M. Chovanec: Nepodpořit Sobotku by bylo sebevražedné

Pro ČSSD je nyní klíčové, aby znovu zvolila za svého předsedu Bohuslava Sobotku, říká v rozhovoru pro Právo první místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec. Současně se ostře vymezuje vůči šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

chovanec-pravo.jpg

Poslední dobou se v koalici dost hádáte. Uklidní se to do voleb, nebo si na to už máme zvyknout?

Zatím to nepřekonalo největší hádku kolem policejní reorganizace, kdy hnutí ANO celé téma zneužilo k politickému boji. Toto bych zařadil do politických rozmíšek, které nejsou tak vážné. ANO pochopilo, že z vlády nechtějí odejít, že by jim to nepomohlo. Budou dělat vlny, ale nakonec myslím, že vláda vydrží do řádných voleb.

Sobotka použil kvůli kauze dluhopisů výraz, že Babiš ojebal český stát. Co na tohle říkáte?

Myslím, že se pan premiér vyjádřil pravdivě. Andrej Babiš s námi takto mluví tři roky. Když se nekontroluje na koaliční radě a je tzv. v tenzi, tak jsou pro něj taková slova naprosto běžná. Pan premiér použil slovo, kterému Andrej Babiš rozumí. Myslím, že by měl v brzkém čase doložit a ukázat veřejnosti, jak to vlastně je. Mě když se ptají redaktoři Mladé fronty nebo Lidových novin. tak mi dávají tak dvě hodiny na to, abych odpověděl. My jsme zatím nedali panu Babišovi termín, dokdy by to měl udělat. Ale jestli chce čekat s audity měsíce a měsíce, tak to pro nás není přijatelné.

Když Sobotka napsal, že Babiš ojebal český stát, myslel tím ale zřejmě to, že Babiš využil zákon, nakoupil dluhopisy a ušetřil na daních. Což udělalo více než sedmdesát tisíc lidí. Není tedy nefér se na jeho adresu takhle vyjadřovat?

Otázka, na kterou je potřeba odpovědět, je, jestli na to měl pan Babiš peníze. Nebyl velký problém, že využil možnost, kterou mu dával zákon, a ten zákon byl opravdu panem Kalouskem nastaven špatně. V době, kdy jste byli schopni sehnat peníze na bankovním trhu za dvě procenta, tak jste půjčili sami sobě za šest. To je zjevné obcházení daňové povinnosti, byť asi legální v té době. Otázka je, jestli Andrej Babiš měl 1,5 miliardy korun z peněz, které zdanil, na to, aby tento nákup mohl provést. Jsou tam ještě bílá místa. Andrej Babiš říká, že bude auditovat, a mě zajímá jak dlouho.

Neměl by tedy Sobotka k Babišovi přitvrdit? Po jeho ostrých slovech bych čekala i nějaký čin. A ten zatím nepřichází.

Jednoznačné je, že pan premiér řekl, že má Andrej Babiš ty věci vysvětlit, a my všichni čekáme, kdy se to stane. Andrej Babiš přešel do jakéhosi protiútoku. Kdyby nebylo osoby Bohuslava Sobotky, tak tato vláda nefunguje už nejméně dva roky. Tak obrovský díl trpělivosti by na jednání vlády těžko někdo dokázal vnést tak jako on. Já tedy rozhodně ne. Myslím, že při naturelu Andreje Babiše, kdyby on byl premiér v této situaci, tak vláda dávno nefunguje.

Babiš řekl, že své účetnictví nechá projít auditem. Vyzval k tomu i ostatní politiky. Vy byste byl ochoten se takto svléknout a ukázat veškeré příjmy?

Já už jsem v politice tolik let, každý rok podávám přiznání, co jsem nabyl, co vlastním, co jsem vydělal a co nevydělal. Každý ví, co mám. V katastru nemovitostí zjistíte, kdo vlastní jakou nemovitost. Nesnažím se kupovat nemovitosti na firmy nebo na cizí osoby. Kupuji je na své jméno, pokud je kupuji. Mně připadá, že audit osobních financí je snaha Babiše ten problém oddálit. Stačí vyndat pár výpisů z účtů a říci, jak to bylo. Jak dlouho to budou zpracovávat auditoři? Půl roku? Tři čtvrtě roku? O čem to je? Je to o snaze ukázat lidem pravdu, nebo si vzít oddechový čas, než se něco vymyslí?

