M. Netolický: Do Užhorodu míří česká pomoc

11. března 2022

5+2 Pardubický kraj: Pardubický kraj koordinuje humanitární sbírky Ukrajině. S pomocí jezdí kamiony. Hejtman s hasiči přivezl na Zakarpatí elektrocentrály, čerpadla a léky. množství, který se vejde až do 20 kamionů, se během necelého týdne podařilo z celého Pardubického kraje navozit do centrálního skladu v České Třebové, odkud od minulého pátku putuje do Užhorodu.

martin-netolicky-ukrajina_1.jpeg

Zakarpatí jako někdejší součást Československa totiž čelí velkému náporu lidí, kteří utíkají před válkou ze střední a východní Ukrajiny. Ve stotisícovém Užhorodě potřebuje pomoc 20 tisíc lidí a dá se očekávat, že jejich počet se bude ještě zvětšovat.

Minulou sobotu místo navštívil hejtman Martin Netolický, který s dobrovolnými hasiči a ve spolupráci s Krajem Vysočina pomáhal zajistit nákup desítek elektrocentrál, kalových čerpadel, léků a dalšího potřebného materiálu.

Lidé bez střechy nad hlavou jsou provizorně ubytovaní ve dvaceti školách po celém městě.

„V té jedné, kterou jsme navštívili, je nyní 170 osob, je schopná přijmout ještě 80 dalších. Obdobné to je i jinde. V Užhorodě jsou tři vývařovny pro příchozí. Jídlo pro ně je zdarma. Všude pracují dobrovolníci,“ řekl po sobotní návštěvě Ukrajiny hejtman, který po vyskladnění humanitární pomoci jednu ze škol se svým ukrajinským protějškem navštívil.

„Procházíme se po škole a navštívíme učebnu. Místo lavic jsou tam matrace a na nich odpočívají lidé prchající před válkou. Ptáme se, jestli je o ně dobře postaráno. Paní důchodového věku za všechno moc děkuje. Je vidět, že je vystrašená, ale cítí se v bezpečí. Pokračujeme do tělocvičny. Opět je plná provizorního vybavení pro přenocování a osobních věcí lidí, kteří se šli projít do města nebo jsou v jiné části budovy. Uprostřed sedí osamocen pán. Nemám, co bych dodal, nemám ani sílu ani chuť se na cokoliv zeptat. Pocity jsou hrozné. Nepopsatelné,“ vylíčil Martin Netolický zážitky z města, které na první pohled žije normálním životem. Užhorod se stává městem uprchlíků, Zakarpatí se opevňuje Od Užhorodu se válčí stovky kilometrů daleko, přesto je budova Zakarpatské oblastní rady, což je obdoba našich krajských úřadů, opevněná a hlídaná ozbrojenými vojáky.

Lidé v místních podnicích zase na žádost zakarpatské vojenské správy svařují překážky proti ruskému agresorovi v podobě ocelových ježků.

Vše pomáhá koordinovat Volodymyr Chubirko, který kromě civilní administrativy řeší na Zakarpatí i tu válečnou.

„V jeho očích je vidět radost, ale také velká únava a obavy. Vždycky to byl pohodový usměvavý Voloďa, nyní spíše ustaraný,“ řekl Netolický o svém ukrajinském protějšku, se kterým se zná šest let. Pardubický kraj spolupracuje se Zakarpatskou oblastí od roku 2013.

Nejvíce teď na Ukrajině potřebují léčiva, zdravotnický materiál, škrtidla, bandáže, obvazy proti vykrvácení, potřeby pro ventilaci pacientů a samozřejmě vojenský materiál včetně neprůstřelných vest a helem.

„Vojenský materiál kraje nakupovat nemohou, ale jsme schopni pomoci se zdravotnickými pomůckami a technikou. Dohodli jsme se, že budeme v přímém kontaktu a budeme posílat z našich skladů jenom věci potřebné a vyžádané. Chtěli bychom pomáhat, přitom víme, že všechno, co děláme, je pořád málo. Všichni doufáme, že to brzy skončí,“ popsal hejtman několik postřehů z krátké návštěvy ve válkou postižené zemi.

Odhodlanost bránit se ruské invazi je však stejně jako na celé Ukrajině patrná i tady. „Když přijdou Rusové až sem, vezmeme zbraně, vylezeme do hor a počkáme si na ně,“ řekl pro Lidové noviny „šéf“ Zakarpatí Volodymyr Chubirko.

zdroj: 5+2 Pardubický kraj 11. 3. 2022

Blogy