J. Hamáček: Vyhnal jsem 18 špionů, to mi nikdo neodpáře

25. května 2021

Deník N 24. 5. 2021: Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček stále trvá na tom, že jeho cesta do Moskvy byla od počátku plánována jako zastírací manévr. „Chápu, že se na tom dají tvořit různé příběhy, ale tady se počítá výsledek. Všechno to bylo naplánované k 19. dubnu – ten den se vše mělo zveřejnit, celá kauza. A že bych plánoval být reálně 19. dubna v Moskvě, je úplný nesmysl,“ řekl ministr v rozhovoru pro Deník N. Hamáček také předesílá, že by rád dostal sociální demokracii do Sněmovny s lepším výsledkem než v roce 2017.

Posledních několik týdnů řešili poslanci, média i veřejnost cestu do Moskvy, kterou jste připravoval. Vaši verzi, že to byla kamufláž, nabourává prezident Miloš Zeman, předseda vlády Andrej Babiš i šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Trváte si na tom, že to byl zastírací manévr?

Jsem v situaci, kdy proběhla naprosto úspěšná operace. Vyhoštění diplomatů. A pak se tady objevil článek, který říká, že jsem měl ďábelský plán nabídnout utlumení, utajení a zahlazení této kauzy za milion Sputniků. A tuhle verzi všichni účastníci schůzky popřeli.

Policejní prezident Jan Švejdar řekl, že se k tomu nebude vyjadřovat.

No dobře, ale to kvůli tomu, že je policista a probíhá tam trestní řízení. Ale asi to nebude tak, že pan Švejdar slyšel něco jiného než ti ostatní. Takže takhle to na té schůzce nepadlo.

Jak to padlo?

Já se obrátil na Seznam, aby to uvedl na pravou míru. Mně nejvíc ublížilo spojení Hamáček-vlastizrádce, tomu se bráním. Nespojil jsem se s cizí mocí a nechtěl zradit republiku. Neskromně si myslím, že jsme od 7. do 17. dubna udělali obří kus práce, který se nepovedl v historii republiky nikomu, všichni o tom jenom snili. Všechno je ale pryč, protože to překryla moje údajná vlastizrada. Ve chvíli, kdy se ukázalo, že vlastizrada neprojde, se řeší cesta do Moskvy.

Jak ta cesta vznikla? Kdy jste ji začali připravovat?

Po domluvě s velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou, který řekl, že stojí za mojí verzí.

Řekl, že stojí za vámi, ne za vaší verzí.

Ta cesta se naplánovala a svoji roli sehrála ona i její zrušení. Je pravda, že jsme se na schůzkách o té cestě bavili, protože byla naplánovaná. Ale rozhodně nikdo nenavrhoval, že vyměníme Vrbětice za Sputniky nebo že to vykšeftujeme.

Už jste byl pozván na policii podat vysvětlení? Co jim řeknete?

Ne. Nemohu vstupovat do trestního řízení. Mám tady dokumenty – předžalobní výzvu a trestní oznámení, ty jsem podal na státní zastupitelství a nyní je má Národní centrála proti organizovanému zločinu. Současně vím, že tato část policie zahájila šetření.

Dobře. Celá řada věcí stále nedává smysl. A oddělme teď cestu do Moskvy od údajné vlastizrady.

Ale to je to, co mě nejvíc zasáhlo.

„O žádné kamufláži nevím,“ prohlásil předseda vlády Andrej Babiš. Prezident zase říká, že jste cestu do Moskvy plánoval a „folklor“ o kamufláži jste si mohl odpustit. Podobně mluví i ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Ten řekl ve Sněmovně i v Senátu, že vaše cesta byla reálně plánovaná a měl jste na ni odjet. Neshazuje to vaši verzi?

Já už přiznal, že jsme to mohli vymyslet lépe. Důvodem byl příjezd velvyslance z Ruska. A když ta cesta měla vypadat reálně, musela se detailně naplánovat. Proto žádost o letadlo, žádost o přelety nad státy a tak dále… Část toho plánu jsem už neřešil já, od toho jsou tu lidi. Ta cesta se prostě naplánovala, velvyslanec Pivoňka se vrátil do Prahy a v rámci různých jednání a debat se řešilo, že se zruší. To je celé. Nerozumím, kde je problém.

Zkusím to znovu a jinak. Cestu jste plánoval od 7. dubna, kdy jste se o Vrběticích dozvěděl. Ten den jste volal velvyslanci Pivoňkovi?

Ten nebo následující den, ano.

Následně tajemník ministerstva zahraničí podepisuje jeho služební cestu do Prahy, aniž o tom tehdejší ministr Petříček věděl.

