M. Šmarda: Psí vojáci a nový smoking

13. června 2019

Prezident Miloš Zeman stále otálí s odvoláním a jmenováním nového ministra kultury. Michal Šmarda čeká, až si prezident vyhodnotí geologicky dohlednou dobu a bere to od Zemana jako dobrý bonmot. Blesk Zprávám v rozhovoru současný místopředseda ČSSD a starosta Nového Města na Moravě zatím řekl, jak se chystá na případné jmenování, že musí pořídit nový smoking, co rád poslouchá za muziku i to, jestli se kvůli ministrování přestěhuje i s dvouletým synem a rodinou do Prahy a zmínil i Karla Gotta.

Co říkáte tomu, že prezident Miloš Zeman se s vámi chce setkat v geologicky dohledné době? Tušíte, kdy to přesně bude?
Myslím, že je to vtipné, je to hezký bonmot, nicméně doufám, že si všichni dobře uvědomujeme, že z hlediska lidského života k tomu žádný bližší termín není. Nemám ambici to nijak urychlovat, nebo na to spěchat. Pan prezident má určitě důvody, kdy se rozhodne pro nějaký termín, ale samozřejmě z mého pohledu čím dřív to bude, tím je to lepší. Jak jako pro ústavního činitele, tak pro rezort i pro Českou republiku.

Na druhou stranu chce ČSSD, jejíž jste také místopředseda, čekat na nějaký krok ze strany Miloše Zemana. Ať už že se s vámi setká a potvrdí vaši nominaci, nebo že vás odmítne?
Nepředpokládám, že by mě pan prezident odmítl, protože k tomu nevidím žádný důvod, ale předpokládám, že ten normální termín je, jak říkal náš předseda Jan Hamáček, do konce června. Musím se přiznat, že se v těch vztazích ústavních činitelů příliš neorientuji, ale doufám, že se nakonec splní to, že vše proběhne v červnu.

Vy se nějakým způsobem už podílíte na chodu ministerstva kultury, protože v těchto týdnech se pracuje například na sestavování státního rozpočtu na příští rok?
Právě že se nezapojuji. Nemám k tomu žádný mandát, zatím řeším rozpočet jako starosta Nového Města na Moravě. Je to právě jeden z důvodů, že kdybych o těch (personálních věcech) mohl rozhodovat, tak bych ta jednání vedl co nejrychleji, tak aby si relevantní činitelé sedli ke stolu, bavili se o tom dvě hodiny, jak situaci na ministerstvu vyřešit, pak si stoupli a dořešili to, tak abychom mohli dořešit akutní problémy toho rezortu. Když to dnes zanedbáme, tak to může být nepříjemné i z hlediska rozpočtu na příští rok. Vzhledem k tomu, že ministr Antonín Staněk je v demisi, tak se ale obávám, že má ztíženou vyjednávací pozici.

Problémy v kultuře

V čem teď alespoň z venku vidíte nejpalčivější problémy v rezortu ministerstva kultury?
Myslím, že je to především vztah k příspěvkovým organizacím, které ministerstvo kultury zřizuje. Je potřeba s nima narovnat vztahy a vyjasnit si způsoby jak ministerstvo kontroluje jejich hospodaření i jak dohlíží na provoz a na druhé straně si vyjasnit, že ministerstvo nemá ambice mluvit do jejich odbornosti a rozhodování v oblastech, které nejsou nezbytné.
Druhá věc je vyřešit situaci v institucích, které nemají stabilní ředitele – to znamená v národní Galerii v Praze a také v Muzeu umění v Olomouci. Musíme vyhlásit transparentní výběrové řízení s mezinárodně uznávanou výběrovou komisí na ředitele, aby nebyla nabourána prestiž obou institucí. A do budoucna musíme najít mechanismus, aby se podobná situace už neopakovala, což si myslím, že k tomu může přispět přijetí nového zákona o veřejnoprávních institucích v kultuře, který už je roky slibovaný, a možná, že kdyby už byl dávno přijatý, tak jsme nemuseli být v této situaci.
Problémem je také památková péče a také platové podmínky pracovníků v kultuře, a to především u regionálních pracovníků – například zaměstnanců knihoven, regionálních muzeí a tak dále, kde nebyly v minulosti úplně dodrženy všechny závazky, které vláda slíbila.

Chystáte se potkat i s odvolanými řediteli Fajtem a Soukupem?
V tuto chvíli nic takového nechystám. Kdyby pánové měli zájem se potkat, tak s tím samozřejmě problém nemám. Chci se ale setkat s lidmi z Národní galerie i s lidmi z Muzea umění v Olomouci.

Jaký je váš vztah ke kultuře v tom smyslu, jestli chodíte do divadla, do kina, na koncerty atd…?
IT odborník by řekl uživatelská znalost. Mám samozřejmě kulturu rád a profesně jsem se jí věnoval z manažerské pozice. A jako svůj handicap přiznávám, že vždy jen na komunální úrovni, jako zřizovatel příspěvkových organizací. V minulosti jsem se ale podílel v rámci ČSSD i na některých metodických opatřeních.
A když se mě ptáte jako uživatele, jako milovníka kultury tam mám rád hudbu, mám rád divadlo a v poslední době mám rád i výtvarné umění. To se přiznám, že tomu jsem se začal věnovat až někdy po 35. roce života. Souvisí to malinko s manželkou.

