M. Chovanec: Z uprchlíků nemějme strach, nejsou nebezpeční

4. září 2015

Evropa neví, co s uprchlíky, a k Maďarsku se obrátila zády, varuje ministr vnitra Milan Chovanec.

Evropa neví, co s uprchlíky, a k Maďarsku se obrátila zády, varuje ministr vnitra Milan Chovanec.

V Česku máme uprchlíky pod kontrolou, aspoň zatím, tvrdí ministr vnitra Milan Chovanec. V příštích měsících podle něj můžeme čelit průchodu velké migrační vlny z Maďarska a Srbska, ale na druhou stranu uklidňuje: drtivá většina z uprchlíků chce Českem jen projet.

Náš reportér mluvil s lidmi v Břeclavi. Lidé se tam skutečně bojí, co bude dál. Jsou jejich obavy oprávněné?

Obavy lidí chápu, ale policie funguje velmi dobře. Stáhla veškeré volné kapacity, asi šest set lidí, aby řešila uprchlickou krizi. V uprchlických zařízeních i okolí je bezpečno.

* Mezi lidmi v Břeclavi se říká, že v okolí je kolem 4 000 uprchlíků, že tam vzniká další uprchlický tábor...

4 000 uprchlíků?

* Ano, to se tam říká.

V záchytných zařízeních máme dnes zhruba 1 150 lidí. Čtyři tisícovky lidí tam rozhodně nejsou. A na rozdíl od Srbska, odkud jsem se včera vrátil, máme uprchlíky v detenčních zařízeních. V Srbsku jsou v kterémkoli parku, na veřejném prostranství, nádražích. Uprchlíky vidíme na každém rohu.

* Může se nám stát něco podobného?

S velkou obavou se díváme na situaci v Maďarsku. Jsem od včerejška v čilém telefonickém kontaktu s kolegou ze Slovenska, ministrem Kaliňákem. Slováci to včera trochu podcenili a nechali projet vlak se 170 migranty. Společně jsme zastavovali ještě několik vlaků, které měly přijet. V současnosti tlačíme na Maďary, aby sem nepouštěli další vlaky, aniž by existovala dohoda o jejich pokračování do Německa.

* Kde se stala chyba, že Maďarsko má takový problém?

Evropa podcenila migraci jako takovou. Stále se hovoří o potížích Řecka a Itálie, ale zapomíná se na Maďarsko. Když jsem mluvil se svým srbským resortním kolegou, říkal, že odhadují, že k včerejšku bylo na území Srbska 130 tisíc migrantů. Z toho, co mi přiznávali, se však obávám, že jich bude daleko víc. A tito všichni chtějí projít přes Maďarsko. V současnosti přes Maďarsko přitom denně proudí 2 500 lidí. To máme tedy ještě na několik měsíců, než tito lidé projdou. A přicházejí další. O nějaké pomoci Maďarsku se nehovoří. V rámci ochrany hranice Schengenu dostala Itálie a Řecko 160 milionů eur a Maďaři 1,6 milionu eur.

* Máte pocit, že se do pomoci Maďarsku starým evropským zemím nechce?

Debata zatím byla taková, že Evropa k tomu nakloněná nebyla. Myslím, že by tam měli evropští politici přijet a vidět ten problém na vlastní oči.

* Proč Maďarsko ty peníze nedostává?

Nevím, vůbec mi to nedává logiku. Jestli to je nechuť k Orbánově režimu nebo co to je...

* Co bude dnes váš kolega, premiér Sobotka, hájit na setkání zemí V4?

Nemyslím, že tam pan premiér bude něco hájit. Spíš se bude hledat společný postup. A ten je jednoduchý. Zvýšená pomoc Maďarsku a žádné povinné kvóty. Neznáme metodiku. Ti lidé u nás stejně nechtějí být. Chtějí do Německa. I kdyby u nás získali azyl, první den se seberou a jedou do Německa. Měli bychom je tady držet za nohu? Povinné kvóty je mýtus, který nic neřeší. My říkáme: Dobře, budeme solidární. Ale kde je odpovědnost? Pojďme zastavit tu vlnu, než to Evropu ochromí natolik, že to bude znamenat nárůst populistů a fašistů.

* Máme nějaké odhady, jak to bude s přílivem uprchlíků vypadat dál?

Na to samé jsem se ptal představitelů NATO, tajných služeb, Evropské unie... A neexistuje žádná strategie, aspoň já ji nemohu sehnat, která by říkala, co se stane, když... Obávám se, že tato migrační vlna nebude poslední, že bude dlouhá.

* Co to znamená dlouhá?

Na léta. Bude slábnout i zesilovat. Migranti, kteří přicházejí do Evropy, jsou dnes organizováni, mají Facebooky, umí spolu komunikovat po síti, sdílejí informace, jak komunikovat s úřady. A já se ptám, co se stane, až se zvedne například povodí Nilu? Když se podíváte na demografický vývoj obyvatel v Egyptě, lze předpokládat, že tam nebude voda a další potraviny, takže nás můžou čekat migrační vlny nejen z důvodů válek.