Ten papír se podepisoval až 11. nebo 12. dubna. Ověřte si to. Ale v tom dokumentu je odpověď na to, že jsem si zavolal Pivoňku jako ministr vnitra.

Proč tedy ve váš prospěch nevystoupí někdo, kdo od samého začátku věděl, že se nikam nepojede?

Protože jsem to řešil hlavně s velvyslancem Pivoňkou.

Jak vypadala vaše konverzace s velvyslancem Pivoňkou? Řekl jste mu, že budete plánovat cestu, na kterou ale nepojedete?

Řekl jsem mu, že tu cestu musíme naplánovat, aby se mohl dostat domů. A až přiletí, tak se poradíme. Ta situace se vyvíjela. Já už se nechci motat v detailech, protože to budu říkat policii. Já jen říkám, že ta cesta posloužila primárnímu účelu. A pak byla předmětem debat na ministerstvu vnitra. Stahovali se ještě nějací lidé ze zahraničí a řešily se další detaily a možnosti. Na schůzce 15. dubna se řešily všechny možné alternativy. Ale od začátku bylo jasné, že se ta cesta nemůže uskutečnit, a řekl to velvyslanec Pivoňka i šéf civilní rozvědky Marek Šimandl.

VYHNAL JSEM 18 RUSKÝCH ŠPIONŮ

Cestu jste potvrdil až 14. dubna, kdy už byl Pivoňka v Praze, jaký tedy měla kamufláž smysl? Proč jste o té cestě vůbec dál mluvil? Proč jste ji veřejně oznamoval?

Já ji potvrdil 12. dubna.

Toho dne jste jenom řekl, že jste ochoten jet do Moskvy pro Sputnik. Cestu jste oficiálně oznámil 14. dubna.

Dobře. Do doby, než jsme se mohli fyzicky potkat, jsem tu cestu držel. A jak jsme si řekli všechny aspekty, bylo jasné, že cesta nebude.

Vy jste ale v přípravách pokračoval dál.

Já vím, protože jsme si řekli, že ji zrušíme až 19. dubna. V tom byla ta dohoda. Ale dál už tohle téma s vámi řešit nebudu. Už jsem vám toho řekl hodně.

I opozice tvrdí, že vaše vysvětlení nepůsobí důvěryhodně a neposkytl jste všechny odpovědi. Nevadí vám, že jste nedůvěryhodný?

Já jsem vyhnal 18 ruských špionů a to mi nikdo neodpáře. Zeptejte se kohokoli, že kdybych na těch jednáních neseděl, takhle by to neskončilo. Já to tlačil dopředu. Tohle vám všichni potvrdí.

Přesto…

Za mě se počítá výsledek, a opozice se chce točit na tomto detailu. Asi vzbuzuje spoustu otazníků, ale počítá se výsledek. A díky té partě, která na tom pracovala a koordinovala to, se nám ve finále podařilo přesvědčit prezidenta.

Nevadí vám, že působíte nedůvěryhodně?

Chápu, že se na tom dají tvořit různé příběhy, ale tady se počítá výsledek. Všechno to bylo naplánované k 19. dubnu – ten den se vše mělo zveřejnit, celá kauza. A že bych plánoval být reálně 19. dubna v Moskvě, je úplný nesmysl. My jsme jen dohrávali to, kdy ji zrušíme, kdy oznámíme její konec. Vzpomínám si, že tady seděl Víťa Pivoňka a říkal: „Hele, klidně to zruš 19. dubna, je to tvoje právo a držme to co nejdéle.“ Tak jsme to drželi.

Proč tedy ale nikdo nepotvrzuje tu vaši verzi? Odmítá to prezident i premiér.

Zeptejte se jich. Já jsem s prezidentem o té cestě nemluvil. A premiér řekl, že o ní byl informován a že s ní nesouhlasil. To je celé. Některé věci jsme drželi.

Premiér Babiš řekl v rozhovoru pro iDnes, že neví nic o tom, že by ta cesta byla plánovaná jen naoko.

Ani s prezidentem, ani s premiérem jsem o té cestě nemluvil. Ty věci padaly jenom tady na vnitru.

S kým jste tu cestu řešil? Jenom s velvyslancem Pivoňkou?

Na začátku ano. Přípravu té cesty ano.

A ten plán, že to bude zrušené? Že se nikam nejede?

To jsme se dohodli pak tady v širší skupině.

Já se omlouvám, ale musím se zeptat znovu. Odkdy jste věděl, že se Moskva plánuje naoko a nikdy se neuskuteční? Kolik lidí to vědělo?

To si nechám pro policii.

