27. října 2020
Programu „Agenda lásky“ využilo 460 žadatelů - Jmenuji se Mark, jsem občan Spojených států. Moje partnerka Dagmar je Češka. Máme trvalý vztah a chtěli bychom se prostřednictvím programu Agenda lásky znovu sejít.“ Úryvek pochází z dopisu žadatele, který zveřejnil český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Markův případ úspěšně vyřešil.
Ministerstvo zahraničí se zmíněné „Agendě lásky“ (jak to nazval sám Petříček), anglicky Sweetheart Visa, věnuje už přes tři měsíce. Pomáhá nesezdaným cizincům a Čechům, kteří mají trvalý vztah, aby mohli být spolu. Nejvíc se pomoc týká párů, kde je jeden partner Čech (Češka) a druhý z USA nebo Ukrajiny. Tito lidé by se jinak do Česka nedostali, protože cestovat se smí jen z vážných důvodů. Pokud nejsou manželé, svůj vztah v dokumentech nějak jednoduše neprokážou.
Kromě Čechů vychází vstříc ministerstvo i cizincům, kteří mají české občanství nebo trvalý pobyt. Nárok na to však nemají cizinci z takzvaných třetích zemí, kteří v Česku trvale žijí. Podle Petříčka pomohlo ministerstvo k polovině října více než 460 párům. Zamítnout mělo jen asi 100 žádostí. Šlo o případy, kdy nebylo prokazatelné, že dvojice je doopravdy pár, nebo kdy došlo k padělání potřebných dokumentů.
Jak dostat Jordánce do Česka
Podle párů, které koronavirus rozdělil, je však problém ještě někde jinde. Mnoho párů se k podání žádosti vůbec nedostane. Řekyně Ioanna Kolovou žije v Česku čtyři a půl roku. Její partner Karim je z Jordánska. V dubnu se chtěli společně sestěhovat do Prahy, ale koronavirus jejich plány překazil. Setkat se museli v Turecku, tedy v zemi, do které mohli vycestovat. Navštívit jeden druhého doma nebylo možné.
Podle původního nařízení ministerstva zdravotnictví, kterým se ministerstvo zahraničí řídí, neměli nárok na setkání páry, pokud jeden z dvojice neměl české občanství.
To se sice nyní změnilo a stačí mít v Česku trvalý pobyt, i tak však na vízum nemají nárok páry, kdy jeden z nich je z takzvaných třetích zemí nebo potřebuje schengenské vízum (což je případ Jordánce Karima, Američan Mark by vízum nepotřeboval). „Postup členských států není bohužel do detailu harmonizovaný, většina států (včetně ČR) se řídí pravidly nastavenými EU. Ta jednoznačně říkají, že schengenská víza se vydávat v této fázi pandemie nemají,“ popsala mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.
Láska není turistika
To však podle některých párů a opozičních politiků není tak docela pravda. Za práva národnostně smíšených a nesezdaných párů bojuje i poslanec Jan Čižinský. Ohledně problematiky pravidelně interpeluje ministra zdravotnictví. „Ministerstvo zdravotnictví neustále argumentovalo dokumentem od Evropské komise, ale oni mu úplně špatně porozuměli,“ popsal Čižinský.
Dokument žádá podle něj přesný opak – tedy párům různých národností setkání umožnit. „Polovina států EU už to vyslyšela. Ta druhá, kde jsme my, je stále laxní. Pan ministr Prymula vypadal, že mé poznámky pochopil. Jenže pak šel na Vyšehrad a teď nevím, co s tím bude,“ dodal Čižinský.
Příběh Řekyně Ioanny není ojedinělý. Na Facebooku vznikla skupina „Love is not Tourism Czech Republic“, která za práva smíšených párů bojuje. Nyní se totiž cestování za partnerem bere jako zbytné. „Chceme dokázat, že láska je nezbytná. Nejde nám o volné cestování, klidně půjdeme na test, nastoupíme do karantény,“ říká Ioanna.
Aby páry dostaly od českého ministerstva zahraničních věcí zelenou a mohly se setkat, musí splnit několik pravidel.
musejí doložit čestné prohlášení o vztahu
pomohou i další doklady o trvalém partnerském vztahu a společné domácnosti – například rodný list dítěte, doklad o registrovaném partnerství, výpis z účtu, společná nájemní smlouva, společný účet v bance a podobně
fotografie a printscreeny osobní korespondence nestačí
podle českého výkladu dokumentu Evropské komise nemají nárok páry ze zemí, jejichž občané musejí mít při cestování do ČR vízum. Jiným státům EU stačí čestné prohlášení, ve kterém partneři uvedou, že jsou spolu aspoň tři měsíce.
zdroj: MF DNES, 26. 10. 2020