* V pátek jste říkal, že by neměla přijít žádná další větší uprchlická vlna. A v noci na úterý jsme tu měli 200 lidí. Nemůže se stát něco podobného?

Mluvil jsem o tom, že nečekáme uprchlickou vlnu v řádu tisíců, kdy bychom nasazovali armádu. Sto, dvě stě lidí se čekat dalo. Obávám se, že jsme v situaci, že když Maďarsko zkolabuje a otevře stavidla, Slovensko to nebude schopné zachytit a nějaký migrační náraz nás může potkat. To je pravda.

* Sledujete v souvislosti s migračními vlnami zvýšenou kriminalitu?

Zvýšenou kriminalitu nezaznamenáváme. Bavil jsem se o tom i v Srbsku, kde je migrantů násobně víc, a říkali mi, že kriminalita běženců je velmi nízká.

* Takže je strach zbytečný?

Obava lidí je vyvolaná tím, že vidí něco nového, na co nejsme zvyklí.

* Zpřísní se ostraha hranic?

Policisté jsou stahováni z jednotlivých krajů, ale zatím to zvládáme. V případě potřeby bychom požádali armádu a Vězeňskou službu s tím, že by krátkodobě vykonávaly službu Policie ČR. Stejný model jako Vrbětice, kde armáda s policií de facto hlídá areál. Podle evropských pravidel můžeme hranici uzavřít na šest měsíců, pak to znamená vystoupení z EU nebo nějakou proceduru s Evropskou komisí. Ale hlavně musíme bránit vnější hranici Schengenu. Jsme připraveni k formování mezinárodních policejních sil, jsme připraveni, aby naši lidé sloužili v Maďarsku, Itálii, Řecku. To je jediné řešení. A ne zavírat hranici, byť si to řada lidí přeje.

* Nově jste rozhodli, že Česko přestane zadržovat Syřany, kteří v Maďarsku požádali o azyl. Je to už výsledek jednání s Německem, které řeklo, že je připraveno je přijímat?

Pokoušeli jsme se jednat s německým velvyslancem o průjezdu speciálních vlaků z Maďarska. Na to zatím Německo nepřistoupilo. Ale my nemáme jediný důvod uprchlíky zadržovat a Německo dalo veřejný příslib, že nebude Syřany ze svého území vracet. Takže je registrujeme a posíláme je do jejich vysněné země, kterou je Německo. Pouštíme je v dávkách – 20, 30 lidí denně.

* Co když Německo řekne dost?

Pak se vrátíme k původnímu modelu a procedura se zpomalí. Pokud by Německo zavedlo ostrahu hranic, zachovali bychom se podobně.

* Nebude Česko přehodnocovat své sliby, že přijme 1 500 uprchlíků?

Nám by tu mělo zůstat 400 lidí z táborů mimo EU. U dalších 1 100 lidí vyřídíme azylovou povinnost, abychom ulevili Itálii a Řecku. Ti lidé pak stejně odjedou dál. Německo se stalo jasnou cílovou zemí. Rozšířila se fáma, že tam se budou mít dobře, a já se obávám, že brzy přijde velké vystřízlivění. Ti lidé pochopí, že 400 eur podpory má v Německu jinou hodnotu než v Sýrii.

* Pokud zavládne ta deziluze v Německu, přijdou ti lidé k nám?

To určitě ne, u nás 400 eur nedostanou.

* Nepřemýšlí česká vláda o nějaké podpoře pro lidi, kteří by se rozhodli uprchlíky ubytovat nebo se o ně jinak postarat?

Nemyslím, že je třeba něco takového.

* Vzniknou další uprchlické tábory?

Vznikne jich tolik, kolik bude potřeba. My postupně tipujeme některá zařízení, která vlastní stát. Tipujeme nepotřebné budovy, obecní budovy, bývalé vojenské areály…

* Kolik můžeme krátkodobě ubytovat lidí?

Máme například 1 200 míst ve stanech a potom samozřejmě další místa můžeme najmout v privátních objektech. Nechceme však stavět zařízení pro dlouhodobé ubytování.

* Nějaká velká vlna uprchlíků nás tedy ohrozit nemůže?

Nemělo by se to stát.

* Máte nějaký odhad, jak se bude situace vyvíjet?

V Srbsku je teď minimálně 130 tisíc lidí, kteří budou pokračovat přes Maďarsko, kde jsou další desetitisíce lidí, takže v součtu s tím, co ještě Srbové nevědí, může tam být 250 tisíc migrantů, kteří chtějí do Německa. To je migrační vlna, která, řekněme, ohrožuje Českou republiku. A když se podíváte do Turecka, do Kurdistánu, máte na pochodu několik milionů lidí, kteří hledají nový domov. Toto je nejvážnější uprchlická krize od druhé světové války.

Ministr vnitra Pětačtyřicetiletý plzeňský rodák Milan Chovanec je český politik, od března 2015 statutární místopředseda ČSSD, od ledna 2014 ministr vnitra ČR, od září 2010 do ledna 2014 hejtman Plzeňského kraje a od října 2013 poslanec Poslanecké sněmovny. V letech 2002 až 2010 byl členem Zastupitelstva města Plzně.

Zdroj: MFD

Blogy