J. Zimola pro Právo: Jsme zárukou toho, že naše členství v EU a NATO nebude ohroženo

11. května 2018

ČSSD má ve vládě poslední šanci, aby voličům dokázala, že stojí za to ji volit, říká v rozhovoru pro Právo první místopředseda soc. dem. Jiří Zimola. Sám však do kabinetu nechce.

Dnes představíte koaliční smlouvu a programové prohlášení případné vlády ANO a ČSSD předsednictvu. Budete chtít, aby ji členům v referendu doporučilo?

Byl by to ten ideální případ. Rozhodující ale je, jak se k tomu postaví jednotliví členové ČSSD. My teď musíme absolvovat cestu po českých krajích, zajet do všech a mluvit se členy na úrovni okresů a místních organizacích, protože to budou členové, kdo o vládě rozhodne. Já za dohodnutými podmínkami stojím, myslím, že se nám podařilo jako minoritnímu partnerovi domluvit poměrně významné záležitosti. Nikoliv jen co se týká ministerských postů, ale programu, který se týká lidí této země. Chceme do vlády proto, aby si ČSSD vybudovala stejnou sílu, jakou měla v době, kdy ji vedl Miloš Zeman, ale také zároveň jsme jediní, kteří budou zárukou toho, že naše členství v EU a NATO nebude ohroženo. Což se nedá říct o jiných diskutovaných variantách vládní koalice.

I tak je v ČSSD dost odpůrců vlády.

Jako strana jsme strašně rozštěpení, cítím to. Kamarádi na vesnici mi říkají, ať jdeme do háje, proč se pořád dohadujeme. Ptají se, proč vlastně do vlády jdeme. Chápu Milana Štěcha a jeho obavy, co to s ČSSD udělá, ale na druhou stranu máme poslední možnost se rehabilitovat u voličů za vysvědčení, které nám dali, jen tím, že si to odpracujeme. Že do vlády půjdou zkušení lidé z regionů, kteří nejsou „profláknutí" a na které nelze nahlížet negativně. V opozici, kde bychom nemohli předkládat návrhy zákonů, zanikneme. Našich 15 poslanců nebude vidět. Babiš by bez nás nezrušil třídenní neplacenou nemocenskou, nezavedl zálohované výživné a nezvýšil rodičovskou. On by to nikdy neudělal. Odmítl i to, aby se zvyšovala minimální mzda. Soc. dem. jasně plní svou roli. Není to o kšeftech, korytech, postech.

Po krachu prvního kola jednání o vládě ANO a ČSSD jste 8. dubna řekl, že do vlády půjde soc. dem. jedině bez Andreje Babiše. Už to neplatí. Jak chcete tenhle obrat obhájit?

To vyjádření bylo na základě toho, jaké jsem cítil názory v soc. dem. v členské základně. Věřím, že teď, když předložíme členům všechny vyjednané podmínky, tak se budeme bavit o celém tom balíku, ne o jednotlivostech. 

Podmínky, aby odsouzený člen vlády musel podat rezignaci a aby s demisí pěti ministrů ČSSD skončila vláda, jste si prosadili?

S kolegy z hnutí ANO jsme se dohodli i na těchto věcech, které mohou být zásadním problémem pro část členů soc. dem.

Ale odvolat SPD z funkcí ve Sněmovně vám ANO ve smlouvě neslíbilo.

Nechci komentovat koaliční smlouvu, bude představena nejdříve členům předsednictva. Chceme, aby nedocházelo k tomu, že by jeden z partnerů toho druhého ve Sněmovně podváděl s jinými kluby. V koaliční smlouvě jsme se snažili vyjmenovat zásady koaliční spolupráce, že budeme společně prosazovat koaliční návrhy. Jmenován je tam např. státní rozpočet a jiné důležité věci, na nichž musí být shoda v koalici nikoliv jen prostou většinou, ale většinou obou klubů a jejich ministrů.

Takže podle vás nehrozí, že vás ANO jednoduše obejde s SPD, jako to dělalo dosud?

Bylo by nefér, abych kolegy z ANO obviňoval, co by mohli chtít udělat. Budu zkrátka věřit, že jestliže se pod koaliční smlouvu podepíšou, budu ji dodržovat. To platí i pro ČSSD.

