L. Zaorálek ve vysílání CNN Prima News o válce na Ukrajině

11. března 2022

CNN Prima NEWS 11. 3. 2022: Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a bezpečnostní expert Hynek Melichar ve vysílání CNN Prima NEWS hodnotili kroky ruské armády z posledních dní. Oba odsoudili bombardování města Mariupol, zejména pak porodnice a dětské nemocnice. „Zdá se, že Rusové útočí na vše bez rozdílu. Nezastaví se před ničím, chtějí dohnat časovou ztrátu a obsadit klíčová ukrajinská města,“ míní Melichar.

play-zao-cnn.png

Záznam pořadu zde

Oba hosté ve vysílání CNN Prima NEWS bombardování porodnice spojené s dětskou nemocnicí odsoudili. Při ostřelování zemřeli nejméně tři lidé včetně jednoho dítěte a dalších minimálně sedmnáct lidí bylo zraněno, uvedl zástupce starosty Mariupolu pro BBC.

„V úvodu se Rusové snažili o to, co USA v Iráku – vést válku s minimálními dopady na civilisty. Nyní se ale stává stále brutálnější a ohavnější. Obávám se, že pokud se neprojeví výsledky diplomatických jednání, tak by devastace civilního obyvatelstva mohla být ještě větší. Co jsem slyšel, tak tím Rusko Ukrajině vyhrožuje,“ podotkl Zaorálek.

Melichar doplnil, že ruskou strategií je zřejmě Ukrajinu co nejvíce zdecimovat, vyhladovět a odpojit od jídla, vody a energií. „Zdá se, že útočí na vše bez rozdílu. Jsou to válečné zločiny, které by ve válečném konfliktu neměly být – útočit na civilisty, tím méně na zdravotnická zařízení. Rusové se nezastaví před ničím. Chtějí dohnat časovou ztrátu a obsadit klíčová města,“ sdělil.

O čem válka je?

Hosté se pozastavili také nad tím, o čem válka prezidenta Vladimira Putina skutečně je. „Je souborem geopolitických a strategických úvah, které v Rusku dlouho panují. Zároveň jsou kombinované s ideologickými nacionalistickými prvky. Nyní prezentované požadavky Ruska jsou minimem. Putin se však snaží dosáhnout většího cíle – dobýt Kyjev a svrhnout Zelenského,“ myslí si Melichar.

Bývalý ministr zahraničí připomněl, že požadavky Ruska Putin uváděl již dříve, a to v momentě, kdy se pouze mluvilo o vstupu Ukrajiny do NATO. „Mluvit o tom, co je účelem útoku na Ukrajinu, není lehké. Když se člověk zamyslí, tak tyto důvody nejsou ty, kvůli kterým je nutné vést válku. Na Donbasu si dělá, co chce, vstup Ukrajiny do NATO nebyl na pořadu dne a Krym mu těžko někde vezme,“ hodnotil Zaorálek.

Proto spekuloval, o čem válka na Ukrajině skutečně je. „Pravým důvodem mohla být situace v Bělorusku a to, co se tam dělo. Tedy povstání a jejich rozsah. Putin se mohl bát, že se mu stane to samé,“ uvedl první důvod. Tím druhým je podle něj celosvětové postavení Ruska. „Kolem Putina se v minulosti objevoval neuvěřitelný názor, že pozice Ruska ve světě není dobrá. Právě větší válka by tak mohla být to jediné, co by situaci na šachovnici změnilo,“ uzavřel.

zdroj: CNN Prima NEWS 11. 3. 2022 odkaz zde

Blogy