M. Netolický pro Právo: Prioritní jsou pro mě krajské volby v roce 2020

16. ledna 2019

Pardubický hejtman Martin Netolický nebude 2. března na sjezdu ČSSD obhajovat funkci místopředsedy. Řekl to v rozhovoru pro Právo s tím, že se chce věnovat politice v kraji.

* Do sjezdu ČSSD zbývá šest týdnů. Vedení se zřejmě obmění jen částečně, Jan Hamáček nemá vyzyvatele. Vy máte jasno, že budete funkci místopředsedy obhajovat?

Přijal jsem na pardubické konferenci nominaci a souhlasil jsem s nominací z Královéhradeckého kraje, ale přes vánoční svátky jsem si uvědomil, že se musím rozhodnout, co je mou prioritou. Protože jsem regionální politik, chci se věnovat Pardubickému kraji a nechci být kumulátor funkcí. Mám i osobní život a kraji dávám co nejvíc času. Chci-li něco dělat pořádně, nemohu to spojovat s něčím dalším. Proto kandidovat na místopředsedu už nebudu. Prioritní jsou pro mě krajské volby v roce 2020.

* Nebyl v tom jiný impuls?

Na rovinu říkám, že sloučit vícero funkcí není jednoduché. Nechci se neustále zabývat celostátní politikou, protože ta se od té regionální liší. V Praze se vůči sobě politici vymezují a mé komentování výroků prezidenta Miloše Zemana nebo premiéra Andreje Babiše regionu nic nepřináší. Desetiměsíční zkušenost ve vedení ČSSD mi proto stačila.

* Z vedení ČSSD jste byl k oběma nejvíc kritický. Cítil jste od nich tlak?

Tlak jsem necítil, to, že mě ve svých komentářích občas zmínili, je normální. Většinou se zmiňujete o své opozici než o lidech, které máte tzv. jisté. Je evidentní, že premiér i prezident mají jinou představu o svých spojencích. Beru to tak, že na úrovni regionu mohu dělat politiku pro všechny, bez ohledu na to, koho volí. Nemyslím si, že bych nadále zrovna já měl být ten, kdo říká do médií nějaké negativní věci. Vedení takového člověka mít musí, ale já jsem regionální politik a teď mě tíží nejvíce D1. Ta sice přes Pardubický kraj nevede, ale v době její neprůjezdnosti v kraji přibylo kamionů.

* Hamáčkovi jste to řekl? Podpoříte ho ve volbě vedení?

Předsedovi jsem to řekl. On soc. dem. stabilizoval, zklidnily se emoce. Mou podporu pan předseda Hamáček má, je kompromisní pro různé skupiny.

* Z celostátní politiky se stahuje i Milan Chovanec, opustí Sněmovnu. Je náhoda, že v jednu chvíli odcházejí dva Babišovi kritici?

Každý máme jiné pohnutky. U Milana Chovance jako kritika vlády je to srozumitelné, s mandátem od voličů může každý naložit, jak chce. Já jsem na rozdíl od něj nebyl kritický vůči vedení ČSSD, ale vůči tomu, že v čele státu je politik, kterému by jeho problémy neprošly ani v divokých devadesátých letech. Teď se vše odpouští. Ale rozumím stanovisku klubu ČSSD a názoru soc. dem.

* Budete znovu kandidovat na hejtmana?

Pardubická konference mě podpořila ve funkci hejtmana a dostal jsem za úkol připravit návrh kandidátní listiny a vize pro krajské volby. Oslovím i nestraníky. Pro mě je klíčový výsledek. Pokud by se ukázalo, že jsou pro někoho důležitější funkce než program, tak se nominace na hejtmana vzdám.

Zdroj: Právo, 16. ledna 2019

Blogy