Jan Hamáček pro Právo: S Babišem se mi zatím spolupracuje dobře

14. července 2018

Od tohoto týdne vládne zemi vláda s důvěrou. Jak se zpětně díváte na kritiku, která při hlasování zazněla, především z opozice?

V takovýchto momentech je atmosféra ve Sněmovně vždycky vypjatá a ve chvíli, kdy sestavení vlády trvalo opravdu velmi dlouho a ta jednání byla složitá, emoce odpovídaly složitosti situace, vyjednávání a řešení. Protože to není standardní menšinová vláda, ale je to koaliční menšinová vláda, která je podporována třetí stranou.

Jak si představujete, že bude probíhat hlasování o zákonech? Budete u některých zákonů hledat i jiné partnery než KSČM?

Předpokládám, že jako každá menšinová vláda budeme hledat podporu pro jednotlivé vládní zákony napříč Sněmovnou. Velkou zátěž vyjednávání ponesou ministři a předsedové klubů.

Neměl jste při řečnickém maratónu potřebu zastat se víc vlády nebo oponovat kritice na adresu premiéra Andreje Babiše? Tuším, že jste na plénu z pozice vicepremiéra vystoupil pouze jednou.

Já jsem řekl to, co jsem měl na srdci, jasně a stručně, stejně jako stanovisko sociální demokracie. Jednání o důvěře je většinou prostorem pro opozici. To je prostě fakt, historicky to takhle bylo. Bylo to dlouhé, ale pokud mě paměť neklame, tak to nebyla nejdelší rozprava o důvěře vládě – zažili jsme i delší. Počítá se výsledek, a já jsem rád, že ČR má po tak dlouhé době vládu s důvěrou, a sociální demokracie pro to udělala maximum.

Řešili jste postup poslance Milana Chovance, který do Sněmovny nepřijel a pro vládu nehlasoval? Bude to mít vliv na jeho další působení v poslanecké lavici nebo ve straně?

Poslanecký klub nebude pana Chovance nějak postihovat. Předem nám řekl, co udělá. Já si o tom můžu myslet svoje. Je to přinejmenším v rozporu s některými jeho prohlášeními, protože řekl, že pokud v referendu členská základna odsouhlasí vstup do vlády, tak vládu podpoří. Je to také v rozporu s jeho podpisem pod koaliční smlouvou, ale to je jeho odpovědnost a jeho svědomí. Zaznamenal jsem jeho výrok, že pokud ho klub vyloučí, tak složí poslanecký mandát. Milana Chovance pokládám za zkušeného politika a nemyslím si, že pro své rozhodování potřebuje nějaká doporučení nebo kroky orgánů soc. dem. Je čistě na něm, aby vyhodnotil situaci a rozhodl se podle svého vědomí a svědomí.

Nemůže to působit problémy mezi poslanci ČSSD, že by uvnitř klubu byla nějaká rebelie například při hlasováních?

Sám jste viděl výsledek hlasování, čtrnáct poslanců ČSSD tuto vládu podpořilo a někteří z nich jasně vysvětlili na mikrofon své pohnutky. Mám z jednání klubu v posledních dnech dobrý pocit.

Nastalo po zvolení vlády uvnitř strany uklidnění, nebo je naopak atmosféra napjatá?

Situace se uklidnila, emoce opadly. Pokud takto klíčové rozhodnutí děláte prostřednictvím vnitrostranického referenda, které trvá několik týdnů, a běží stranická diskuse, tak je logické, že dozvuky ještě chvilku budou. Podle mě ale je teď pro soc. dem. jasno. Jsme vládní strana, máme ministry a musíme se soustředit na prosazování toho, co jsme našim voličům slíbili, a toho, co jsme prosadili do koaliční smlouvy.

A co kritika, že jste neprosadili všechno, co jste chtěli? Neprošla například jména všech navržených ministrů ČSSD.

Sociální demokracie tu situaci nezavinila a nezavinil ji ani náš koaliční partner, protože nominace Miroslava Pocheho odešla a pan prezident se nějak rozhodl. Po celou dobu od té chvíle říkám, že jsme připraveni tu situaci řešit, ale potřebujeme na to nějaký čas.

Jak se vám zatím spolupracuje s Andrejem Babišem?

Já si nemohu stěžovat. Ve čtvrtek jsme spolu strávili první služební cestu na summit NATO. Společně jsme hájili zájmy ČR. Jasně jsme řekli zejména našim americkým partnerům, jak to je s našimi výdaji na obranu, a ČR byla na tom jednání určitě vidět. Nad rámec toho jsem stihl schůzky s britským a maďarským ministrem zahraničí. První dojem z té spolupráce je za mě dobrý.

