě programu a vize sociální demokracie pro příští léta. Myslím, že je to oblast, ve které jsem silná.

I v minulosti jsem spolupracovala na programových dokumentech. Krize soc. dem. není jen v České republice. V celé Evropě sociální demokraté oslabili. Chci se podílet na obnově soc. dem. hnutí. Potřebujeme nové tváře, pružnější stanovy, lepší marketing.

* Na místopředsedkyni ve vedení má ČSSD kvótu. Často to působilo, že jsou ženy ve vedení skutečně jen do počtu. U vás to platit nebude?

Nevnímám, že by byly místopředsedkyně do počtu. Některé byly aktivnější a některé méně, ale to se dá říct i o těch mužských místopředsedech. Ne všichni byli viditelní a znamenali pro ČSSD posun. Jsem v soc. dem. deset let a vždy jsem byla aktivní v odborných komisích nebo Masarykově akademii. Spoluzakládala jsem Oranžový klub. Moje angažmá ukazuje, že chci být aktivní, nebudu jen paní na billboardu. Pokud budu zvolena, budu ale k funkci přistupovat s pokorou.

* Na jaké voliče chcete cílit? Na tzv. lidi práce, nebo městské liberály?

Je dobré znát svou voličskou strukturu. Nicméně soc. dem. dosahovala ve volbách 35 procent právě proto, že dokázala reprezentovat zájmy různých voličských skupin. Oslovovali jsme městské liberály, venkovany, vzdělané i méně vzdělané. To je recept na vstání z mrtvých. Musíme mít program pro pracující, rodiny s dětmi i seniory. Vedení strany bychom měli postavit tak, aby jednotliví místopředsedové reprezentovali jednotlivé skupiny. Můžeme mít různé názory, ale musíme se poradit a rozhodnout pro jedno stanovisko.

* Jak se vám po hlasování o nedůvěře vládě spolupracuje v kabinetu s hnutím ANO?

Čtvrteční jednání vlády bylo poměrně krátké. Pokračujeme ve starých kolejích, zásadní dopad to nemělo.

* Vy jste byla jedna z těch, kdo mezi prvními v ČSSD řekl, že by bylo lepší, aby kvůli svým kauzám premiér Andrej Babiš odešel. Usneslo se na tom i předsednictvo soc. dem. Nemrzí vás, že si z vaší výzvy ANO nic nevzalo?

Zopakovala jsem to, co přede mnou řekl předseda Hamáček a škála stranických kolegů. Co na to říct? Optimální stav to není. Koneckonců, sociální demokracie za podobného stavu do vlády už vstupovala. Ve stranickém referendu jsme si schválili, že do této vlády půjdeme, protože chceme prosazovat to, co považujeme za důležité, a myslím, že se nám to daří.

* Tento týden koalice podpořila váš návrh na navýšení rodičovské o 80 tisíc korun, Č když až od roku 2020. Částka bude vyplacena všem rodičům s dětmi, kteří budou k 1. lednu 2020 mladší 4 let. To znamená, že když bude mít dítě čtvrté narozeniny 2. ledna 2020, tak jeho rodiče 80 tisíc dostanou?

Ano, přesně tak.

* Takže některým rodičům dáte 80 tisíc jednorázově?

Bude to vypláceno postupně, ale to by mohlo být ještě předmětem legislativních změn. Všichni se mě ptají, proč je to do čtyř let. Je to proto, že rodičovský příspěvek je možné čerpat do čtyř let dítěte. Kdybychom příspěvek chtěli dát jen těm, kteří budou v tu dobu rodičovský příspěvek ještě čerpat, tak bychom potrestali ty rodiče, kteří šli dřív do práce a rodičovský příspěvek čerpali kratší dobu. A to my nechceme, protože tito lidé odvádí daně a sociální a zdravotní pojištění a my bychom je za to, že se vrátili do práce dřív, prakticky potrestali. Uvědomujeme si, že někteří rodiče se do toho těsně nedostanou, ale bohužel to tak je, někde jsme tu dělicí hranici udělat museli.

* Proč se nebude rodičovská zvedat ve dvou fázích, jak jste původně chtěla, tedy příští rok o 40 tisíc a posléze o dalších 40 tisíc?

Těch 40 tisíc korun pro příští rok nebylo v rozpočtu. Proto jsme to posunuli na rok 2020, ale rodiny dostanou rovnou o 80 tisíc korun víc.

* V lednu byste měla také předložit zákon o zálohovaném výživném, tedy aby stát platil výživné za některé neplatiče a poté A by je po nich vymáhal. Stíháte to?

Ve čtvrtek jsme zahájili vnitřní připomínkové řízení na ministerstvu, v prosinci to chceme poslat do meziresortního řízení. i

* Platit by měl zákon od roku 2020?

Ano. Když to do konce ledna pošleme na vládu, tak by na optimální legislativní běh mělo být dost času.

