26. srpna 2021
týdeník 5plus2 26. 8. 2021: „Region transformaci zvládl bez velkých otřesů,“ říká krajský lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.
OSTRAVA | Stejně jako před čtyřmi lety povede Českou stranu sociálně demokratickou do parlamentních voleb v Moravskoslezském kraji Lubomír Zaorálek. Region dobře zná, v Ostravě strávil značnou část svého života a ve městě působil i v komunální politice. „Myslím, že Moravskoslezský kraj je velmi životaschopný region,“ říká v rozhovoru krajský lídr ČSSD.
Když jsem se díval na váš předvolební rozhovor, který vznikl před minulými parlamentními volbami, byl jste velmi optimistický a věřil ve vítězství ČSSD. Dopadlo to jinak a dnes jsou preference strany velmi nízké. Jak to tedy vidíte letos?
Zkušenost, kterou teď člověk má, říká, že výsledky voleb se těžko předvídají. Často se rozhoduje až v posledních dnech, což ukázaly minulé volby, konkrétně aféra s lithiem, která nás dostala do velké defenzivy. Situace je tedy až do samého konce otevřená. To neznamená, že není důležité, jak je kdo připravený, jak má dobrou kampaň a jak dokáže komunikovat s lidmi. Takže dnes jsem s odhady dost zdrženlivý.
Nestraší vás nízké preference vaší strany?
Sociální demokracie si nyní moc skvěle nestojí, ale přesto si myslím, že výsledek stran, jako je ta naše, nakonec bude rozhodovat o tom, kam se celá situace vyvine. Jsou tady základní bloky politických stran, které vypadají jako favorité, ale jsou i další strany, které nakonec určí, co bude možné po volbách dělat.
Myslíte, že na volby bude mít velký vliv i koronavirová epidemie, která značně otřásla důvěrou mnoha lidí ve vládu a stát?
Události, jako je koronavirová epidemie, vždy dobře ukážou všechny nerovnosti ve společnosti, které se v takovéto situaci navíc ještě prohloubí. To bylo vidět i na otázkách zdravotnictví a vzdělání. Bylo vidět, že šance na vzdělávání jsou u některých krajů a skupin nižší. Zatímco metropole či některé typy škol to zvládaly lépe, v regionech byli žáci postiženi více, protože zde nebyla taková schopnost na vzniklou situaci reagovat, stejně na tom byli hůře žáci ze sociálně slabších rodin. Ukázalo se, že je rozdílná i dostupnost zdravotnictví. A je třeba snažit se, aby se ty nůžky nerozevíraly, aby byly podmínky pro život v naší zemi všude stejné.
V současné době vykonáváte funkci ministra kultury. Stačíte sledovat i to, co v současné době Moravskoslezský kraj trápí?
Nemám rád, když se říká, že tento region něco trápí, protože mi přijde, že je naopak velmi životaschopný. Vidím tady celou řadu pozitivních věcí. Je tady velká aktivita malých a středních firem, které se ve zdejších okresech objevily, umějí dělat zajímavé věci a dávat lidem práci. Je to tedy velmi proměnlivý a dynamický region. Ano, řeší se tady, že se opouštějí tradiční obory, které kraj živily, přestává se těžit uhlí, ale pořád se to děje bez velkých sociálních otřesů. Už od doby před třiceti lety, kdy se to tady začalo měnit, mne udivuje, jak si s tím lidé umí poradit.
A pomoc státu při transformaci?
Lidé se tady umějí o sebe postarat, ale to neznamená, že si nezaslouží při této probíhající transformaci pomoc. A zrovna zde se vyplatí tu pomoc směrovat, protože ti lidé to vrátí, jsou schopni se přičinit a jsou schopní. Ohromně mne zajímá například situace v podniku Liberty, protože tady se jedná o veliké množství lidí, navíc výroba oceli je jedna z činností, které tady existují už 150 let, takže to tady umíme na vysoké úrovni. A to je věc, kterou stojí za to tady podržet, protože má cenu zlata a zaměstnává tisíce lidí.
Ale právě udržitelnost ocelářského průmyslu je věc, o níž se nerozhoduje na úrovni vlád států, ale spíše v mezinárodním měřítku…
Ano, určitě, to už je role nejen státu, ale i Evropské unie, kdy je třeba vytvářet podmínky, aby zde ocelářství přežilo. Pro Evropu by nebylo výhodné, aby veškeré ocelářské výrobky nakupovala v Číně. Zažil jsem třeba ve Velké Británii, jak byli politici nešťastní z toho, kolik činností přesunuli někam ven a že už nemají dost vlastních výrobků, a že spoléhat na to, že zemi uživí londýnská City, bylo naivní. Dnes litují, že věci jako výrobu oceli nebo aut přesunuli někam do Indie a dnes nemají doma nic.
S útlumem těžby uhlí se nyní hodně řeší budoucí proměna pohornické krajiny, jaké jsou vize ČSSD?
Tady ten region má překrásnou krajinu, jsou tady Beskydy a Jeseníky. Když se třeba ptali těch, kdo zde zakládali automobilku Hyundai, proč se rozhodli zrovna pro Nošovice, tak řekli, že ze všech nabídek, co na světě měli, byla zrovna zde nejkrásnější krajina. Abychom si tedy nemysleli, že tady máme jen důsledky těžby. Především si ale myslím, že důležitým úkolem je zajistit atraktivitu toho regionu, aby když se tady někdo narodí, ať má důvod tady zůstat.
Co by tomu mohlo pomoci?
Jedním z důvodů, které lidé uvádějí pro odchod z regionu, je, že jim tady chybí bohatší život. Proto je potřeba podporovat oblast kultury. Jako tady máme Colours of Ostrava nebo Dolní oblast Vítkovice, tak bychom se měli snažit o něco dalšího. Protože to jsou věci, které dávají zprávu o tomto regionu, že je zajímavý, že je dobré ho navštívit. Posílení toho zajímavého života by měla být součást té transformace.