A spolupráce s komunisty zatím vypadá jak?

Myslím, že to bude na jednotlivých ministrech. Už jsem se sešel se členy bezpečnostního výboru, kde je za KSČM ve vedení kolega Zdeněk Ondráček, který vládu nepodpořil. Nastavili jsme si formát pravidelných schůzek tak, aby poslanci, kteří sedí v odborném výboru, měli informace z resortu a já abych měl vazbu ze Sněmovny.

Vy osobně spolupráci s KSČM za problém nepovažujete?

Osobně to řešení nepokládám za ideální, ale je to řešení, které se ocitlo na stole de facto jako jediné možné – jiná alternativa k tomuto řešení byla ještě horší. A to by byla vláda, na kterou by měla přímý vliv strana SPD.

Jak dlouho lze zvládat současně pozici ministra vnitra a zahraničí?

Pokládám to za dočasné řešení. Musíme to vyřešit v řádu týdnů.

Myslíte si, že budete ministrem a vicepremiérem až do řádných voleb?

Koalici jsme vytvořili proto, aby vznikla stabilní vláda, takže logicky věřím, že vláda stabilní bude, že se nebude utápět ve sporech a splníme to, s čím jsme do vlády šli.

Ve funkci ministra vnitra jste se už nejméně dvakrát sešel s vedením policie. Jak jste s jejím současným stavem spokojen?

V současnosti jsem spokojen. Česká republika patří mezi nejbezpečnější země na světě, což dokazuje, že policie pracuje řádně a profesionálně. Nechci tím říci, že nejsou problémy. Musíme řešit přípravu rozpočtu na příští rok a otázku platů. To jsou dva největší problémy v krátkodobém horizontu, které musíme vyřešit. Musíme to vyřešit tak, aby policie byla konkurenceschopným zaměstnavatelem, aby se nestávalo, že budou regiony, kde se vyplatí jít pracovat do soukromého sektoru. To je problém v oblastech s vyššími platy, jako jsou Praha nebo střední Čechy.

Jak by se měly platy zvýšit?

Určitě stojím o to, aby byl ten růst razantní. Zástupcům odborů bezpečnostních složek jsem prezentoval nárůst o šest procent u rizikového příplatku a o čtyři procenta do tarifního platu. Takto jsem to sdělil i ministryni financí a budeme o tom jednat.

Ministerstvo financí zatím v rozpočtu vnitra počítá s meziročním růstem o 3,6 miliardy na 75,5 miliardy korun. O kolik budete chtít víc?

Pokusím se ještě s paní ministryní jednat. Přestože tam došlo k nárůstu, některé věci nejsou pokryté. Nejde jenom o mzdové záležitosti, musíme se podívat také na obnovu techniky. U policie v minulých letech moc neprobíhala obnova u výjezdových aut, u hasičů je to zase otázka výškové techniky. Určitě se budeme snažit získat další zdroje.

Jednobarevný kabinet na jednom z posledních jednání schválil odchod policejního prezidenta Tomáše Tuhého na velvyslanecký post na Slovensku. Zůstane ve funkci do příštího roku, kdy mu končí pětiletý mandát?

Předpokládám, že vláda o velvyslancích jednala v nějakém režimu, a nemůžete po mně chtít, abych to komentoval. Co se týče mandátu policejního prezidenta, k tomu řeknu jenom tolik, že to je na jeho rozhodnutí.

Takže nelze říci, jestli dokončí, nebo nedokončí svůj mandát v pozici šéfa policie?

Je to čistě na něm.

Pokud by skončil, máte představu, kdo by mohl policii vést nebo jak byste policejního prezidenta vybíral?

Tomáše Tuhého považuji za naprostého profesionála. Je to člověk, který udělal obrovský kus práce v čele policie, a jeho práce si vážím. Pokud bychom museli řešit jeho nástupce, věřím, že je v policii celá řada kvalitních vysokých důstojníků, kteří by funkci zvládli.

Další významná změna je jistá. Posledního července skončí Michal Mazánek po dvou letech ve funkci ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Mluvil jsem o tom s policejním prezidentem. Policie je připravena jeho schopností a znalostí využít na jiném místě v rámci policie, spíše ale asi formou občanského zaměstnance. Byla by škoda, kdyby po těch dlouhých letech odešel úplně pryč. Pochopil jsem, že ho k tomu vedly osobní důvody. Vzhledem k dlouholeté službě to mohla být únava, ale nemůžu mluvit za něj. Ten odchod mě mrzí, jsem připraven mu poděkovat, a pokud bude možnost, aby pro policii dál pracoval, tak to bude jedině dobře.

