M. Havel: Politici mě kdysi nesmírně štvali

16. září 2016

Po zkušenostech z postu tajemníka karlovarského magistrátu nechtěl Martin Havel o komunální politice ani slyšet. „Tehdy mě politici nesmírně štvali. Dokonce jsem se zapřísahal, že nikdy nebudu politicky činný,“ směje se dnes Martin Havel, lídr kandidátky ČSSD a současný hejtman Karlovarského kraje. Jak sám prohlásil, od té doby už nikdy neříká nikdy. V roce 2004 se stal členem ČSSD a neúspěšně se ucházel o místo v zastupitelstvu města Karlovy Vary. Další volby, kterých se zúčastnil, tentokrát do krajského zastupitelstva, ale pro Martina Havla znamenaly úspěch. Nejenže se stal členem zastupitelstva, hned ve svém prvním funkčním období získal i post prvního náměstka hejtmana.

„ČSSD jsem preferoval už dřív, nikdy jsem ale nebyl jejím členem. Když jsem sloužil u celní správy, tak jsem jím být nemohl, tam to zákon přímo zapovídal. Později, když jsem pracoval jako tajemník na karlovarském magistrátu, to sice zákon nezakazoval, ale v té funkci by to nedělalo dobrotu," uvedl Martin Havel.
Do ČSSD tak vstoupil až po svém odchodu z magistrátu a nástupu do bankovního sektoru. Ke vstupu ho nikdo nemusel nutit. Jak sám říká: „Měl jsem pár kamarádů, členů ČSSD, ti mne ale příliš nepřesvědčovali. Svůj pohled na stranu jsem si vytvořil z reálné politiky. Osobně je mi bližší středolevé smýšlení. Jsem zastáncem sociálního státu. Pokud člověk nechce stát stranou dění a jen číst noviny nebo pozorovat, tak do nějaké strany vstoupí a pokusí se na komunální úrovni něco pro lidi udělat," vysvětluje.

Zkušenosti z magistrátu

Na rozdíl od ostatních lídrů do krajských voleb nemá Martin Havel zkušenosti z městského nebo místního zastupitelstva. Situace ho ale nezaskočila. „Tím, že jsem předtím dělal tajemníka magistrátu, věděl jsem, jak zasedání zastupitelstva probíhají. Je to stejné, nebo hodně podobné. Žádné velké překvapení se nekonalo. Spíš bych řekl, že na kraji byla konstruktivnější práce. Městské zastupitelstvo se utápělo v osobních útocích," popisuje Havel své první zkušenosti. Podle něj i opozice na krajské úrovni fugovala celkem ku prospěchu věci. Do karlovarského zastupitelstva se dostal až v minulých komunálních volbách na podzim roku 2014, na svůj post ale rezignoval ve chvíli, kde se stal v březnu 2015 hejtmanem Karlovarského kraje. Do pozice prvního náměstka hejtmana přešel z funkce ředitele banky. Nabídku dostal od tehdejšího hejtmana Josefa Novotného. „Tak chvíli jsem o ní přemýšlel. Šlo o funkci prvního náměstka, který má v působnosti zajímavé oblasti, proto jsem na to kývnul," vysvětluje.
Jeho tehdejší soukromý život se ještě tolik nezměnil. Společenské a pracovní povinnosti ředitele krajské pobočky banky vyměnil za podobné povinnosti náměstka hejtmana. Změna přišla až na jaře loňského roku, kdy se Martin Havel stal novým hejtmanem Karlovarského kraje.
„Tehdy jsem si říkal, proč bych měl být vlastně hejtmanem. Nakonec mě přesvědčili kolegové a situace, kdy jsem byl pro novou, širokou koalici asi nejpřijatelnějším kandidátem. Pro rodinu to pak byla obrovská změna. Hejtman je mnohem viditelnější, má mnohem méně volného času. Rodina mi to nevyčítá, ví o tom, ale dovedu si představit, že funkci budu zastávat jen nějakou dobu. Určitě to není práce na pořád," dodává Havel.

V hlavní roli rodina

Své pracovní problémy se snaží nechávat v práci a nenosit si je domů. Ne vždy se mu to ale daří. Doma ale rychle přijde na jiné myšlenky. „Mám malého tříapůlletého syna," hlásí hrdě. „Takže s ním se hrozně rychle dostanu z pracovních problémů. Snažím se věnovat mu svůj volný čas. Když to jde, vyrazíme spolu někam ven. Na procházku nebo na kolo. Bydlíme v Drahovicích a do lesa to nemáme daleko," dodává.
Ve funkci hejtmana se Martinu Havlovi podaří strávit celý víkend jen s rodinou tak jednou, maximálně dvakrát do měsíce. Moc času mu nezbývá ani na pohybové aktivity. Jen bude muset nechat opravit své jízdní kolo, na kterém už tři roky neseděl, a začít znovu trochu sportovat. Před několika lety si Martin Havel našel nový koníček. Přivedl ho k němu tchán. Spolu chodí rybařit. Má svůj oblíbený revír, jeden rybník v Ústeckém kraji, odkud pochází jeho manželka. „Hlavně krmím ryby," směje se a pak trochu zvážní: „Samozřejmě občas něco chytím, hlavně kapra nebo cejna, ale mám pocit, že více jsem toho nachytal, když jsem jen tchánovi pomáhal. Když mi půjčil prut, tak mi jen skákaly ryby na háček. Teď mi už skáčou jen na krmení," povzdechne si Havel.
Martin Havel má ještě jeden koníček. Už od dob, kdy nosil uniformu, rád střílí. „Celý život jsem byl u ozbrojených složek, takže mi přišlo logické mít vlastní zbraň. Když jsem od celníků odešel, zjistil jsem, že mi to trochu chybí, a udělal jsem si zbrojní průkaz a dodnes chodím sportovně střílet," popisuje Havel svou další zálibu. K těm dalším pak patří i jeho oblíbený jazz, u kterého s oblibou relaxuje.

Celníkem od píky

Málo známou kapitolou jeho života je dětství. Martin Havel je rodilý Karlovarák, jako střední školu si vybral konzervatoř. K tomu měl rodinné sklony, pochází totiž z muzikantské rodiny. „Jenže ve třetím ročníku jsem ze školy utekl a šel hrát do baru. Později jsem si dodělal maturitu a pak následovala poměrně dlouhá kariéra celníka. Od takového prohledávače balíků přes boj proti podloudnictví až po ředitele karlovarského celního úřadu," popisuje svou kariéru u celníků. Dodnes na svou práci u nich vzpomíná. Zůstal mu také kladný vztah k dobré organizaci a pořádku.

Zdroj: 5plus2

Blogy