Už máte jasno, kdo ve vládě za ČSSD usedne?

Bude to na rozhodnutí nejužšího vedení. Odpovědnost nese právě vedení v čele s předsedou. Ministři (práce a soc. věcí, zemědělství, kultury, vnitra, zahraničí) musí být ti správní reprezentanti. Nesmí to být lidé šediví, bezvýrazní. Jediná šance, jak se rehabilitovat, je, že musíme lidem ukázat, j že má smysl volit ČSSD. A to můžete dokázat jen s těmi, kteří dokážou předvést výsledky své práce, ne s těmi, kteří před mikrofony a kamerami utíkají.

Ministrem vnitra má být Jan Hamáček, vy jste řekl, že do vlády nechcete. To platí?

Pokud bych měl uvažovat o účasti ve vládě, jako že si troufám říci, že bych se svou kvalifikací a zkušenostmi z komunálu a regionální politiky mohl obstát, tak bych mohl být nařčen, že celé mé vyjednávání je ovlivněno snahou usednout ve vládě. Kvůli tomu jsem ale j do čela ČSSD nešel. Proto jsem řekl, že v případě, že Jan Hamáček usedne do ministerského křesla, jsem připraven starat se o stranu. Soc. dem. v posledních pěti letech doplatila na to, že se Lidový dům vylidnil, že tu zůstali jen úředníci a aparát strany a politici odešli na ministerstva a věnovali se logicky jim, nikoliv problematice strany. Ale i tady jsem se stal terčem kritiky. Někteří moji spolustraníci mi vyčítají, že to dělám proto, abych stranu ovládl, nebo abych se vyvinil z případné odpovědnosti za neúspěšnou vládu. Ale já poctivě říkám, že chci zachránit ČSSD a nechci ji zachraňovat z pozice ministra, protože vím, že bych na to neměl čas.

Takže pokud bude Hamáček ve vládě, tak vy ne.

Říkám to skoro na sto procent. procent. Opravdu nevím, co by se muselo stát. Nechci se chovat jako politici „tutochvilové„, kteří říkají „V tuto chvíli ne“. Ale život může přinést různé věci. Nebojím se ničeho, ale straníci ode mě očekávají, že se už někdo konečně začne starat o stranu, postaví odborné zázemí. Máme mnoho odborníků, úspěšných starostů a ti žehrají na to, že s nimi nikdo nekomunikuje. Lidový dům musí být otevřený, lidé v něm musí najít někoho, za kým se obrátit na pomoc. To nebylo v minulých letech možné, protože Bohuslav Sobotka byl vytížený povinnostmi předsedy vlády a všichni místopředsedové byli v nějakých funkcích.

V programovém prohlášení slibujete menší daně, vyšší rodičovskou, zálohované výživné, zprovoznění 210 kilometrů dálnic… Nepřipadá mi, že by byly vyvážené kapitoly příjmů a výdajů.

Upozorňovali jsme na to hnutí ANO a v návaznosti na to jsme diskutovali otázku daňových změn. Chceme mít jistotu, že na všechny investice i zvyšování důchodů a platů ve veřejném sektoru atd. budou peníze. Vláda v demisi teď objíždí kraje a tu slíbí hokejovou halu, tu nějaký bruslařský ovál a cirkus Maximus a já nevím, co všechno dělají. Byli jsme ale ubezpečeni premiérem i ministryní financí, že na to peníze budou. V případě, že by na to peníze nebyly, budeme požadovat otevření daňové problematiky. Nechceme jako ČSSD bezúčelně jak ně zvyšovat daně komukoliv, jen říkáme, že na ty sliby stát musí mít.

Takže se vrátíte k sektorové s dani a progresivnímu zdanění?

Říkáte to správně. Byl jsem ten, kdo volal po tom, aby to vola ČSSD otevřela a aby na tom trvala. Ale připusťme, že soc. dem. nevyhrála poslední volby a toto tempo nemůže diktovat.

Pokud by některý poslanec odmítl zvednout ruku od pro vládu, budete ho ku v nutit k rezignaci? 

Nechci uvažovat o tom, že by poslanci zvolení za soc. dem. nechtěli respektovat usnesení, které vyplyne z výsledků celostranického referenda.

Zdroj: deník Právo, 11. května 2018

Blogy