J. Hamáček: Štve mě, že práci přehlušují kauzy

12. června 2019

Demonstrace proti premiérovi neberou konce, napětí vyhrotil uniklý návrh auditu o jeho střetu zájmů, blíží se rozlousknutí kauzy Čapí hnízdo. ČSSD si musí podle svého předsedy Jana Hamáčka ujasnit, jestli jí to ve vládě ještě stojí za to.

LN Co vám běželo hlavou, když se minulý týden zaplnilo Václavské náměstí demonstranty?
Můj první dojem byl, že se společnost čím dál více polarizuje. Pokládám to za špatnou zprávu pro Českou republiku. Úkolem politiků je v takovou chvíli situaci uklidňovat, ne eskalovat.

LN Demonstrace jsou namířeny zejména proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO), ale vaše strana je součástí koalice. Necítíte podíl na té polarizaci?
Demonstranti mají politický názor, který vyjadřují. Demokracie je od toho, aby měli tu možnost. O složení parlamentu se ale rozhoduje ve volbách. Pokud lidé volají po změně, cestou jsou právě volby. Přál bych si však, aby situace dál neeskalovala a nespokojení lidé získali pocit, že jejich názory politici vnímají. V tomto směru jsem radil i předsedovi vlády.

LN Na Letné se příští neděli chystá další, asi největší demonstrace. Ani to s vládou neotřese?
Nedokážu odhadnout, o jak velký protest půjde. Očekávám však, že průběh bude stejný jako na Václavském náměstí.

LN Sešel jste se s organizátory demonstrací. S kým konkrétně a o čem jste jednali?
Setkali jsme se s hlavním organizátorem Mikulášem Minářem. Hovořili jsme především o obavách, které se vznášejí nad soustavou státního zastupitelství. Myslím si však, že tento problém de facto neexistuje. ČSSD jasně řekla, že případné změny u žalobců by vedly k našemu odchodu z vlády. V tom jsem se snažil zástupce spolku Milion chvilek pro demokracii uklidnit. Bavili jsme se o případných změnách v legislativě a o novele, která stanoví, že odvolání nejvyššího státního zástupce je možné jen na základě kárné žaloby. Na tom je politická shoda, souhlasí i ministryně spravedlnosti a jediné, co se řeší, je, zda půjde o vládní, či sněmovní návrh.

LN Zúčastnil byste se demonstrací proti premiérovi jako občan?
Pokud jsem součástí vládního projektu, do kterého jsme šli s vědomím, čím je premiér zatížen, nebylo by namístě jít demonstrovat. Pro nás jako pro vládní stranu nejsou cestou demonstrace, ale jednání na koaliční radě.

LN Neštve vás, kolik času padá na řešení problémů kolem předsedy vlády namísto řešení vládních slibů a řízení země?
Samozřejmě že mě to štve. Práce našich ministrů je dennodenně přerušována různými kauzami. Musíme si svoji vládní účast vyhodnotit ve straně, i v kontextu výsledku evropských voleb.

LN Sílí v ČSSD hlasy, abyste vládu opustili? Občas zazní i z poslaneckých lavic nesouhlas.
Politická strana by měla postupovat uvážlivě. Nelze dělat unáhlené kroky v návalu emocí. Čeká nás 21. června jednání předsednictva, diskuse o vládní účasti probíhá.

LN Zabýváte se atmosférou v poslaneckém klubu ČSSD? Mluvíte s nespokojenými straníky?
Atmosféra v poslaneckém klubu je hodně dána situací ve sněmovně, která se minulý týden vyhrotila. Naši poslanci měli i při hlasování o novele zákona o EET potřebu hnutí ANO ukázat, že těch našich 15 hlasů stále potřebuje. Protože v některých hlasováních, například u nominací do mediálních rad, měli pocit, že spolupráce nefunguje. O tom jsme se na koaliční radě bavili a dohodli jsme se, že ta situace by se měla zásadně zlepšit. Pokud se vyřeší společné fungování klubů ve sněmovně, atmosféra mezi našimi poslanci by se měla zklidnit.

LN Co je pro vás mez, za kterou tolerance už nepůjde? Je to případné sdělení obžaloby premiérovi v kauze Čapí hnízdo?
Nebudu předjímat rozhodnutí strany, každopádně platí moje obecná odpověď, že si musíme vyhodnotit, zda nám vládní angažmá umožňuje naplňovat program, nebo jestli atmosféra a okolnosti tento benefit už přehlušují.