S hnutím ANO nadále trvá spor kvůli reorganizaci policie. Neukončila jej ani komise Sněmovny, která se usnesla, že reorganizace nebyla provedena za účelem odstranit Roberta Šlachtu z čela ÚOOZ, jak ANO tvrdilo. Komise pouze uvedla, že reorganizace nebyla dopředu připravená. Chcete od ANO omluvu?

Ta reorganizace se připravovala osm let. Pokud by nedošlo k masivnímu tlaku ze strany novin Andreje Babiše, tak bychom ukázali, že kroky jsou rozmyšlené a připravené. Nechali jsme zpracovat analýzu odborníkem, který mnoho let učil na Univerzitě Karlově. Ten popsal, jak se chovala média v kauze policejní reorganizace. Lidové noviny a MF Dnes se chovaly diametrálně odlišně než ostatní. Jsem přesvědčen, že se chovaly účelově, mlžily a lhaly. Jediným vítězem je Robert Šlachta. Všichni ostatní prohráli. Utrpělo renomé policie, utrpělo renomé ministerstva vnitra, utrpělo renomé ministra vnitra i Andreje Babiše, protože kauza byla umělá a v řádu týdnů nebo měsíců lidé prohlédnou. Ta komise pracovala několik měsíců, vyslechla více než dvacet svědků, seznámila se s několika tisíci stranami dokumentů a měla k dispozici právě dokumenty, o kterých hovořil Robert Šlachta a další lidé, že v nich jsou ta zásadní zjištění. Oni je všechna viděli, všechna četli a nic takového tam nenašli. K dispozici měli specialisty z BIS – z bezpečnostní informační služby, která jim zanalyzovala veškeré texty a veškeré věci, které z toho vznikly. Výsledek je jediný. Trestní oznámení, které nesměřuje na ministra vnitra ani resort vnitra, ale směřuje do řad Generální inspekce bezpečnostních sborů a na státní zástupce. To znamená – ta komise má jasno, my máme jasno. Omlouvat se? Myslím, že je zbytečné k tomu Andreje Babiše vyzývat, protože to opět odmítne.

Sněmovna chce, aby vláda řešila situaci na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se k tomu ale netváří příliš vstřícně. Máte nějakou páku, kterou na něj chcete použít?

Pokud existuje parlamentní systém a nesměřujeme k diktatuře, tak by si měl pan ministr Pelikán uvědomit, že vláda se zodpovídá Poslanecké sněmovně. Jeho vyjádření (Pelikán se odmítl usnesením Sněmovny zabývat) je pohrdání Sněmovnou a demokracií jako takovou. Jestli k tomu má výhrady, ať je vysvětlí. Ale řešit to jen takovým výkřikem? To je trošku nedospělé. Usnesení směřuje k vládě a premiér bude muset rozhodnout co s tím. Je tu i Generální inspekce bezpečnostních sborů, která podléhá přímo premiérovi.

Nemělo by být vrchní státní zastupitelství nezávislé na politicích?

A neměla by být nezávislá i policie a policejní prezident? A podívejte se, co s ním udělali v rámci pseudokauzy k policejní reorganizaci. Policejního prezidenta vyšetřovala GIBS pod dozorem olomouckého státního zastupitelství. Vyšetřovali i jeho 13letého syna – a nevšimli si, že esemeska, která měla přijít, tak vlastně z mobilu odešla? I policie musí být nezávislá. Systém ale nastavuje stát. Všichni jsme vázáni zákony, které nastavuje Poslanecká sněmovna.

Máte asi měsíc před sjezdem ČSSD, proti vám kandiduje na post prvního místopředsedy poslanec Jeroným Tejc. Jaké si dáváte šance? Máte více nominací než on, za sebou máte podporu Bohuslava Sobotky. Necítíte však tlak uvnitř strany volající po změně?

To se ukáže na sjezdu. Já se toho nebojím, ať to dopadne, jak to dopadne. Delegáti se rozhodnou v tajné volbě. Jestli se rozhodnou pro kolegu Tejce, tak mu pogratuluji a budu to respektovat. Nominace bych nepodceňoval, ani nepřeceňoval.

