J. Hamáček: S demonstranty musíme mluvit

10. června 2019

Díky demonstracím je situace v justici stabilizovaná, myslí si předseda ČSSD Jan Hamáček. V rozhovoru pro Deník N také říká, že s protestujícími by se měl vést dialog, premiérovi ale nebude radit, co má dělat. Není podle něj možné tvářit se, že demonstranti neexistují. Evropské volby, ve kterých sociální demokraté nezískali ani jeden mandát, prý ČSSD neumí a věděla, že to nebude žádný zázrak.

A proč jste tedy nevystoupil?
Za prvé jsem nebyl pozván, za druhé těžko můžu jako ministr vlády vystupovat na demonstraci, která je protivládní. To by asi nedávalo smysl.

Když mluvíte o dialogu, kdo by tedy s těmi lidmi měl mluvit?
Očekávám, že pan premiér. Organizátoři určitě mají nějaké požadavky. A stejně jako premiér mluvil s Rekonstrukcí státu, měl by být schopen hovořit i se zástupci demonstrantů. To je základ. S požadavky na stabilitu justice se dá souhlasit. Sociální demokracie se v této věci vyjádřila naprosto jasně: jakékoli zpochybňování nezávislosti nejvyššího státního zástupce či pokusy o jeho odvolání by byly hranou, za níž už nejsme schopni tuto věc tolerovat. A odešli bychom z vlády. I díky demonstracím je situace v justici stabilizovaná a je de facto naplňováno to, po čem demonstranti volají.

Premiér řekl, že demonstrace nesleduje. Je tohle vzkaz, který by měl vysílat?
Myslím, že demonstrace sleduje. Použil ještě silnější vyjádření, hovořil o tom, že lidé přišli na koncert, pak se za to omluvil. Atmosféru tedy vnímá.

Neměl by to začít brát vážně?
Všichni to bereme vážně. Na druhou stranu, co je tím řešením, co se má stát? Chaos a nestabilita řešením nejsou.

Není tedy na místě výměna ministra spravedlnosti?
A co paní Benešová provedla? Ona nic neudělala.

Kontroverze vzbuzuje už svými výroky. Třeba o předběžné zprávě Evropské komise ohledně premiérova střetu zájmů řekla, že v tomto jasně věří panu Babišovi. V minulosti nehlasovala pro jeho vydání.
Každého člověka je třeba soudit podle konkrétních kroků. Paní ministryně Benešová je člověk, který má s resortem zkušenost, rozumí mu a nemusí se učit. A zatím žádný krok, který by naplňoval obavy, neudělala.

Ty výroky tedy nic neznamenají?
Hodnotím lidi podle činů, a pokud by přišla s tím, že navrhne odvolání nejvyššího státního zástupce, že bude zásadním způsobem měnit systém, je to na debatu. Ale nic takového neproběhlo. Z hlediska nezávislosti justice jsem naprosto v klidu.

Ani vám nevadí, že premiérovi nahrává argumentem, že je v Česku možné objednat si trestní stíhání?
Hovořil jsem s ní o tom. Materiál jsem neviděl, ačkoli o něm všichni mluví. Jasně jsem řekl, že pokud existuje, měl by být zveřejněn, abychom se mohli podívat, jak je to tam přesně napsáno, jestli to není vytrženo z kontextu. Je to materiál, který si předpokládám objednala Kancelář prezidenta republiky. A ta by jej měla ve veřejném zájmu publikovat.
 

VNÍMAT NÁZOR VEŘEJNOSTI

Premiér Babiš prý nevidí důvod demonstrace sledovat. Proč je sledujete vy?
Protože naši rodiče v roce 1989 bojovali za to, aby mohli všichni svobodně vyjádřit svůj názor. Pokud na Václavské náměstí přijde 100 až 120 tisíc lidí, nemůžu si to jako politik dovolit nesledovat a neposlouchat, co říkají. Naší prací je vnímat názor veřejnosti.