LN Zajímal by mě váš osobní názor na to, co už by bylo příliš.
Mám na to svůj názor, ale nebudu ho říkat do médií, nýbrž vedení strany. Platí, že kdyby se ukázalo, že není možné naplnit primární cíl, pro který jsme do vlády šli, nemá smysl v ní zůstat.

LN Premiér na konto ČSSD řekl „Jestli budou v napadání pokračovat, bohužel to neskončí dobře.“ nebo „Pokud chce ČSSD odejít z vlády, prosím, nebudu ji přemlouvat.“. Jaký to na vás dělá dojem?
To je standardní způsob komunikace pana premiéra. V pondělí jsme měli velmi otevřenou koaliční radu, tam jsme si to řekli. V diskusi, věcné a otevřené, budeme pokračovat příští týden a k nějakému závěru jistě dojdeme.

LN Co pak, když by ČSSD z koalice odešla? Dává vám smysl úřednická vláda, předčasné volby?
Pokud by ČSSD odešla, celá věc by byla v rukou prezidenta. O současné situaci jsem s ním mluvil několikrát, ale snad pochopíte, že to byla jednání mezi čtyřma očima.

LN A předčasné volby?
Když vidíte průzkumy, zásadní změnu by asi nepřinesly. Navíc vždycky znamenají reakci na selhání politiků. Je to možnost, kterou ústava předpokládá, ale nemyslím si, že by byly na obzoru.

LN Mohla by si ČSSD předčasné volby vůbec finančně dovolit?
Teď z nás spadla obrovská zátěž, když nám dal Nejvyšší soud za pravdu v kauze Altner. Viselo to nad námi jako Damoklův meč a z rozsudku je zřejmé, že neexistuje možnost, aby ČSSD platila tu astronomickou pokutu. Každá politická strana musí být připravená předstoupit před občany a bojovat o mandát, takže předčasné volby bychom samozřejmě zvládli.

LN Než vypukla krize kolem dotačního auditu, ovládala scénu výměna ministra kultury. Jak to vypadá? Prý jste dostal od prezidenta Zemana slib, že Michala Šmardu jmenuje do konce června.
Opět nebudu komentovat rozhovory s prezidentem, pouze řeknu, že postupuji striktně podle ústavy. Požádal jsem premiéra o návrh na odvolání ministra, to učinil a nyní je to v prezidentových rukou. Jelikož se stále pohybujeme v řádu týdnů, domnívám se, že je to v souladu s komentáři k ústavě. Kdyby se to prodlužovalo, musel by to premiér řešit.

LN Jak moc prodlužovalo?
Byl bych rád, abychom do prázdnin měli jasno.

LN S prezidentem se znáte dlouho, ale přece jen, nezaskočilo vás jeho chování kolem výměny v čele ministerstva kultury?
Nemyslím si, že by si něco diktoval. Řekl, že se tak jako s každým kandidátem na člena vlády sejde i s Michalem Šmardou, čekáme tedy na termín tohoto setkání. Pak už nic nebrání jmenování.

LN Máte ještě sílu pokračovat? Prý už jste toho měl plné zuby.
Nijak nezastírám, že je to zátěž, ale byl jsem na sjezdu zvolen před třemi měsíci, spolu s dalšími členy vedení máme od strany mandát pokusit se provést restart. To je náš úkol a my budeme dělat, co půjde, abychom ho splnili.

LN Posiluje vliv prvního místopředsedy Romana Onderky na chod strany? Skloňuje se i vliv Miroslava Pocheho. Jste to stále vy, kdo řídí ČSSD?
Stranu řídí předseda. Onderka má ze své pozice na starosti vnitřní chod strany. To dělá.

LN Jste to stále vy, kdo řídí ČSSD? Stranu řídí předseda. Onderka má ze své pozice na starosti vnitřní chod strany. To dělá. A Miroslav Poche?
Je členem předsednictva za Prahu. Jestli má i jiné ambice, se ptejte jeho.

Autor: ONDŘEJ KOUTNÍK
Zdroj: Lidové noviny, 12. 6. 2019

Blogy