M. Šmarda pro Právo: Místní politika by měla v politice ČSSD hrát větší roli

4. března 2019

ČSSD by se měla otevřít aktivistům i ekologům a umožnit jim za stranu kandidovat, řekl Právu nový místopředseda ČSSD a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

V prvním kole volby místopředsedy jste dostal vůbec nejvíc hlasů, a to 392.

Paráda, co? (směje se)

Překvapilo vás to, když celostátně nejste známá osobnost?

Překvapilo mě to příjemně, beru to s pokorou. Jana Maláčová měla jen o dva hlasy méně. Počet hlasů nemá tak zásadní význam. Ale mandát mám silný a jsem za to rád.

Pomohla vám podpora prezidenta, který se o vás pozitivně zmínil v projevu?

Myslím, že je to souhrn několika faktorů. Nejdůležitější je, že do vedení jdu jako zástupce komunální politiky. Podporu beru jako výraz toho, že by místní politika měla v politice ČSSD hrát větší roli. Měli bychom se víc zaměřovat na práci v regionech.

V Novém Městě jste v říjnu kandidoval jako lídr koaliční kandidátky Lepší Nové Město. Není zvláštní, že nový místopředseda ČSSD ještě před pár měsíci nechtěl nést značku ČSSD do voleb?

Je to koalice soc. dem. a nezávislých. Na kandidátce jsem měl uvedenou značku ČSSD a v Novém Městě se o mně ví, že jsem členem ČSSD. Je to desetitisícové město. Symbolika je v tom, že ČSSD by se do budoucna neměla stát uzavřeným ghettem, ve kterém se sociální demokraté baví jen mezi sebou a řeší jen své problémy. Měla by se otevírat nejrůznějším myšlenkovým směrům, občanským i ekologickým aktivistům, odborům a podobně. Aby se stala místem, kde se rodí moderní levicová politika, která se skládá ze spousty názorů, nejen členů ČSSD. V tom je obrovská šance. Chci přesvědčit ostatní v ČSSD, abychom tímto směrem šli.

Podobně mluvíval Bohuslav Sobotka. To asi nebude náhoda, jste prý osobní přátelé, je to tak?

My jsme kamarádi.

Jak jste se seznámili?

Potkali jsme se v roce 1993 v soc. dem., skamarádili jsme se a zažili spolu hodně dobrého.

Jak vnímáte rétoriku soc. dem., kteří Sobotkovi jeho politiku zpětně vyčítají?

To já dělal také po celou dobu. Bohuslav Sobotka si ode mne vyslechl hodně kritiky v době, kdy byl ministr financí i premiér. Kritika nesmí být zlá, nesmí být nenávistná, zapšklá, pomstychtivá. Ale myslím, že éra tohoto v ČSSD končí. Lidé se mají kritizovat, a čím bližší jsou kamarádi, tím víc si té kritiky mohou dovolit. Ale pokud chtějí táhnout za jeden provaz, tak by se neměli kritizovat s cílem tomu druhému ublížit. Takto bychom se měli chovat ve všech vztazích.

Máte přátelské vztahy s ostatními členy vedení?

S Honzou Hamáčkem se známe roky, s Tomášem Petříčkem trošku méně, ale také kamarádsky. S Janou Maláčovou se znám nejméně, protože žila léta v zahraničí. Z pohledu lidské chemie si myslím, že si tam všichni sedneme.

Vy jste v referendu ČSSD hlasoval proti vstupu do vlády. Teď už ale nechcete, aby strana z vlády odešla.

Já nemám vůbec nic proti Babišovi, jsou věci, za které ho obdivuji. Jen si myslím, že je těžké být suverénním rovnocenným partnerem, když mám za partnera Andreje Babiše. Je nejspíš přesvědčen, že je ředitelem vlády a ministři jsou něco jako jeho náměstci pro resorty. Je těžké s ním hrát ve vládě suverénní roli. On to bere tak, že ministři vykonávají jeho politiku a jsou jeho prodlouženou rukou pro určitý resort. Ve chvíli, kdy jste ministr hnutí ANO, tak to není těžké, protože jste ve vládě, abyste realizovala vůli Andreje Babiše. Ale jako koaliční partner, který má hrát samostatnou roli, se s ním dostáváte do strašně tvrdých sporů. Musíme naše lidi ve vládě podporovat, mají to stra šně těžké. Když se hlasovalo o vládě, byl jsem proti, protože jsem se bál, aby to ti lidé zvládli. Dnes vidím, že to zvládají mnohem lépe, než jsem čekal.

Vy byste po případné rekonstrukci do vlády nechtěl?

Určitě ne.

Když říkáte, že chcete otevírat stranu novým lidem, znamená to, že by se dostali na kandidátky strany?

To bych byl rád.

Jak chcete zlomit tlak organizací v krajích a okresech, které chtějí dostat svoje lidi na kandidátky?

První vlaštovkou jsou doplňovací senátní volby v Praze 9, kde máme kandidáta společně s piráty, zelenými a Senátorem 21. To je dobrá cesta – integrovat ty lidi, kteří to myslí dobře. Důležité pro budoucnost politiky je, aby lidé neodcházeli a nepřestávali se jí věnovat jen proto, že je v ní někdo jiný hegemonem. Monopol je vždy zhoubný, monopol na moc je zhoubnější a monopol na opozici je nejzhoubnější. To říkal Egon Bondy.

Zdroj: Právo, 4. března 2019

Blogy