J. Jadrný: „Vlak z Liberce do Prahy by měl dojet za hodinu“

14. září 2021

MLADÁ FRONTA DNES 14. 9. 2021: Další díl série předvolebních rozhovorů přináší povídání s krajským lídrem ČSSD Josefem Jadrným, bývalým náměstkem hejtmana a starostou Janova Dolu. Ačkoliv preference ČSSD už nejsou na hodnotách z minulosti, její lídr v Libereckém kraji věří, že jedině trpělivá práce odspoda může tradiční českou politickou stranu opět posunout blíže k výsluní.

„ČSSD tu politickou slávu v našem kraji neunesla a zákonitě chybovala,“ říká čtyřiašedesátiletý Josef Jadrný, který by se chtěl v případě svého zvolení do dolní komory parlamentu věnovat životnímu prostředí.

Jste lídrem kandidátky ČSSD v Libereckém kraji. Jsou nějaká regionální témata, která byste chtěl v případě vašeho zvolení do sněmovny vytáhnout? Vím, že vaší parketou je mimo jiné i ekologická problematika, je to proto třeba spor kolem Turówa?

Téma číslo jedna by bylo vlakové spojení Liberec – Praha v dojezdovém čase šedesáti minut. Je třeba spolupracovat se Středočeským krajem a posunout se od vizí a studií ke konkrétnímu projektu. V otázce Turówa je potřeba vyjednat řešení, kterého součástí je plné zabezpečení pitné vody a kanalizace pro oblasti ohrožené případným rozšířením dolu na polské straně. Ideální varianta je samozřejmě nerozšíření lomu.

Sociální demokraté nemají tak velké preference jako v minulosti. Zmizeli navíc ze zastupitelstva kraje i Liberce či Jablonce. V čem spatřujete tento ústup z někdejší „slávy“? A jak z toho podle vás ven?

Těch faktorů je samozřejmě víc. ČSSD tu politickou „slávu“ v našem kraji neunesla a zákonitě chybovala. Cesta ven z této situace vede jedině přes trpělivou práci odspoda, od komunálu.

Čím byste se chtěl v případě zvolení do sněmovny zabývat? Co je vaše parketa?

Chtěl bych se zabývat problémy životního prostředí a pracovat v příslušném výboru sněmovny.

Jaké jsou aktuálně podle vás největší problémy republiky, které se musí řešit?

Velký problém je prohlubující se zadlužení státní kasy. Udržet státní schodek v rozumnějších mezích a neztratit úroveň vzdělání, sociálního zabezpečení, zdravotnictví a tak dále bude velký úkol pro následující volební období pro parlament a vládu.

Jste poměrně zkušený krajský i regionální politik, myslíte si, že průprava z nižších pater politiky je dobrá, anebo jsou ta horní patra úplně o něčem jiném?

Každá politická průprava pro další práci v politice, byť o patro výš, je dobrá. V tom horním patře je to stejné i jiné zároveň. A právě dlouhodobě nabyté zkušenosti pomohou se v tom orientovat.

Jaký máte ve volbách cíl, ať již třeba procentuální? Co by bylo po nich pro vás úspěchem a co naopak byste bral jako prohru?

V ČSSD patřím k pragmatikům a setrvání ve sněmovně i po volbách považuji v této situaci za úspěch.

Kdybyste měl ve stručnosti říci, proč by měli lidé volit zrovna sociální demokracii a proč třeba zakroužkovat na její kandidátce zrovna vás?

ČSSD i v této složité koalici dokázala, že je schopná prosazovat věci, které jsou v zájmu běžných občanů. Ať v opozici nebo v koalici by středolevý pohled na řešení složitých problémů, které nás dozajista čekají, neměl chybět. ČSSD do sněmovny patří.

zdroj: MLADÁ FRONTA DNES 14. 9. 2021

Blogy