J. Zimola pro Právo: Přeju si silný tandem s Hamáčkem

22. září 2018

Po volbách by se v ČSSD měla rozjet diskuse o přímé volbě předsedy, řekl v rozhovoru pro Právo první místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Sám nevylučuje svou kandidaturu.

Jak odhadujete výsledek říjnových obecních a senátních voleb?

Přál bych si co nejlepší, ale předpovědím se raději vyhýbám.

Co se stane, když pro ČSSD nedopadnou dobře? Kdo za to ponese odpovědnost?

Především se dívejme, kde to nedopadne dobře. Jestli někdo oslovuje voliče tématy, která je nezajímají, je to jeho problém a zřejmě se to projeví i na výsledku. Ale řekněme si popravdě, že ve velkých městech budou lidé posuzovat kandidáty i podle barvy trička. Upřímně, dnes jim spojení s logem ČSSD body příliš nepřináší. Tím víc si vážím těch, kteří ČSSD neopustili.

Umíte si představit, že byste s kolegy ve vedení ČSSD obhajovali v březnu své mandáty, pokud volby pro stranu dopadnou velmi špatně?

Výsledky komunálních voleb jsou vždy jiné než parlamentních. V obecních volbách 2014 měla ČSSD 5,8 procenta, a to byla rok ve vládě, která byla úspěšná, a ještě v ní nepropukly problémy mezi koaličními stranami. Věřím, že se nám podaří přesvědčit voliče, že se lidé z ČSSD, kteří byli ve vedení obcí, osvědčili a že nemohou za to, co tady napáchala klika kolem Bohuslava Sobotky a Milana Chovance. Co se odpovědnosti týká, celé stávající vedení řeklo, že v březnu dá funkce k dispozici. V následujících měsících musíme řešit variantu, kterou máme ve stanovách, tedy aby si nového předsedu a statutárního místopředsedu zvolili všichni členové přímou volbou. Protože jedině tak eliminujeme nejrůznější zákulisní dohody. ČSSD se musí i v očích veřejnosti očistit od pověsti strany se špinavými zákulisními praktikami.

Kandidoval byste na předsedu?

Máme před sebou volby, ty mohou dopadnout jakkoliv. Po nich se ČSSD musí věnovat vnitřní obnově. Nastartovat činnost odborných skupin a expertních týmů. Vnitrostranické referendum k vládě byl ale úžasný příklad aktivizace členské základny. Ukázalo se, že přímou volbu předsedy či místopředsedů bychom tímto způsobem zvládli.

Přihlásil byste se do přímé volby?

Nepředbíhejme. Nejprve nás čekají volby a jejich vyhodnocení, pak intenzivní vnitrostranická diskuse ohledně přímé volby předsedy, načasování sjezdu a převolení předsednictva a ústředního výboru. Uvidíme za pár měsíců, jaká bude situace v ČSSD.

Takže nevylučujete, že budete kandidovat proti Hamáčkovi?

Jan Hamáček je dobrý předseda. Jsem připraven pokračovat v tandemu Jan Hamáček předseda a Jiří Zimola jako první místopředseda. Současně si přeju, aby to byl pevný tandem, takový, jaký fungoval prvních několik měsíců, kdy jsme dokázali eliminovat některé stranické šíbry od jejich požadavků. Byl bych moc rád, kdybychom se k tomu mohli vrátit. Pak bych řekl, že by nebylo nutné přepřahat a bylo by možné pokračovat.

Tuším správně, že za toho šíbra považujete europoslance Miroslava Pocheho?

Já o vlivu pana Pocheho pouze slyšel. Nevím, jaký vliv tam ve skutečnosti je. Ale dovedu si představit, že se o místo na slunci u Jana Hamáčka ucházejí i jiní lidé. Lidé, kteří donedávna tvrdě vystupovali proti naší účasti ve vládě a dnes by třeba chtěli, aby někteří lidé z jejich krajů a okresů obsadili posty náměstků. Já chci, aby si to ČSSD ve vládě tvrdě odpracovala, abychom nehráli žádné mezikrajské vnitrostranické dohody.

