Maláčová: Lidé nejsou onuce a otroci. Pravicovým stranám je to dlouhodobě jedno

26. července 2021

Zaměstnavatelé musí dodržovat zákon a se svými zaměstnanci nesmí jednat jako s otroky, řekla na tiskové konferenci ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Reagovala tak na kritiku některých opozičních politiků týkající se její účasti společně s kandidátem ČSSD do Poslanecké sněmovny Matějem Stropnickým při kontrolách v podnicích.

jana-malacova-1_9.jpg

„Chtěla bych zareagovat na hysterii některých pravicových politiků, kterým vadí, že ministerstvo dbá na dodržování zákonů v České republice. To, co oni nazývají šikanou podnikatelů, je zákonnou povinností inspekce práce,“ řekla Maláčová před novináři.

Kritiku některých pravicových politiků tak nechápe. „Je to celkem 90. kontrola z celkem přibližně 200 kontrol. Ty děláme od mého nástupu do funkce. Pravicovým stranám je dlouhodobě jedno, jakým způsobem je ve firmách zacházeno se zaměstnanci,“ sdělila.

Kontroly ve firmách podle ní reagují na podněty samotných zaměstnanců, kteří si na pracovní podmínky stěžují. „Zaznamenala jsem, že lidé mají strach. Bojí se, že přijdou o práci či o odměny, když se na nás obrátí. Především pak lidé starší 50 let a samoživitelky, také lidé žijící na venkově, kteří za prací dojíždějí,“ řekla. „Lidé nejsou onuce a otroci, zákony v České republice platí,“ doplnila.

Oba se podle Stropnického kontrol účastní pouze z důvodu, aby věděli, jak probíhají. „Budeme se nadále účastnit kontrol, aby probíhaly co nejlépe. Je potřeba chodit do terénu, od stolu se to dělá špatně,“ řekl bývalý předseda Strany zelených.

zdroj: CNN Prima News 26. 7. 2021 odkaz ZDE

Blogy