* Podle zveřejněných parametrů by na zálohované výživné měli mít nárok rodiče s příjmem do 2,7násobku životního minima. To platí?

Pracujeme s dvěma variantami. Nerada bych ještě prozrazovala obsah dříve, než s ním seznámíme hnutí ANO. Ministerstvo spravedlnosti k tomu připojilo část, která se zabývá způsobem vymáhání alimentů.

* Co rodiče, kteří na tuto pomoc státu vlivem svého vysokého příjmu nedosáhnou, ale kterým bývalý partner na děti také neplatí?

I na ně myslíme v jedné variantě. Ale víc říci nemohu.

* V létě poslanci zrušili povinnost, aby školky musely přijmout děti od dvou let. Rodiče, kteří se potřebují vrátit do práce dřív, tak mohou mít problém sehnat pro své děti umístění. Máte v plánu jim nějak pomoci?

Zrovna jsem kvůli tomu dostala vynadáno na britské ambasádě, že stát nezajišťuje předškolní péči, ačkoliv jsem jedna z mála, kdo se o problém velmi zajímá. Netýká se totiž jen dvouletých dětí. Máme přes třicet tisíc odmítnutých žádostí o školku pro tříleté děti. Ženy kvůli tomu přicházejí 0 pracovní pozice, když nemají peníze na soukromou školku, protože nemají kam dát dítě. Proto jsme navrhli financování dětských skupin a mikrojeslí ze státního rozpočtu. Slibujeme si, že když bude zajištěné stabilní financování, tak budou dětské skupiny růst jako houby po dešti a společně s mikrojeslemi pokryjí celé území ČR.

* Jsou takové skupiny pro děti bezpečné? Ve školce mají děti učitelku, která má nějaké vzdělání i zkušenosti, nároky na vedoucí dětských skupin nemusejí být takto vysoké.

S dětskými skupinami mám velmi dobrou zkušenost jako ředitelka odboru na ministerstvu práce. Provozovali jsme tady tři dětské skupiny, do jedné z nich chodilo od dvou let 1 mé dítě. Je to vždy o lidech, pedagogické vzdělání nemusí být zárukou kvalitní péče o děti. V dětských skupinách máme lidi, kteří mají buď V zdravotní, nebo sociální nebo pedagogické vzdělání. Je také potřeba si uvědomit, že většina soukromých školek a jeslí běží v režimu živnostenského zákona a požadavky na ty pečující osoby nejsou vůbec žádné. Novela o dětských skupinách neřeší jen financování, je také o pravidelném povinném školení, které MPSV zaplatí. Budeme kontrolovat plány výchovy a péče, dodržování norem. To přinese zvýšenou kvalitu. Když nebudou zřizovatelé tyto podmínky splňovat, pozastavíme jim vyplácení dotací.

* Jak vysoká tedy bude podpora státu?

Pracujeme s částkou 7,5 tisíce korun na dítě měsíčně. To je podobná částka, kterou dostávají obce na mateřské školy. Když k tomu přičteme příspěvek rodičů, který by měl činit maximálně jednu třetinu minimální mzdy (ta bude 1. 1. 2019 činit 13 350 korun), a když budou mít zřizovatelé naplněnou kapacitu, tak by to mělo být perfektně ufinancovatelné. Přidali jsme také možnost financovat dětskou skupinu z třetích zdrojů. Asociace dětských skupin je s návrhem spokojena.

* Nevyjde to státní rozpočet draho?

Vypadá to jako vysoká částka, ale když jsme to počítali, bude to výhodné. Když se podíváte na mediánovou mzdu ženy, tak 7,5 tisíce korun je zhruba částka, kterou buď ona, nebo její zaměstnavatel odvede státu. Státu se tato podpora vyplatí. Sice investuje do dětských skupin, zároveň to ale dostane na odvodech každý měsíc zpátky. Víme, že především víc vzdělané ženy chtějí slaďovat práci a rodinu. Dnes je 80 procent dětí v dětských skupinách mladší tří let.

* Jak to vypadá se zákonem o sociálním bydlení? Platí, že jej nakonec nepředložíte?

Souhlasím s tím, že je passé. Máme totiž mnohem širší problém, a to je dostupnost bydlení jako taková. Už to není jen o sociálně vyloučených skupinách obyvatelstva, ale i o střední třídě. S ministerstvem pro místní rozvoj jsme se dohodli, že od ledna začneme pracovat na zákonu o dostupném bydlení.

* Řešení tzv. obchodu s chudobou se tedy odsune?