Můžete říci, koho takovými lidmi myslíte?

Nechci nikoho jmenovat.

Nedávno jste byl na návštěvě u prezidenta Miloše Zemana. Proč?

Pokládám za mnohem důležitější, že jsem schopen předložit se s panem prezidentem vídat a konzultovat aktuální záležitosti. Detaily našeho rozhovoru si nechám pro sebe.

Snažíte si získat prezidenta jako spojence v případném vnitrostranickém boji?

Já se především snažím, aby ČSSD neválčila s prezidentem Zemanem. Abychom neopakovali chybu bývalého vedení ČSSD, které válčilo na jedné straně s Andrejem Babišem a na druhé s prezidentem. Myslím si, že je to vyčerpávající boj, který vedl k naší zdrcující porážce v loňských volbách.

Poche nakonec nebude ministrem zahraničí. Novým kandidátem se stal jeho bývalý asistent Tomáš Petříček. Co vy na to?

Nebýt toho, že si Miroslav Poche vzal celou soc. dem. jako rukojmí svých osobních ambicí, tak tu nevznikly domnělé spory mezi Jiřím Zimolou a Janem Hamáčkem. Jsem rád, že Jan Hamáček tu věc aktivně řeší a že nevyčerpal lhůtu do poloviny října. Věřím, že nyní budou následovat kroky dva a tři, tedy že pan premiér představí kandidáta panu prezidentovi a pan prezident se k němu vyjádří. Přeji si, aby ČSSD měla už co nejdříve svého pátého ministra. Naštěstí Poche už není téma a je potřeba začít řešit důležitější věci. Například jak je možné, že se za posledních pět let postavilo jenom 35 km dálnic? Proč nemá Znojmo ještě obchvat? Proč se každé páté dítě stydí za to, že nemůže chodit na oběd, když na to jeho rodiče nemají peníze? Zastat se lidí proti nesmyslné buzeraci státu…

Měl výměnu kandidáta na ministra zahraničí Hamáček podle vás vyřešit už dřív?

Tandem s Janem Hamáčkem fungoval. Preference nám rostly. Bohužel se to dělo k nelibosti některých členů předsednictva z bývalého vedení ČSSD. Nebudu jmenovat. Ti se vzepřeli. Proto Jan Hamáček musel předsednictvu předložit jména ministrů atd. Jan Hamáček je bezesporu schopný předseda, je dobrý lídr, jen je potřeba, abychom se my dva spolu snažili víc spolupracovat a nebyl tam prostor pro nejrůznější šíbry a další lidi, kteří se snaží Hamáčka obklopovat a řídit.

S návrhem Petříčka na ministra souhlasíte?

Je to odpovědnost Jana Hamáčka jako předsedy nominovat kandidáty na ministry. Stál jsem na jeho straně od začátku, podpořil jsem jeho návrhy. ČSSD se dostala do vlastní pasti, kdy si předsednictvo v půlce května vymínilo, že bude o kandidátech hlasovat. To se dosud nestalo, a nebýt tohoto bezprecedentního kroku, nebyli bychom v této situaci.

Poradil se s vámi Hamáček o Petříčkovi?

Řeknu vám jen to, že jsem od něj o nominaci věděl s dostatečným předstihem.

Myslíte, že mu Zeman vyhoví?

Jak jsem řekl, zásadně se vyhýbám všem předpovědím.

Opozice kritizuje, že Petříček nemá na takový post politické zkušenosti.

Chtěl bych jí tedy připomenout, jaké osoby sama navrhovala na ministerské posty v minulosti. Dejme Tomáši Petříčkovi šanci, pokud se ministrem stane, ukázat jeho práci. Nemám rád, když je člověk ještě předtím, než stačí cokoliv předvést, okamžitě nálepkován.

Nebyl jste na jednání předsednictva, které se týkalo postupu při řešení obsazení ministerstva zahraničí. Údaj ně nechodíte ani na jednání grémia a poslaneckého klubu, kam jste zván. Proč?