Pro vás není alarmující zpráva, že počet demonstrujících stoupá?
Pro mě je alarmující, že se společnost i nadále rozděluje. A to nechce asi nikdo.

A co s tím budete dělat?
Jediné řešení je s těmi lidmi mluvit. Vracíme se zpátky na začátek, nic jiného nevymyslíme. Pokud ti lidé mají legitimní názor, nemůžeme je odsuzovat. Na druhou stranu máme demokracii, to znamená, že platí výsledek voleb. Není ale možné společnost dále polarizovat tím, že se budeme tvářit, že demonstranti neexistují.

Jste šéf koaliční strany. Vám nevadí, že 120 tisíc lidí demonstruje proti předsedovi vlády a ministryni spravedlnosti z vaší vlády?
Jejich názor respektuji a říkám, že je potřeba s nimi hovořit, jinak bude situace dál eskalovat. Ale to je maximum, co jsme schopni udělat. Vláda vznikla na základě demokratických voleb, máme nějaké poměry v parlamentu. Pokud se konstelace nezmění, vláda tu ještě nějakou dobu bude.
Pokud připustíme, že dojde k demisi premiéra nebo ke konci vlády, pan prezident v souladu s ústavou rozhodne, koho pověří. A už jasně řekl koho. Další vláda by asi byla bez ČSSD a všichni víme, kdo by v ní seděl. Nebo na kom by byla závislá.

A nevyšlo by o to víc lidí do ulic, aby se to pokusili zvrátit?
To naznačujete revoluci?

Nemyslím revoluci, ale kdyby bylo na náměstích půl milionu lidí, třeba by prezident svoje stanovisko přehodnotil.
Jak znám pana prezidenta, asi ne.

Zmiňoval jste, že neexistuje plán B pro případ, že by premiér podal demisi.
Plán B je vláda Andreje Babiše podporovaná SPD a komunisty. To je jediná možnost.

A vy nechcete risknout scénář, že by hnutí ANO vládlo s SPD a vy byste měli čisté ruce?
Do vlády jsme šli i kvůli tomu, aby se to nestalo a my udrželi proevropské směřování České republiky. Daří se nám to. U ministra zahraničí (Tomáše) Petříčka nikdo nemůže zpochybňovat, že by nebyl proevropský a nedodržoval západní hodnoty. A pokud mi říkáte, ať to riskneme – já mám odpovědnost, za kterou mě časem bude soudit historie. Za to, co se nám podařilo, nás možná nebudou chválit každý den. Ale já prostě nechci Maďarsko.

EVROPSKÉ VOLBY NEBYLY ŽÁDNÝ ZÁZRAK

Kdyby hnutí ANO vstoupilo do vlády s SPD, obáváte se, že by Česká republika opustila Evropskou unii?
To ne, ale zásadním způsobem by se posunula i v tom, jak jsme vnímáni. Pokud jsme součástí rodiny, ať NATO, nebo Evropské unie, tak není možné riskovat. Mám pocit, že s osudem země se neriskuje.

Je možné, že se na vašem poměrně tragickém volebním výsledku podepsalo vládní angažmá. Nezvažujete, že vládu opustíte?
Vyhodnocujeme si plusy a mínusy. Podařilo se nám prosadit spoustu věcí a důvod, proč jsme do vlády šli, se naplnil – tedy že chceme prosazovat sociálnědemokratický program. V dnešním kontextu to nevypadá úplně zásadně, ale třeba o zrušení karenční doby se tady bojovalo léta.
Rodičovský příspěvek byl obrovskou bitvou s hnutím ANO, ale podařilo se nám to. Konkrétní programové cíle jsme prosadili. A musíme si vyhodnotit, zda jsou ty náklady adekvátní. Náš neúspěch v evropských volbách může souviset s faktem, že jsme ve vládě a společnost je velmi polarizovaná. Je polarizovanější, než když jsme do ní šli. Nicméně evropské volby sociální demokracie takzvaně neumí. Věděli jsme, že to nebude žádný zázrak.