Manželka vás donutila chodit na výstavy?
Ne donutila, ale přivedla mě k tomu, to se přiznávám. Co se sochařského umění týká, tak tím, že jsem z Nového Města na Moravě, tak samozřejmě k sochařství jsem vždy vztah měl. A co se týká hudby, tak tu jsem měl rád vždy, jak populární, tak vážnou, a co se týká divadla, tak tam jsem chodil vždy.

Na nákup pro smoking

Na jaký koncert byste si tedy, dejme tomu, koupil lístek?
Než na Kiss bych šel třeba raději na Phila Collinse. Když byste mi dal vybrat, jestli spíš Beatles nebo Rolling Stones, tak vždy raději odpovím The Doors. Když se mě zeptáte na české poměry, jestli spíš Olympic nebo Katapult, tak odpovídám Psí vojáci. Obecně si myslím, že jsem měl raději ty menšinové žánry.

Těsně před vyhlášením výsledků voleb do Evropského parlamentu jste pobíhal v sídle ČSSD ve volném tričku. Oblek jste si vzal až na tiskovou konferenci. Nebudete mít problém se oblékat v případě jmenování spíš decentněji?
Jako starosta se samozřejmě účastním společenských i kulturních akcí, takže obleky mám, ale možná smoking si budu muset koupit. Sice ho mám, ale z doby, kdy jsem byl v jiné váhové kategorii. Teď pro aktuální váhu ho nemám. Ale určitě si ho pořídím v geologicky dohledné době.

Běháte nebo jinak sportujete, když už jste mluvil o té váze?
Rád jezdím na kole. Běhal jsem naposledy loni na podzim, letos jsem se k tomu po zimě ještě neodhodlal. Říká se, že nejtěžší cvik, který můžete udělat, je vstát z gauče. Letos se mi to podařilo zatím jen s kolem, ale s během ještě ne.

Stěhování nebude

Často zmiňujete, že jste starostou Nového Města na Moravě. Ale zároveň také máte tři děti a manželku. Když budete ministrem, tak to znamená, že budete muset být víc v Praze. Budete se tedy stěhovat?
To je nepříjemná věc, ale žádné stěhování nechystáme. Třetího syna mám úplně malinkého, teď v létě mu budou teprve dva roky na narozeniny Karla Gotta na Dobytí Bastily. To je na tom všem pro mě nejvíc nejtěžší, protože si uvědomuji, že to bude vůči rodině možná nefér, protože budu mnohem méně doma. Na druhou stranu jsem vždy říkal, že misi na ministerstvu kultury vezmu jako časově omezenou, beru to jako manažerskou misi, která má nějaký začátek a konec. Nevidím se za dva nebo tři roky v křesle ministra. Beru to jen teď jako úkol a pak se chci vrátit do komunální politiky.

Je ale vlastně reálné, že byste do vlády vůbec nenastoupil i s ohledem na to, že i váš předseda a vicepremiér Jana Hamáček teď trochu lavíruje nad tím, zda ve vládě ještě být, nebo už ne?
To slovo lavírování musím kategoricky odmítnout. Je ale pravda, že ČSSD má jasné červené linie, za které nemůže při jednání o svém setrvání ve vládě jít. A já věřím, že hnutí ANO tyto linie bude respektovat. Pokud hnutí ANO bude například při hledání příjmů do rozpočtu útočit na důchodce, rodiny s dětmi, nebo pacienty, když dojde k brutálnímu zhoršení kauz, které provází hnutí ANO, anebo když prostě sociální demokracie nebude moct dodržet svůj program, tak skončíme.

O Babišovi nevím nic nového

Co by pro vás byl impuls, abyste jako odpůrce vstupu ČSSD do vlády prosazoval ve vedení strany odchod z koalice? Proti premiérovi se demonstruje, do české republiky přišly auditní zprávy, které mluví o jeho střetu zájmu, hrozí mu obžaloba kvůli Čapímu hnízdu atd…
To všechno, co teď říkáte, pro mě není nic nového, co bych nevěděl před rokem. To nejsou nové informace. Pouze je to o tom, že k informacím, které jsme už dávno měli, teď máme nové dokumenty. Když jsem hlasoval proti vstupu ČSSD do vlády, tak jsem věděl, že dle mého názoru Andrej Babiš kvůli svému angažmá ve společnosti Agrofert je v brutálním střetu zájmů. Co se týče kauzy Čapí hnízdo, tak jsem byl vždy přesvědčen, že společnosti pana Babiše nebyly malými podnikateli a že neměly čerpat peníze určené na minipivovary, drobné pekárny, drobné řemeslníky. Nikdy se za tyhle peníze podle mého neměly stavět podniky této skupiny. Takže pro mě se opravdu neděje nic, co bych morálně nevěděl před rokem. Ta situace pro mě tedy není nová.

Zdroj: Blesk.cz, 13. 6. 2019


Blogy