Prezident Miloš Zeman řekl, že v tajné volbě může dopadnout hlasování delegátů ČSSD lecjak a jistou pozici nemá ani předseda Bohuslav Sobotka, kterého nemusí znovu zvolit. Může to podle vás nastat?

Stejně nemá jistou pozici na znovuzvolení občany prezident Miloš Zeman v tajné volbě prezidenta, která se bude konat příští rok v lednu. Pokud tedy bude kandidovat a vše nasvědčuje tomu, že ano. Pokud chceme být úspěšní proti ANO v parlamentních volbách, tak cesta není ta, abychom nepodpořili jediného nominanta na předsedu. Jihočeši, kteří nepodpořili Bohuslava Sobotku na post předsedy, měli dát férovou nabídku, koho nominují proti němu. Pokud řeknu, že někoho ne, tak mám říct koho ano.

Co by se stalo, kdyby sjezd nepodpořil Sobotku?

To by se na sjezdu hledal nový kandidát. Neumím si to představit a odmítám o tom spekulovat. ČSSD je tu více než 135 let právě proto, že ty sebevražedné tendence nemáme. Pokud někdo chce vyzvat Bohuslava Sobotku na férový souboj, tak má šanci na sjezdu. Hrát na to, že to ti členové v tajné volbě Sobotkovi nehodí, mi nepřipadá poctivé.

Vy byste kandidaturu nezvedl?

Proti Bohuslavu Sobotkovi určitě ne.

Ani kdyby Sobotka mandát nedostal?

Já podporuji Bohuslava Sobotku a jsem přesvědčený, že uspěje. Jestli chceme uspět v parlamentních volbách, tak nepodpořit člověka, který dostal nejvíce nominací v republice, je sebevražda. Já se na ní nebudu podílet.

Média vnímají Jiřího Zimolu jako člověka, který má možná skryté ambice kandidovat na post předsedy. Mohl by být podle vás on ve vedení strany?

Proč skryté? Mohli to zvednout v jižních Čechách. Nechápu, proč to neudělali, je-li to tak. Každý má šanci být ve vedení strany. To není o tom, že ti, co tam sedí, tam sedí na věčné časy. Kandiduje nová tvář Petr Dolínek, poslanec Jaroslav Foldyna a tak dále, možná se ještě další nominace narodí. Jiří Zimola si mohl říct o kandidaturu na místopředsedu, předsedu… Jsem přesvědčen, že kdyby si o nominaci řekl, tak mu ji jihočeská konference dá.

Mělo by se podle vás vedení strany obměnit? Vždyť přece ČSSD neuspěla v několikerých volbách.

Sjezd je za měsíc. Politická scéna je hektická, záleží na tom, jaké budou preference těsně před sjezdem, jestli budou růst, stagnovat nebo stoupat.

Jeden z posledních průzkumů dával ČSSD mezi 14 a 15 procenty, ANO téměř dvojnásobek. Nečekáte tedy, že delegáti budou chtít změnu?

Všechno je možné. To, že preference ČSSD jsou poloviční proti hnutí ANO, je známo už několik měsíců a věděli to i soc. dem., kteří nominovali Bohuslava Sobotku na předsedu strany ve všech krajích s výjimkou jižních Čech. Zlomové by bylo, kdyby preference dramaticky klesly a vytvořil se nějaký problém, o kterém zatím nevíme. Sjezd bude mít přes 700 delegátů. V tajné volbě se rozhodnou, koho chtějí.

Skončil by Sobotka jako premiér, pokud by neobhájil post předsedy?

Myslím, že vládní odpovědnost není svázaná s předsedou strany. A kdyby se to nedej bože stalo – a já udělám vše pro to, aby se to nestalo – tak jsem pro, aby premiér dovedl vládu do úspěšného konce. Naopak si myslím, že sjezd by měl vyhodnotit, že Bohuslav Sobotka je úspěšný premiér. Vzpomeňte si na mě za pět za deset let, až se budou hodnotit vlády v minulosti.