To je nesmysl. Samozřejmě chodím. Spíš bych se chtěl svých kolegů, kteří měli potřebu zdůrazňovat mou mimořádnou nepřítomnost na předsednictvu, zeptat, nakolik si oni plní své úkoly při jednání Sněmovny a nakolik oni byli přítomni stěžejnímu hlasování o důvěře vládě.

Tím myslíte poslance Milana Chovance.

Pochopitelně. Nevím, proč zrovna Milan Chovanec počítá čárky mé účasti. Když si někdo projde mou docházku na předsednictvu či grémiu, tak má účast je velmi vysoká.

Mělo podle vás vedení potrestat Chovance za to, že se vzepřel výsledku referenda a nehlasoval pro vládu s ANO?

Očekával jsem, že Milan Chovanec bude mít tolik cti, že za výsledky své práce převezme odpovědnost. Přiznejme si ale, že už nikoho nezajímáme, a jestli budeme pokračovat ve vnitrostranických bojích, v personální genocidě navazující na tu Sobotkovu, tak to bude špatně. Soustřeďme se na komunální volby, máme řadu schopných starostů a komunálních politiků. Dnes (v pátek) v Jihlavě na zasedání platformy Zachraňme ČSSD zní velmi silná nespokojenost se směřováním strany. Po volbách musíme téma vnitřního fungování rozhodně otevřít.

Chtěl byste rozšířit pravomoci předsedy nebo nejužšího vedení, aby mu předsednictvo či ÚVV nemohly „diktovat“?

Je to nezbytná podmínka dalšího fungování ČSSD. Jsme-li v krizi, potřebujeme krizový management. A ten by měl dostat maximální odpovědnost. Ale na to bude prostor za měsíc, až budeme znát výsledek voleb. Nechci, aby se rozhovor točil o vnitřních záležitostech ČSSD. To ani čtenáře Práva nezajímá. Strana, která není schopná vysílat signály, co chce dělat, ale zabývá se jen sama sebou, není hodná důvěry voličů.

Poslanci ČSSD se ve Sněmovně ve středu zdrželi nebo se omluvili z hlasování o přijetí syrských sirotků. S tím souhlasíte?

Pojmenujme si problém. Je to uměle vyvolaná bublina paní Michaely Šojdrové, o které jsme několik let neslyšeli a nevěděli, že zastává post europoslankyně, a teď, dva týdny před komunálními volbami, ve kterých kandiduje v Kroměříži, má potřebu se zviditelnit. Její nápad nevychází z ničeho konkrétního. I paní Šojdrová dnes už musí vědět, že přestřelila. Je legrační, jak se nyní snaží dostat z vlastní pasti a říká, jaké konkrétní děti by ČR měla preferovat. Toto říká křesťanská demokratka? K smíchu.

Ale co si o tom myslíte? Měla by podle vás ČR přijmout syrské sirotky?

Česká republika by se měla významně podílet na boji s nelegální migrací a proti převaděčům. Problémy by se měly řešit v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. Měli bychom by utnout chapadla mafii, která obchoduje s lidmi. To, že si dnes někdo bere do úst malé děti, na které je každý člověk citlivější, je velmi smutné. ČR přece pomáhá a hodně.

Ministr vnitra Hamáček řekl, že by ČR zvládla přijmout 50 syrských sirotků. Tak co si myslíte vy?

ČR by zajisté zvládla přijmout 50 dětí. Ale toto je umělý problém. Proč zrovna 50? Kde se to číslo vzalo? Odmítám komentovat volební kampaň paní Šojdrové. Řešme skutečné problémy, stavme dostupné bydlení, věnujme dostatečnou pozornost našim seniorům, kteří končí často ve spárech exekutorů, řešme problém sucha a nedovážejme pitnou vodu v cisternách do obcí, jak to třeba mají v oblasti Blanska a kolem Boskovic.

V uprchlických táborech podle některých svědectví nezaopatřené děti bez příbuzných jsou a trpí. Nemohla by jim ČR pomoci?