My to řešíme. Měli jsme kulatý stůl, vytyčili jsme patnáct opatření, většina z nich je legislativní povahy, která by měla obchod s chudobou ukončit. Nejklíčovější jsou cenové mapy, ty by měly být hotovy v polovině prosince. Jim budeme přizpůsobovat dávky. Potřebujeme bič na pronajímatele ubytoven. Nejjednodušší, ale zároveň politicky komplikované řešení by bylo mít živnostenské oprávnění na pronajímání bytů. Chceme zavést hygienické standardy, definici toho, jak má vypadat byt, kolik v něm může žít osob na metr čtvereční, že by v bytě měla být tekoucí voda apod. Když se podíváte do vyloučených lokalit, podmínky tam jsou hrozné, ale stát za to zaplatí na dávkách třeba 25 tisíc korun.

* Co bude krok B? Zavřete ubytovny, které nebudou tyto podmínky splňovat? A co pak budete dělat s jejich obyvateli?

Teď je to tak, že byty jsou nevyhovující, ačkoliv do nich tečou velké finanční prostředky. To je příčina i důsledek chudoby. Aby si pronajímatelé uchovali finanční podporu, budou muset splňovat standardy a lidem se tudíž zlepší životní podmínky. Měli bychom také prodloužit školní docházku dětí. době, kdy nám stárne společnost a vzdělávání je čím dál důležitější, nevím, proč je povinná školní docházka ukončena už 15. rokem a není to 18. rok jako v okolních zemích. Náklady na školy jsou pro některé rodiny příliš vysoké a pro rodiče je nejjednodušší to dítě v 15 letech poslat na úřad práce.

* Chystáte se toto opatření navrhnout vládě?

Je to v gesci ministerstva školství a my o tom s ním v tuto chvíli jednáme. Není to jednoduché. Dohodli jsme se na kulatém stolu. Běží širší debata v tripartitě nebo v Asociaci krajů o kvalitě českého školství a o tom, jak se nám daří naplňovat kapacity škol. Je to věc, která s tím souvisí.

* Kam by ty děti povinně šly, pokud by neměly dobrý prospěch a školy, na které by se přihlásily, by je nevzaly?

Bylo by to tak, jak se to řeší například v Německu, šly by do učení. Školy stále usilují o žáky. Je to v gesci ministerstva školství, nechci mu do toho zasahovat. Odborníci se shodli na tom, že jeden ze základních problémů je, že děti končí na úřadech práce a tím pádem se jim zhoršují životní šance. Protože jsou bez vzdělání.

* Co budou základní parametry zákona o dostupném bydlení?

Předpokladem je výstavba nových bytů. Protože je nemáme, rostou ceny nemovitostí, nájmů i hypoték. Výstavba by ale neměla být přes dotační titul, protože to nedává obcím žádnou jistotu. Musíme řešit pronájmy přes Airbnb, měli bychom podporovat družstevnictví. Nemělo by se nabízet bydlení samo o sobě, mělo by se navázat na sociální práci. Jsme na začátku a dáváme dohromady naše představy. V lednu si je dáme dohromady a začneme na tom pracovat.

* Kdy by ten zákon mohl být hotov?

No to je dobrá otázka, protože zkušenost z funkčního období minulé vlády ukazuje, že je důležité načasování. Jak se předložil zákon o sociálním bydlení ke konci minulého období, tak se tím pohřbil. Takto složité zákony mají podle mě šanci projít, když jsou předloženy nejpozději dva roky před volbami.

* V kampani před komunálními volbami jste slibovali pět týdnů dovolené všem zaměstnancům nebo zkrácení pracovní doby. Už jste to řešila s ANO?

Návrh pět týdnů dovolené nám uloupila KSČM, v pondělí to budeme projednávat ve vládě.

* A co to zkrácení pracovní doby?

Já bych to dělala postupně. Myslím, že jsme zaměstnavatelům způsobili už dost bolestí hlavy, ať už zrušením karenční doby, nebo zvýšením minimální mzdy. Není to v programovém prohlášení vlády. Jsou to dobré věci, které je dobré mít přichystané v době, kdy se začne blížit krize.

* Jak je na tom MPSV s přípravou důchodové reformy?

My si řekli, že budeme zatím spíš napravovat nespravedlnosti v sociálním systému, tedy zvýšení nižších důchodů žen a dřívější odchod do důchodu pro fyzicky náročné profese. Dohodli jsme se tento týden v koaliční radě, že ustavíme důchodovou komisi, kterou máme ukotvenou v programovém prohlášení vlády. Chtěla bych ji ustavit v prosinci, aby se v lednu mohla sejít. Chtěla bych vypracovat scénáře reformy zleva doprava a důchodová komise o nich bude diskutovat. Intenzivně pracujeme na důchodech žen a máme osm různých variant.

* Kdo bude sedět v této komisi?

Lidé napříč politickým spektrem, akademici, neziskové organizace aktivní v proseniorských politikách a zástupci tripartity.

* A kdy by to mohlo být hotovo?

V legislativním plánu máme rok 2019.

Zdroj: Právo, 1. prosince 2018

Blogy