Víte, kdo ho nahradí?

Policejní prezident mě ujistil, že má řešení. Očekávám, že mi ho v nejbližších dnech představí v souladu s tím, co mi slíbil, aby tam byla kontinuita a útvar fungoval.

Vznik NCOZ přede dvěma roky vyvolal roztržku mezi ANO a ČSSD. Je ve vašich plánech, že bude elitní policejní útvar zachován?

Rozhodně si nemyslím, že je na místě radikální změna. Zaznamenal jsem spekulace, že se snad zase chystá nějaké rozdělování útvaru. Nemyslím si, že by to bylo dobře. Permanentní změny nikdy nejsou dobré. Musíme vyhodnotit fungování útvaru a zjistit, jestli nejsou možná vylepšení. Ale to jsou provozní věci, žádné radikální změny nechystáme.

Váš předchůdce ve funkci Lubomír Metnar (za ANO) uvažoval o obnově finanční policie. Chtěl byste se také vydat tímto směrem?

Finanční policie tady byla, a byla zrušena. Můžeme se bavit o přenastavení v rámci NCOZ, ale že bychom vytvářeli další prvek v rámci policie, to asi ne. Je to spíše na odbornou debatu, kterou by měli řešit odborníci, a ne politici.

V posledních dnech se mluví o tvrdším postupu Rakouska a Německa vůči nelegální migraci. Jak se na to dívá česká strana?

Na příští týden mám naplánovaný telefonický hovor s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem, abychom si vyměnili informace a diskutovali o jeho plánech. Na Policejním prezidiu jsem byl ujištěn, že jsme připraveni na všechny možné alternativy. Nicméně ostrahu hranic nebo zásadnější opatření na našich hranicích pokládám až za jeden z posledních kroků, kdyby se ukázalo, že se situace významně zhoršila. Policie situaci monitoruje. Mám aktuální informace z policejních statistik, k žádným problémům nedochází a důvod k razantním krokům teď nevidím.

Z pozice ministra vnitra můžete policii nařídit, aby zpřísnila kontroly v příhraniční oblasti. To také neplánujete?

Zatím k tomu není důvod. Probíhají namátkové kontroly. Pokud by se ukázalo, že v rámci těchto kontrol dojde k razantnímu růstu, můžeme přitvrdit, ale zatím žádné takové informace nemám.

Metnar v polovině května postavil mimo službu ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiřího Šaška. Jak budete tuto věc řešit?

Běží tady rozklad proti rozhodnutí ministra Metnara. Z mého pohledu ale není ta situace dlouhodobě udržitelná i z důvodu vztahů tajné služby se spojenci. Provizorium není nikdy dobré. Stál bych o to, aby se ta situace vyřešila a byla stabilní.

Probíhá také kontrola hospodaření rozvědky. Máte již k dispozici první výsledky?

Zatím nemám. Abych se mohl seznámit s výsledky, je potřeba, aby kontrola skončila.

A jak podle vás tajná služba funguje?

Jakmile se hovoří o problémech, vyšetřování, skandálech, je to špatně, jelikož to ukazuje, že tajná služba řeší problémy a nevěnuje se tomu, co má dělat. Tajná služba nemá být vidět. Když je nasvícena médii, je to problém.

Tým vašich náměstků zůstane stejný, nebo zvažujete změny?

S odbornými náměstky jsem spokojen, tam žádné změny nechystám. Jedinou věcí, kterou musím řešit, je ekonomický náměstek, protože Jiří Zmatlík se rozhodl odejít ještě před mým příchodem na ministerstvo. Co se týká nejužšího týmu, politickým náměstkem se stane Jakub Kulhánek, což je můj nynější ředitel kabinetu. Celou odbornou kariéru se věnuje bezpečnosti. Působil jako náměstek na ministerstvech obrany a zahraničních věcí.

Krátce před nástupem vlády nastoupil do funkce nový ředitel České pošty Roman Knap. Necháte ho ve funkci? Co po něm požadujete?

Respektuji výsledek výběrového řízení a s panem ředitelem jsem se několikrát sešel. Největší problém je tam personální, protože na poště jsou velmi nízké platy. Požádal jsem ho, aby mi v dohledné době představil soubor opatření, který by měl zajistit růst platů na poště. Situaci chci samozřejmě řešit, abychom pro občany zajistili dostupnost služeb České pošty a pro její zaměstnance důstojné podmínky pro práci a důstojné odměny.

Zdroj: deník Právo, 14. července 2018

Blogy