Pojďme pomáhat lidem v místech, odkud přicházejí, aby nemuseli odcházet. Když se podívám na otřesné podmínky, které panují na ostrově Lesbos v tamním uprchlickém táboře, tak si myslím, že bychom měli pomáhat právě tak, aby se zlepšily podmínky v tomto táboře, a zároveň dělat vše pro to, aby se lidé mohli v klidu vrátit zpět.

Takže jste na straně Andreje Babiše a míníte, že sirotky přijímat nemáme?

Nejsem na ničí straně. Vyjadřuji svůj názor a nepotřebuji, aby mě někdo přiřazoval k Babišovi, Zemanovi nebo Hamáčkovi. Pojďme řešit témata, která jsou na stole, a nevytvářejme si vlastní, jako to dělají někteří europoslanci.

Z médií jste nyní před volbami zmizel.

Když jsme se rozhodovali o vládním angažmá, tak jsem říkal, že bude-li chtít jít Jan Hamáček do vlády, což mělo svou logiku, zmizím v Lidovém domě a budu se snažit obnovit komunikaci s naší členskou základnou. Možná jsem teď zmizel z veřejného prostoru, ale nikoliv ze stranického života. Z pozice prvního místopředsedy mám teď jiné úkoly než být vidět, to by měli nyní zastoupit naši ministři, to byl přece hlavní cíl vstupu do vlády, abychom přinášeli vlastní témata. Cítím se být spojkou mezi členy a našimi ministry. Podnikám s nimi společné výjezdy, minulý týden jsem byl na Olomoucku, v úterý jsem byl s ministrem Tomanem na jižní Moravě.

Jak se vám jinak líbí fungování vlády?

Práci kabinetu hodnotím jako dobrou a v souladu s programovým prohlášením. Jana Maláčová iniciovala zrychlené projednání zvýšení důchodů, Jan Hamáček aktivně řeší situaci České pošty a zvyšování platů jejím zaměstnancům, stará se i o policisty, dobrovolné i profesionální hasiče atd., Miroslav Toman zase řeší problematiku sucha a ochranu proti velké vodě nebo kanalizaci a chodníky… Jenže celé naše snažení překrývala kauza Miroslava Pocheho.

Nedávno došlo k rozporu mezi ANO a ČSSD kvůli zrušení karenční doby, se kterým nesouhlasí někteří poslanci ANO. Není to signál budoucích potíží?

Zdraví je ta nejvyšší hodnota. To, že někteří lidé musejí přecházet nemoci, aby měli alespoň minimální mzdu, je špatně. Jako společnost nás to potom stojí větší peníze, ti lidé pak mohou být chronicky nemocní. Zrušení karenční doby má smysl. Andrej Babiš a jeho spolustraníci věděli od začátku, že je to pro soc. dem. zásadní záležitost. I my jsme museli v některých věcech v programovém prohlášení ustoupit. Od poslanců hnutí ANO jsem jiný pohled čekal, ale ocenil jsem, že Andrej Babiš jasně řekl, že dohodu dodrží.

Sám kandidujete v komunálních volbách v jihočeské Nové Bystřici. Chcete být starostou?

V Bystřici jsem už starostou byl a jsem rád, že tam mám velmi zdatného nástupce. Třeba, budou-li chtít voliči, se tam jednou vrátím, teď mu budu rád nápomocný při prosazování našeho programu.

Jak jste spokojený s kampaní ČSSD, ve které se objevilo i video brněnského kandidáta Olivera Pospíšila, na němž leze z popelnice?

Myslím, že kampaň do komunálních voleb by měla být pestrá a měla by reflektovat lokální záležitosti. Centrální témata, která jsme jako ČSSD akcentovali, jsou spíše témata posilující značku a směřují spíš k Senátu. Komunál je na odpovědnosti každého. Dovolte mi myslet si své o některých nápadech našich kandidátů. Možná tomu nerozumím, protože nejsem dostatečně informován o prostředí, kterému je to věnováno. Možná že to prostředí to oceňuje.

Zdroj: Právo, 22. září 2018

Blogy