Kvíz v superdebatě: Vyhrál Jan Hamáček, Babiš popletl protektorát, Bartoš Sněžku.

4. října 2021

iDnes.cz 4. 10. 2021: Kolik žije v České republice obyvatel, jaká je rozloha země nebo kdo byl prvním prezidentem Československa? Takové otázky dostali v rámci oddechové vsuvky v předvolební superdebatě lídři stran kandidujících do Sněmovny. Vítězem byl předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Lídři sedmi relevantních politických subjektů kandidujících do Poslanecké sněmovny postupně odpovídali na otázky týkající se České republiky. Ten, kdo uvedl správnou odpověď, postoupil do dalšího kola.

Hned v prvním kole vypadli dva kandidáti: předseda ODS a lídr koalice SPOLU Petr Fiala a předseda Pirátů a lídr koalice Pirátů a STAN Ivan Bartoš. Fiala nevěděl, jaká je rozloha České republiky. „To nevím, asi devadesát tisíc kilometrů čtverečních,“ tipl si. Skutečná rozloha je ale přes 78 800 čtverečních kilometrů, nevešel se tak do tolerance jednoho tisíce.

Bartoš pak nesprávně odpověděl na dotaz, jaká je nejvyšší hora v České republice, jak je vysoká a kde leží. „Teď jste mě překvapil. Smrk?“ odpověděl. Správná odpověď je přitom Sněžka ležící v Krkonoších. Měří asi 1603 metrů nad mořem.

Z druhého kola postoupil předseda KSČM Vojtěch Filip, když správně uvedl datum vzniku samostatné Československé republiky (28. října 1918), a předseda ČSSD, který znal jméno prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Postupně vypadli i další kandidáti: premiér Andrej Babiš nesprávně uvedl, že Protektorát Čechy a Morava vznikl 15. září 1939. Ve skutečnosti tomu tak bylo přesně o šest měsíců dříve – 15. března 1939. Předseda SPD Tomio Okamura se zase netrefil do data, kdy začala invaze vojsk Varšavské smlouvy. Nesprávně uvedl datum 19. srpna 1968, nicméně k invazi došlo až o dva dny později. Předseda Přísahy Róbert Šlachta zase neznal jméno prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře.

V třetím kole pak vypadl Filip, který neznal výši průměrné hrubé mzdy ve třetím čtvrtletí letošního roku. „34 tisíc korun,“ řekl. Nevešel se tak do tolerance jeden tisíc, ve skutečnosti šlo o 38 tisíc korun.

Na všechny otázky správně odpověděl předseda ČSSD Jan Hamáček. V posledním kole dokonce dokázal vyjmenovat všech sedm klíčníků českých korunovačních klenotů – prezidenta, předsedu vlády, arcibiskupa pražského a primase českého, předsedu Senátu, předsedu Poslanecké sněmovny, probošta Metropolitní kapituly u Svatého Víta a primátora hlavního města Prahy.

Předvolební superdebaty serveru iDNES.cz se zúčastnilo sedm předsedů relevantních kandidujících subjektů. Řešili mimo jiné téma dostupnosti bydlení, chudoby v Česku, migrace nebo dalšího postupu v boji s epidemií covidu-19.

ZÁZNAM CELÉ SUPERDEBATY MŮŽETE SHLÉDNOUT ZDE

zdroj: iDnes.cz 4. 10. 2021 odkaz zde

Blogy