J. Maláčová pro deník Právo: Zaměstnanci nesmějí opět být hromosvodem

15. července 2020

Dobré rady jsou nad zlato a ty vůbec nejlepší se na nás snášejí z neoliberálních výšin. Nejnovější zní: státe, nepřekážej, stáhni se z pracovního trhu, bez tebe se vzpamatuje rychleji a lépe! Protože volná ruka trhu přece dobře ví, jak regulovat naše životy, a že za to svými příjmy zaplatí statisíce zaměstnanců, je prostě smůla- -osud-cena za svobodu-tak už to chodí (nehodící se škrtni). Podobnými bludy se řídila Nečasova vláda a celkem dobře si pamatujeme, do jakého marasmu nás tím přivedla. Jako ministryně práce a sociálních věcí mohu říci, že v této vládě tomu bude přesně naopak. Pokud už jsme museli kvůli koronaviru razantně vstoupit do ekonomiky, rozhodně ji teď neponecháme chaosu a věci dotáhneme do konce.

Co to znamená? Antivirus bude pokračovat! Tím, že firmám přispíváme na mzdy, jsme zabránili statisícům zbytečných propouštění a sekundární krizi. Protože koronavirus by nezničil pouze neživotaschopné firmy (jak zní jeden z pravicových bludů), ale srazil by na kolena i všechny zdravé a prosperující podniky, které musely ze dne na den zavřít, přišly o dodavatele a o zakázky. A pokud by do toho přišly ještě o své zaměstnance, jak by se v budoucnu odrazily ode dna?
Kvalifikovaní zaměstnanci jsou přece tím největším kapitálem každé firmy a Antivirus a další podpůrné programy MPSV tohle unikátní spojení pomáhají udržet.

Zároveň nechceme, aby lidé zbytečně končili na úřadech práce. Ničí to morálku, pracovní návyky, otravuje náladu. A není to spravedlivé, protože zaměstnanci jsou těmi, kteří stále drží Českou republiku nad vodou, normálně platí daně a pojištění, nespekulují, neoptimalizují. Dělají všechno správně a není možné, aby opět byli hromosvodem všeho neštěstí.
A protože nakonec jde i o státní peníze, musím připomenout, že Antivirus je velice levný. Cena za ochranu 700 tisíc pracovních míst je zatím na úrovni 14,5 mld. Kč, což je v porovnání s ostatními vládními programy bezkonkurenčně nejnižší číslo. V tripartitě i v koalici proto budeme jednat o tom, aby Antivirus pokračoval až do konce roku.

Vedle toho hodlám prosadit i klasický kurzarbeit, tak, jak ho mají zavedený v řadě zemí. Bude součástí mého balíčku zaměstnanosti, který zveřejním na konci srpna a který se mimo jiné bude opírat o zkušenosti z krize a o makroekonomické predikce. Už dnes je ale jasné, že změny musejí být rozsáhlé a systémové.

Na podzim podle všech ukazatelů vzroste nezaměstnanost a úřady práce se budou muset měnit v centra odborné pomoci lidem, kteří práci skutečně hledají. Očekávám bonusy za snahu, zvýšení nebo prodloužení podpory, aktivní hlášení volných míst zaměstnavateli a propojování se zájemci; tedy přerod z místa výplaty dávek na centrum zaměstnanosti.

Už dnes krize potvrzuje, že nejohroženější jsou lidé s nízkou kvalifikací. Bývají první na řadě v propouštění a poslední v poptávce zaměstnavatelů. Co nevyřeší školství, budeme se snažit dohnat novými rekvalifikacemi, jejichž společným znakem je zacílení na ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou, vyššími mzdami a odpovídající ochranou zaměstnanců.
Ze stejného důvodu hodlám víc regulovat pracovní agentury, které se ze zprostředkovatele sezónních pracovníků změnily na dodavatele levné pracovní síly s velmi omezenými právy. Ohrožují tím také kmenové zaměstnance, kterým buď klesají mzdy, nebo se dokonce sami musejí nechat zaměstnat „bokem“ a přijít o všechny zaměstnanecké výhody. Obojí je zneužívání či obcházení práv a důstojnosti lidí, což je pro mě nepřijatelné.

Ochrana práce, podmínek, za kterých lidé pracují, a jejich práv je zkrátka jeden z největších úkolů MPSV a je nesmyslné očekávat, že bychom se toho vzdali. Protože proti volné ruce trhu tu vždy musí být ruka státu. Jedna ruka nám nafackuje, dvě zatleskají.

autor: Jana Maláčová (Autorka je ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD)
zdroj: Právo, 15. 7. 2020

Blogy