M. Netolický: Uprchlíci se před válkou schovají na zámku

11. března 2022

5+2 Pardubický kraj: Před Putinovou válkou prchající Ukrajinci najdou útočiště na zámku v Bystrém, který ještě před dvěma lety sloužil lidem s duševním onemocněním. Už možná tento týden v něm najde nouzové ubytování více než stovka utečenců před válkou.

martin-netolicky_1.jpg

Na konci minulého týdne vojáci ze 141. zásobovacího praporu z Pardubic do prázdného zámku navezli sedm kontejnerů s postelemi, které před časem vyřadily krajské nemocnice.

„Postele byly vyřazeny v rámci pravidelné obměny z naší společnosti Nemocnice Pardubického kraje a byl plánován jejich odvoz právě do zařízení následné péče v Zakarpatské oblasti. Vzhledem k tomu, že v tuto chvíli potřebujeme připravit kapacity pro potenciální nouzové ubytování uprchlíků, rozhodli jsme se využít postelí a dalšího nábytku, který byl složen ve vojenské části pardubického letiště,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Přes 100 postelí, matrací, stolků a dalnými hasiči a dalšími dobrovolníky pomáhali navézt do jednotlivých pokojů.

Aby mohl zámek najet do ubytovacího režimu, který plnil od sedmdesátých let minulého století do roku 2020, musí se v něm takříkajíc všechno oživit.

„Již před nastěhováním postelí bylo nutné provést základní úkony, aby bylo možné zprovoznit výtah, elektřinu, vodu a další nezbytnosti. Zároveň se musí místnosti uklidit a celý provoz připravit, pokud by bylo nutné v řádu několika hodin nastěhovat potřebné. Samozřejmě nyní budeme řešit další nábytek, nádobí, také přikrývky a mnoho dalšího,“ uvedl na konci minulého týdne krajský radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Výhodou zámku je nejen jeho připravenost pro nouzové ubytování. V roce 2005 v něm kraj nechal opravit kuchyň, takže by zde mohl začít fungovat i stravovací provoz. Zahnat válečné chmury může pomoct i tělocvična.

Pokud nebude zámek kapacitně stačit, uprchlíci najdou zázemí také v bývalém dětském domově v Poličce.

zdroj: 5+2 Pardubický kraj 11. 3. 2022

Blogy