Sobotka v jednom z rozhovorů naznačil, že poslanec Tejc a hejtman Zimola jsou loutky Babiše nebo Zemana. Myslíte si to také?

Některé kroky těchto dvou členů jsou zvláštní. Byl bych nerad, aby někdo v soc. dem. dostal nápad, že to bude o tom, kdo dovede ČSSD do područí hnutí ANO po prohraných volbách a kdo bude v čele ČSSD v době, kdy se bude sestavovat vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem. To je cesta do pekel. Všem, co si to myslí, bych rád vzkázal, že taková vláda nikdy nevznikne, protože pokud bude mít ČSSD špatný výsledek, tak nebude potřebná. Jediné, co po nás ti ostatní na politické scéně chtějí, je, abychom jim předali své voliče a své mandáty.

Má Zeman vliv na dění vevnitř vaší strany?

Já s panem prezidentem hovořím poměrně často. Zajímá ho soc. dem., vzešel ze soc. dem. Snaží se pochopit, co ČSSD dělá, jak myslí. Ten vliv se snižuje. Má silný vliv u starších členů soc. dem. U mladých soc. dem., o kterých jste hovořila, je vliv malý, téměř žádný. Ale pořád bych řekl, že v referendu o kandidátovi na prezidenta má Miloš Zeman reálnou šanci uspět. To by se mohlo změnit, pokud by došlo k reálnému sbližování Miloše Zemana s Babišem.

Je v zájmu prezidenta podle vás oslabit ČSSD před volbami? Hovoří se, že je v tandemu s Babišem.

Pokud by to byla pravda – a já si to nemyslím – tak by na to musel najít spolupracovníky uvnitř ČSSD. Pokud je nenajde, tak by nemohl uspět. Je to o nás samých. Mnohdy máme tendence hledat viníky mimo stranu. Pan prezident se někdy nelichotivě vyjadřuje o panu premiérovi, což mě osobně mrzí. Pan premiér vstřícnou ruku několikrát podal, odezva není v posledních dnech tak silná, jak bych si představoval. Ale někdy chemie nefunguje.

Prezident směrem k ČSSD hovoří dost kriticky, o tom není sporu. Kritizuje i ten odbor na vašem ministerstvu, který má bojovat s dezinformacemi, kritizuje premiéra… Do vaší vnitrostranické politiky se poměrně vměšuje. I tak stále hovoříte o tom, že byste mohli Zemana podporovat.

Premiér řekl, že do referenda zahrneme všechny v té době známé kandidáty na prezidenta. Pouze říkám, že tak, jak čtu ČSSD, by měl prezident Zeman reálnou šanci nominaci získat. Pokud ale bude pokračovat sbližování s Andrejem Babišem, tak je bezesporu možné, že Miloš Zeman v referendu neuspěje. Velkou otázkou je, jestli podporu sociální demokracie chce. Říkal, že je pro něj zásadní podpora lidí. Podpora stran je okrajová. Pořád je ve hře, že bychom hledali vlastního kandidáta.

Umíte si představit třeba podporu šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše?

My jsme v minulosti měli jiného kandidáta než Miloše Zemana. Měli jsme vlastního kandidáta Jiřího Dienstbiera. Rozhodneme v referendu. Já se vyjádřím svým hlasem a pak budu akceptovat názor většiny. Na první dobrou mi pan Drahoš vůbec nevadí. Ale je otázka, jestli bude stát o naši podporu. Ale pro nás jsou prioritou parlamentní volby.

Kdy odstartujete horkou fázi kampaně?

Do sjezdu se soc. dem. bude muset zabývat sama sebou. Veřejnost nám snad poskytne ještě měsíc času, než vyřešíme, kdo bude ve vedení soc. dem. Vzniká program, jehož cílem je oslovit široké masy. Jsme stranou pro lidi. Zajímá nás, jaké budou lidé platit daně, jaké budou mít platy, důchodci důchod, jak bude stát podporovat rodiny s dětmi. Zajímá mě víc, aby čeští lidé měli dobrou výplatu, než abychom sem dováželi cizince. Aby ti cizinci neznamenali víc problémů, než profitu. To jsou témata soc. dem. První fáze kampaně začne v březnu nebo dubnu.


Zdroj: deník Právo

Blogy