Jana Maláčová: Je potřeba, aby rodiny žily v jistotě

27. března 2019

Nejspravedlivější by bylo, aby 80 tisíc korun navíc dostaly v rodičovské všechny rodiny s nejmladším dítětem do čtyř let, řekla v rozhovoru pro Právo ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová.

Návrh, který minulý týden dohodla koalice, že vyšší rodičovskou 300 tisíc dostanou jen rodiny s dětmi narozenými po 1. lednu 2020, padá pod stůl. Premiér Babiš se teď kloní k variantě, aby od ledna 2020 dostaly vyšší rodičovskou všechny rodiny, které budou v té době čerpat příspěvek. Vaše priorita přitom byla, aby víc peněz dostali všichni rodiče s nejmladším dítětem do čtyř let. Tak jak to tedy bude?
Po překotném vývoji situace podpoříme verzi, která bude spravedlivější k rodičům, než je ta, kterou jsme před týdnem dohodli v koaliční radě. Ta by byla sice rozpočtově úsporná, ale nebyla by funkční. Znamenala by, že rodiče dětí, které se narodí před Silvestrem, by byli v jiném režimu než ti, jejichž děti se narodí po Silvestru. Nyní děláme propočty. Uvidíme, jaká bude situace v koalici. Jsem ráda, že premiér přehodnocuje svůj názor.
Platí, že chcete vrátit do hry vyšší rodičovskou pro všechny rodiče s dětmi do čtyř let? Budete o tom jednat?
Jsme v situaci, kdy už je potřeba najít kompromis, aby rodiny žily v jistotě. Nechci, aby si teď matky měnily rychlost čerpání rodičovské, aby dosáhly na vyšší příspěvek. Pokud by nakonec zvítězila verze, že by běžící rodičovské dostaly vyšší příspěvek v poměru k těm 80 tisícům, tak je to v pořádku. Je to lepší než ten kompromis z minulého pondělka.
Ale pravděpodobně dojde k tomu, že rodiče budou zpomalovat čerpání rodičovského příspěvku, aby na zvýšení ještě dosáhli. Pak se to bude blížit ekonomickým nárokům toho, co jsem navrhovala, aby dostaly víc peněz všechny rodiny s nejmladšími dětmi do čtyř let.
Pro upřesnění – rodiče, kteří budou k lednu 2020 na rodičovské například dva roky a naplánovanou ji budou mít celkově na tři roky, nedostanou celou částku 80 tisíc, ale jen její poměrnou část?
To záleží na několika faktorech. Já navrhuji, aby každý s dítětem do čtyř let měl možnost dostat zvýšenou částku.
Pirátka Olga Richterová chce, aby se rodičovská zvyšovala každý rok stejně jako důchody. Aby se její celková výše odvodila např. od desetinásobku průměrné mzdy. Byla byste pro?
Myslím, že je to správná úvaha. Nyní ale čekáme na schválení evropské směrnice o slaďování osobního a pracovního života. Nevíme, v jaké přesné podobě se schválí, zatím jen tušíme její směr. Bude nám ukládat řadu povinností, budeme je muset v příštích letech překlopit do českého systému. Největší problém ČR je nedostatečná předškolní péče. Musíme to vyřešit návrhem na financování dětských skupin nebo jeslí. Systémové změny by se měly udělat ve výhledu příštích pěti let.
Teď bychom měli rozhodnout o navýšení rodičovského příspěvku, protože dvanáct let se s tím nic nedělo. Za tu částku, kterou rodiče dostávají, se koupí dnes mnohem méně než před dvanácti lety. Potom bychom měli počkat na evropskou směrnici. A mezitím vybudovat systém předškolní péče pomocí dětských skupin či mikrojeslí. Až toto bude hotové, tak se můžeme podívat na systémovou změnu, jako je valorizace.

Zdroj: Právo, 27. března 2019

 

Blogy