J. Hamáček pro Právo: ČSSD myslí na lidi, developeři na peníze

13. července 2020

Hned po tiskové konferenci, na které náš poslanec a starosta Náchoda Jan Birke představil návrh zákona o dostupném bydlení, začala obvyklá kanonáda.

Mnozí nereagovali na obsah normy, ale na novinové titulky, případně debatu posunovali mimo hlavní problém: „Proč to sociální demokracie nenavrhla už dříve?“ „Takhle to nepůjde, to je socialismus.“ Se svými výhradami přišli samozřejmě developeři, kteří hájí především svoje finanční zájmy. Přicházeli s tím, že se zvýší korupce, že budou muset odevzdávat část bytů starostům a že bydlení de facto zdraží. Nic z toho není pravda. Jen doufám, že si náš návrh řádně přečtou. Když jsem v roce 2017 kandidoval do Sněmovny, ČSSD měla dostupné bydlení v programu. Prosadili jsme tento bod do programového prohlášení vlády, pro mne osobně to bylo naprosto klíčové. V prohlášení se objevily základní parametry, jak by dostupné bydlení mělo vypadat. V rámci obsazování vládních postů v červnu 2018 připadlo ministerstvo pro místní rozvoj hnutí ANO, a tedy i příprava samotného zákona.

Když v říjnu loňského roku ministryně Dostálová řekla, že zákon představí až v prosinci 2020 (letos v květnu začala hovořit o únoru 2021) a nestihne se v tomto období schválit, rozhodl jsem, že ČSSD převezme iniciativu. Pověřil jsem Jana Birkeho coby mimořádně úspěšného a zkušeného starostu, aby zákon napsal. Spolu s dalšími našimi odborníky, zejména Ivanem Přikrylem, se mu to podařilo a my jej minulý týden připravili.

Nechtěli a ani nemohli jsme už dále čekat, protože na zákon čekají tisíce lidí, kteří chtějí bydlet. Tolik k tomu, proč návrh představujeme právě nyní.

Všem doporučuji, aby si náš návrh pořádně přečetli. Za hlavní úspěch považuji fakt, že na nové byty dosáhnou prokazatelně lidé s nižšími a středními příjmy. Developeři chtějí co nejvíce vydělat a soustřeďují se především na výstavbu drahých bytů. V tom je hlavní rozdíl mezi jejich představami a naším návrhem. Významným způsobem posilujeme postavení obcí při výstavbě bytů a zároveň náš postup negeneruje zisk developerovi, ale slouží na uhrazení splátek. Bydlení bude totiž neziskové. Ze strany ČSSD jde o promyšlený a velmi seriózní pokus, jak naplnit jedno ze základních práv sociálního státu. Tím je právo na bydlení. Chceme co nejdříve ukázat, že náš návrh skutečně může velmi dobře fungovat v praxi. Věřím rovněž, že nás podpoří i další strany, protože podobná pravidla už fungují v jiných zemích, třeba v Rakousku či Británii.

V žádném případě s politickou konkurencí nechceme soutěžit v tom, kdo je první. Všichni vidí, že nové byty potřebujeme. A že by neměly být dosažitelné jenom pro ty nejbohatší.

Autor: Jan Hamáček (Autor je místopředseda vlády a předseda ČSSD)
Zdroj: deník Právo, 13. 7. 2020

Blogy