Jiří Běhounek: Stát musí garantovat občanům kvalitní veřejné služby, ne je privatizovat!

4. října 2021

Parlamentní listy 3. 10. 2021: Jiří Běhounek je bývalý hejtman Kraje Vysočina a také současný poslanec. V nadcházejících volbách je lídrem ČSSD v Kraji Vysočina a svoje poslanecké křeslo chce obhájit. „ODS a SPOLU sepsali nicneříkající program, kde mají sice sliby za více než 200 miliard, ale nikde k nim neukazují příjmy. Nyní se tak odhaluje skutečná podstata jejich povolebních plánů. Za ČSSD musím říci, že všechny plány na rozprodej České republiky a zavádění školného naprosto odmítáme,“ uvedl.

Přestože volbám do Poslanecké sněmovny budou dominovat celostátní témata, začněme Vysočinou. Co je pro vás osobně nejdůležitější, aby se tady v kraji změnilo?

Vrátit zpět na Vysočinu lesy, které tam sežral kůrovec. Udržet pitnou vodu, fungující zemědělství, kvalitu a dostupnost zdravotní péče, je třeba také stále pamatovat na dopravní obslužnost apod. Prostě chceme, aby Kraj Vysočina byl stále dobrou adresou, jako tomu bylo po celých dvanáct let, kdy jsem dělal hejtmana. A garantovat občanům kvalitní a dostupné veřejné služby.

Jenže právě některé veřejné služby plánuje ODS a další pravicové strany privatizovat. Hovoří se o České poště, Českých drahách nebo Budvaru. Zároveň i z ANO nebo ODS zazněly návrhy na zavedení školného. Je toto cesta, kterou by se měla Česká republika po volbách vydat?

ODS a SPOLU sepsali nicneříkající program, kde mají sice sliby za více než 200 miliard, ale nikde k nim neukazují příjmy. Nyní se tak odhaluje skutečná podstata jejich povolebních plánů. Za ČSSD musím říci, že všechny plány na rozprodej České republiky a zavádění školného naprosto odmítáme. ČSSD dlouhodobě brání opakovaným snahám o výprodej státního majetku. V případě České pošty jsme tomu zabránili již v roce 2007, v případě Českých drah ČSSD zablokovala nápad ministra Ťoka z hnutí ANO prodat výdělečné ČD Cargo. A stejně tak zabráníme ODS a ANO zavést školné. Nicméně toto ukazuje, že v případě společného vládnutí ANO a ODS, je hnutí ANO připravené ODS a koalici SPOLU ve výprodeji státního majetku asistovat. Přitom stát by měl tyhle služby garantovat, ne je privatizovat.

Jak představitelé koalice SPOLU tak i premiér Babiš také opakovaně hovoří o tom, že chtějí do země přivézt asi 300.000 zahraničních dělníků z Ukrajiny a dalších zemí. Co si o tomhle jejich společném nápadu myslíte?

To je slepá cesta. ANO s ODS vidí cestu v dovozu stovek tisíc zahraničních dělníků z východu, tedy v pokračování politiky levné práce a s tím související zvyšování kriminality cizinců v naší zemi. Naproti tomu ČSSD proszuje myšlenku zvýšeného tlaku na mzdy. My nechceme žít v zemi, která bude ostrůvkem levné práce uprostřed Evropy jen proto, že to tak někomu vyhovuje.

zdroj: parlamentnilisty.cz 3. 10. 2021 

Blogy