M. Netolický v ČT24: Ubytovny i domovy mládeže (ubytování uprchlíků z Ukrajiny)

15. března 2022

ČT24 14. 3. 2022: „Využíváme veškerých nabídek, které jsme dostali v uplynulých více než dvou týdnech, protože jich bylo velmi mnoho. Nastane však situace, kdy budeme ubytovávat na základě dohody ve výši 180 korun,“ řekl Netolický. Zdůraznil, že nyní jedná například o zámku Bystré, kde by mohla zhruba stovka lidí pobývat právě za tuto nákladovou částku.

play-net-ct.png

Videozáznam v článku zde

Podle něj je v kraji také ještě několik ubytovatelů, kteří stanovenou výši akceptují. Jde o ubytovny, bývalé domovy mládeže či sociálních služeb, nikoliv o hotely. Z krátkodobého hlediska si podle svých slov dovede představit, že by se ubytovávalo v tělocvičnách, ale půjde spíš o nouzové řešení.
Zdůraznil rovněž, že při jednání o částce se musí brát v potaz stav veřejných financí. „Rozumím tomu, že stát hledá nějaký limit a ten by se mohl pohybovat v rozmezí 250–270 korun,“ prohlásil s tím, že jednání s vládou probíhá konstruktivně.

Také primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že částka není dostatečná. „Hledáme intenzivně další možnosti. Za 180 korun v Praze ubytovat nelze, takže jsme otevřeli několik tělocvičen, kam bylo umístěno řádově asi dvě stě osob,“ informoval. „Já bych chtěl apelovat například na dvojnásobek. To by bylo aspoň smysluplné tady u nás v Praze. Nebo zavedení nějakého koeficientu, který by vnímal rozdíly mezi regiony,“ dodal.

Podle něj je klíčová právě částka za ubytování v rodinách. „Je důležité, aby to byla částka, která bude dostatečně motivační, aby nejvíce lidí bylo nakonec v tomto ubytování.“ Ostatní dvě možnosti, tedy ubytování v hotelích a nouzové přístřeší, jsou prý jen dočasná řešení.

zdroj: ČT24 14. 3. 2022


Blogy