J. Maláčová pro CNN Prima NEWS: Sociálně demokratické myšlení bude mít v Česku vždy své místo

25. srpna 2021

24. 8. 2021: Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) bude mít socialistické myšlení v Česku i nadále své místo. Uvedla to ve vysílání úterního Nového dne na CNN Prima NEWS a dodala, že 21. století bude patřit sociálním demokratům. Ti mají podle slov Maláčové nejlepší recept na řadu témat včetně klimatické změny či pracovních podmínek.

„Za mě sociálně demokratické nebo socialistické politické myšlení vždycky bude mít v této zemi své místo,“ prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS Maláčová. Podle ní tomu tak platí i v Evropě.

Do budoucna je ohledně sociální demokracie optimistkou. „Myslím si, že 21. století bude o sociální demokracii, protože problémů bude přibývat,“ dodala ministryně a jako příklad uvedla stárnutí populace, klimatickou změnu nebo automatizaci a digitalizaci v zaměstnání, kvůli které podle ní jen v Česku přijdou o práci „stovky tisíc lidí“.

Nejlepší recept na tyto problémy mají podle Maláčové právě sociální demokraté. „Já si myslím, že 21. století bude stoletím sociální demokracie,“ zopakovala následně šéfka resortu práce a sociálních věcí.

Ve vysílání Nového dne Maláčová dodala, že i přes nízká čísla ČSSD v předvolebních průzkumech stojí za svým předsedou a ministrem vnitra Janem Hamáčkem. „V neděli jsme zahájili kampaň. Jdeme v tom obsazení, které potvrdil sjezd sociální demokracie na jaře,“ odmítla spekulace, že by mohla Hamáčka nahradit ve funkci volebního lídra.

ČSSD se přitom ve volebních modelech dlouhodobě pohybuje na hranici pěti procent nutných pro vstup do Poslanecké sněmovny. V posledním výzkumu agentury STEM exkluzivně pro CNN Prima NEWS se umístili až na šesté pozici s 4,6 procenta, přičemž takový výsledek by je do Sněmovny nepustil.

Maláčová: Hnutí ANO nám krade úspěchy

Maláčová dále připouští, že ČSSD to v poslední době nemá vůbec jednoduché. „Sociální demokracie prochází obecně těžkou dobou. Když se podíváte na celou Evropu, je to skutečně dlouhodobá věc,“ řekla v pořadu Nový den pražská lídryně ČSSD pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny.

V Česku je podle ní jedním z důvodů propadu sociálních demokratů i to, že jejich koaliční partner, hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, si přivlastňuje nápady, se kterými přišla právě ČSSD. „Souhlasím, že nám hnutí ANO krade úspěchy. Tak, jak se to často lidem stává v práci, kdy něco odpracují a nějaký kolega nebo kolegyně si ty nápady či odpracovanou práci přisvojí,“ doplnila Maláčová.

Řešení je podle ní jednoduché – být sobečtější. „Musíme se naučit bít se a lépe o své práci mluvit. Musíme se naučit lidi přesvědčovat, že jsme to byli my, sociální demokraté. A být v tomhle trošku sobečtí,“ nadhodila Maláčová ve vysílání CNN Prima NEWS.

Do budoucna podle svých slov o sociální demokracii strach nemá. „I kdyby se stalo, že bychom ze dne na den všichni zanikli, za pár let tady budou noví sociální demokraté,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí. V úspěch v podobě vstupu ČSSD do Sněmovny podle svých slov věří, ale partaj se prý musí naučit novým způsobům a „lépe se prodávat“.

Záznam pořadu ZDE

zdroj: CNN Prima NEWS 24. 8. 2021 

Blogy