Byl do toho plánu, že je Moskva jen naoko, už na začátku zapojen šéf civilní rozvědky?

Generál Šimandl se účastnil těch jednání. Víc vám k tomu neřeknu.

Vy tedy tvrdíte, že vaši verzi ohledně cesty do Moskvy může potvrdit vícero lidí?

Ano, vícero lidí. Moji primární verzi může potvrdit velvyslanec a to už udělal.

Pan velvyslanec pouze sdělil, že stojí za vámi. Nevyjadřoval se ale k tomu, zda byla Moskva od začátku jen naoko.

Tak asi by nelhal. Řekl, že stojí za mnou. A účastníci té schůzky jsou pak schopní říct, o čem byla ta debata. Na schůzkách bylo jasné, že se do Moskvy nejede, a už vůbec ne něco handlovat. Řekl to Šimandl, Beroun a Pavel Zeman.

Takto specificky to neříkají.

Oni jsou také vázáni mlčenlivostí. Proto se i já brzdím, všechno musíme říct policii do protokolu.

Pokud policie jako nezávislý orgán řekne, že cesta byla připravovaná a chtěl jste na ni 19. dubna i přes kauzu Vrbětice odjet, co uděláte?

Nemůže se to prokázat.

Co když někdo z lidí, kteří tu tehdy seděli, řekne, že jste chtěl do Moskvy odjet?

Nemůže se to prokázat. Neprokáže se to. Pokud měl někdo z těch, kteří tu seděli, pocit, že se tu děje něco nezákonného, měl na místě konat. Navíc v této sestavě.

Mohl jste na schůzce 15. dubna pronést něco, co se dá vykládat způsobem, že jste na cestě do Moskvy chtěl něco vyměnit?

Nejsem si toho vědom. Všichni řekli, že se o žádném handlu nemluvilo. Ale znovu říkám, že tady se v rámci debat zvažují všechny dopady. Rusové měli na hranicích s Ukrajinou desítky tisíc vojáků. Vrbětice by se čistě teoreticky v nějakém scénáři daly vykládat jako vojenský objekt. Scénářů, dopadů a alternativ tady padaly mraky. Ale rozhodně tady nepadlo nic ve smyslu, že zaletím do Moskvy, vykecám to Rusům a dostanu za to Sputnik.

CHCI LEPŠÍ VÝSLEDEK NEŽ MINULE

Na sjezdu jste zvítězil s heslem „My jsme levice“. Ale po sjezdu už program vůbec neřešíte, namísto toho jste se začali hádat uvnitř strany. Bude čas i na program?

S tímhle hodnocením jako insider nemohu souhlasit. Jsou někteří jedinci, kteří vnitrostranickou debatu o směřování sociální demokracie neukončili sjezdem. Ale programu se věnujeme velmi intenzivně. Velký program má teď asi 300 bodů, je to velký elaborát, který chceme mít schválený do půlky června.

Kdy odstartujete předvolební kampaň?

Musíme dotáhnout do konce program a personálie, u obou jsme daleko, ale ještě nějakou dobu potřebujeme. Nejsme úplně bez kampaně, zahájili jsme ji v dubnu. Víme, co po covidu. V půlce června oznámíme kandidátky a horkou část kampaně s billboardy plánujeme až na druhou polovinu léta.

Čím chcete voliče oslovit? Co jim nabídnete?

Sociální demokracie nemůže úplně překvapovat, nedá se očekávat, že změníme identitu nebo program. Když to ale zjednoduším, je to téma „Kdo zaplatí za covid“. Chceme hrát tu linku, kdo zaplatí náklady. Není možné, aby je nesli zaměstnanci, kteří se nemohou bránit. Pro nás neexistuje diskuse o zvyšování DPH, protože to by zvýšilo ceny. Chceme, aby podstatnou část nákladů za covid nesli silnější, je to debata o korporátní a bankovní dani a debata o daňových rájích.

Asi zažívám déjà vu, ale zavedení bankovní a digitální daně slibujete už čtyři roky. V čem to tentokrát bude jiné?

Je to podle nás správné a mluvíme o tom, protože jsme to neprosadili. Máme jenom 15 poslanců, pro hnutí ANO to bylo no-go, pan premiér nechtěl zvyšovat daně bankám. Teď je podle mě fér dát ten argument znovu na stůl.

Jaký očekáváte výsledek voleb?

V žádném průzkumu, který se objevil po sjezdu, jsme přes všechny peripetie neklesli. V pátek vyšel Sanep, který nám dával 5,7 procenta. Ale když se podíváte na všechny průzkumy, které teď šly ven, nedošlo v nich k poklesu, ale spíš k nárůstu. V kombinaci s programem a tématy, která máme připravená, lidi oslovíme. Já jsem slíbil, že dostanu sociální demokracii do Sněmovny, a rád bych ji tam dostal s lepším výsledkem než v roce 2017. Takže více než 7,27 procenta.