Pokud říkáte, že společnost je ještě víc polarizovaná, nemáte pocit, že voliči vaše angažmá neoceňují? Nekompromituje vás?
Každý projekt má svou cenu. A strana si musí vyhodnotit, jestli cena, kterou platíme, je adekvátní. To budeme řešit v následujících dnech.

Prosazujete sice program, ale třeba u rodičovského příspěvku Andrej Babiš jako první řekl, že to byl on, kdo našel peníze. A pak to říkala i ministryně financí Alena Schillerová. Nedodržel dohody, že o tom nebudete až do jednání vlády mluvit. Nemáte pocit, že vám krade vaše úspěchy?
Primárně se počítá program a jeho výsledek. Pokud cenou za to je, že premiér má pocit, že to zařídil sám, jsme ochotni to platit. Ale obecně je to na koaliční debatu. Pokud projekt má mít smysl, musí se oba partneři cítit komfortně. A v momentě, kdy nám hnutí ANO přebírá témata jako rodičovský příspěvek a dvojí kvalitu potravin, to pro nás komfortní není.

Vy jste ochotni platit za to, že vám ANO krade témata?
U rodičovského příspěvku jsme byli ochotni tuto cenu zaplatit. Věřím, že i rodiče vědí, kdo s tím přišel. Co jsme slíbili, to jsme splnili. Ale do budoucna si o tom musíme promluvit.

Ještě jste o tom nemluvili? Jak ta rozprava bude vypadat?
Asi půjdeme s panem premiérem na pivo.

Včera Sněmovna mimořádně jednala o předběžném auditu Evropské komise ke střetu zájmů Andreje Babiše, současně ale vláda například hledá miliardy na dofinancování sociálních služeb. Nezdržuje vás to, co se děje kolem pana premiéra, od práce?
Samozřejmě. Protože Sněmovna (v úterý) celý den projednávala audit, hrozí, že nestihneme zvednout důchody. Pokud se nezvládne projednat návrh ministryně Maláčové, jsme ve složité situaci, kterou budeme muset řešit mimořádnou schůzí v létě. Takže kauzy pana premiéra zatěžují nejen vládu, ale i Sněmovnu. Je tu celá řada zákonů, které stojí.

Je ve hře možnost, že by vaši ministři podali demisi?
Ta možnost je vždycky. Studoval jsem ve Velké Británii a v britském parlamentu je demise naprosto běžná věc. Pokud to nejde dál, podáte demisi a odejdete. Není to zakázané slovo.

A vám to teď dál jde?
Mám důvěru v koaliční projekt a ČSSD si musí vyhodnotit, zda zátěž premiéra, která v čase narostla, se dá akceptovat, nebo nikoli.

Máte důvěru i v pana premiéra?
Kdybych v něj neměl v důvěru jako v partnera, nemá to smysl. Musím říct, že zatím na čem jsme se dohodli, platilo. Žádnou dohodu neporušil.

Proč vaši poslanci nepodpořili výzvu vládě, aby zastavila dotace pro Agrofert?
Hlasovali jsme pro dvě usnesení opozice, která nám přišla logická.

Aby to bylo vyřešeno objektivně a nestranně.
Ano. Dotace pro Agrofert jsem konzultoval s ministrem zemědělství a dal jsem na jeho odborný názor. Velmi pravděpodobně by to znamenalo žalobu ze strany Agrofertu vůči státu. Tudíž těžko budu hlasovat pro něco, o čem jsem přesvědčen, že je proti zákonu nebo jiným předpisům. Pokud relevantní autorita nedojde k názoru, že dotace mají být zastaveny, nerad bych vystavoval Českou republiku dalším komplikacím a žalobám.

Je ministr zemědělství Toman ta správná osoba? Ten bod nebyl formulovaný přímo proti Agrofertu, ale směřoval na firmy ovládané členy vlády prostřednictvím svěřenských fondů. Vztahuje se tedy i na pana Tomana.
To je asi otázka na něj. Když do vlády nastupoval, ujistil mě, že žádné komplikace nemá. Pokládám ho za špičkového odborníka. Pokud se zeptáte zemědělců v České republice, řeknou vám, že lepšího ministra zemědělství neměli.