ROZHÁDANOU STRANU NIKDO NEVOLÍ

Slíbil jste, že pod vaším vedením bude sociální demokracie komunikovat jedním hlasem a srozumitelně. Daří se vám to?

Kdyby se nestala vrbětická kauza, bylo by to jednodušší, ale celé politické grémium komunikuje jedním hlasem. Je tu pět lidí, u kterých předem vím, jak odpoví na otázku, jak to dělá vedení strany. Oni si pak ale musí vyhodnotit, jestli to, co dělají, pomáhá sociální demokracii. Říkal jsem předsednictvu, že u každé otázky novináře by se měli třikrát nadechnout a říct si, jestli odpověď straně pomáhá, či nikoli.

Na druhé straně jste se před kauzou Vrbětice pokoušel o výměnu ministra zahraničí. Post měl obsadit Lubomír Zaorálek, kterého měl na ministerstvu kultury nahradit Jan Birke. Což nevyšlo. Nebyl už tohle náznak, že komunikace není jednotná?

Věřím, že mě nepokládáte za úplného šílence, abych šel do takovéhle operace nepřipravený. I pro mě bylo překvapením, že si to Luboš Zaorálek rozmyslel, ale mohu vám říct, že ještě před sjezdem odsud odcházel s tím, že pokud vyhraju, bude ministrem zahraničních věcí. On to později říkal, že to bral jako otevřenou nabídku, a později i pochopil, proč jsem na to tak spěchal. Už jsme si to vyjasnili.

Jak chcete přesvědčit kritické hlasy, aby problémy řešily uvnitř strany?

Vždycky se snažím přesvědčovat lidi po dobrém. Snažím se je přesvědčovat, že rozhádanou stranu nikdo nevolí. Doufám, že to vezmou v potaz. Jsem opatrný na nějaké drastické kroky typu vylučování, například když se jedná o funkcionáře.

NETOLICKÝ PROMEŠKAL PŘÍLEŽITOST MLČET

Tvrdíte, že chcete jednat po dobrém, ale před dvěma týdny jste z dozorčí rady České pošty odvolal pardubického hejtmana Martina Netolického, který pro Seznam Zprávy hovořil o obsahu vaší schůzky. Není v tom rozpor?

Toto místo bylo od počátku rezervované pro Asociaci krajů. Nominaci tehdy měla dostat exhejtmanka Mračková Vildumetzová. Já jsem upřednostnil Martina Netolického, protože jsem měl pocit, že o to stojí. Museli jsme si to pak vysvětlovat s premiérem. A když máte pocit, že jste ztratil důvěru v člověka, v nějž jste ji měl, pak uděláte to, co jste měl udělat na začátku. Na ten post šel předseda Asociace krajů Martin Kuba.

Co měl pan Netolický dělat, když mu volali? Měl lhát?

To se dostáváme doprostřed debaty. Jsem přesvědčený, že článek Seznamu je křivda, která se mi děje. Rozhodně tu nešlo o žádný handl milion Sputniků za Vrbětice. Ostatně potvrdili to i účastníci schůzky a také ve vašem deníku vyšel článek, z něhož vyplývá, že to tak nebylo. Od Martina Netolického jsem nechtěl, aby lhal, ale on byl použit Jankem Kroupou k něčemu, co mělo potvrdit verzi Seznam Zpráv, která není pravdivá.

Co měl tedy podle vás dělat?

Jak říkal Jacques Chirac, on promeškal příležitost mlčet.

Rozumíte skandálům kolem pana ministra zdravotnictví Petra Arenbergera?

Pan premiér ví, proč si ho tam dal, zda si ho prověřoval, nebo se ho na tyto věci ptal. Jsme charakterově jiná strana než hnutí ANO. Já znám lidi, které jsem nominoval do funkcí, takže bych byl schopen se vyhnout tomu, aby tam přišlo takovéto překvapení.

Vám nevadí, že vláda má už čtvrtého ministra zdravotnictví za poslední rok?

Když končil Roman Prymula, pan premiér se mě ptal na názor. Řekl jsem mu, ať tam dá (sociálního demokrata Jiřího) Běhounka nebo (Miloslava) Ludvíka. A kdyby je tam dal, problém by nebyl. Byli jsme připraveni k různým jednáním. Tehdy si vybral pana Blatného a nominaci pana Arenbergera už se mnou ani nekonzultoval.

zdroj: Deník N, 25. 5. 2021

Blogy