Bojíte se dalšího auditu, který míří z Komise do Česka?
Pokud vím, tak stanovisko do Česka dorazilo teď, což potvrdil komisař Oettinger. Nebojím se, respektuji právní stát. Pokud relevantní autorita konstatuje, že byl porušen zákon, pravidla a principy, je potřeba to řešit. Pokud někdo dostal peníze neoprávněně, je potřeba je vymáhat, ale přitom postupovat standardně, tedy vypracovat odpověď bez vlivu politiků.

Je vůbec možné, aby to bylo bez vlivu politiků? Premiér několikrát oznámil, že se nic vracet nebude. To není ovlivňování?
To je obhajoba pana premiéra, celé vystoupení pojal jako obhajobu, nikoli jako vysvětlení. Ale od toho je tu zákon o státní službě. Sestavili jsme ho proto, aby úředníci byli nezávislí. Na ministerstvu vnitra si nemůžu zavolat ředitele odboru a něco mu nařídit. Nemůžu se mu ani v uvozovkách mstít, protože politické vedení ministerstva a státní správa jsou oddělené. Je tam státní tajemník, kterému podléhají. Věřím, že úředníci budou postupovat v souladu se zákonem.

Jak na vás působila zmíněná obhajoba premiéra Babiše?
Jako obhajoba pana premiéra. Dalo se to čekat.

Přesvědčila vás?
Nejsem tady od toho, aby mě přesvědčoval. Tu zátěž si nese pan premiér a víme to všichni.

A uklidnilo vás jeho vysvětlení?
Mě uklidní, až budu vědět, jaká je realita, až budu znát odpověď České republiky do Bruselu. To mě buď uklidní, nebo znejistí. Vystupování premiéra chápu spíš jako politické než věcné. Věcnou odpověď dá státní správa, respektive ve finále Komise.

ARGUMENT Z MAĎARSKA

Spíš jsme směřovaly k tomu, že pan premiér používal výrazy jako „útok“ na Českou republiku a „pokus o destabilizaci“. Má se tímto způsobem vyjadřovat ke zprávě Evropské komise?
Hovořili jsme o tom na vládě a já teorii o spiknutí nesdílím. Čekali jsme to, Evropská komise na podání reagovat musí. Do jisté míry to bylo vystoupení předvolební, ačkoli nás žádné volby nečekají.

Máte pocit, že za audity stojí George Soros, jak naznačoval premiér Babiš?
Pokud jsem řekl, že nevěřím teorii spiknutí, tak nevěřím ani tomu, že všechno ovládá George Soros. Je to argument z Maďarska, nesdílím pocit, že někdo stojí za celým procesem a tahá za drátky.

Radí Brusel Česku, jak vykládat jeho právo?
Je to věc právní debaty. Auditoři v dokumentu operují s českým právním řádem – takzvaným lex Babiš – a s evropským nařízením, které je přísnější. Lex Babiš byl ale dříve než to nařízení. V dopise komisař Oettinger doporučoval Babišovi nějaké postupy, ale ten audit hovoří o úplně jiných. Zjednodušeně řečeno, audit se snaží vykládat působnost českého a evropského práva. V tom bych asi s panem premiérem souhlasil, že v auditu je právní problém.

Jste předsedou proevropské strany. Na druhé straně Česko je euroskeptická země a pan premiér teď hází všechny problémy právě na EU. Nevadí vám to?
To není specifikum jenom České republiky. Je to standardní postup všech politiků, když nevědí nebo když mají problém, hodí ho na Unii.

Neměl byste právě proto zasáhnout, když dochází k poškozování jména Evropské unie?
Když všechny problémy budeme házet na Evropskou unii, dosáhneme pouze toho, že ji zničíme. Je třeba to lidem říkat, ale nemůžeme to dělat sami. Musí to říkat všechny proevropské síly, protože jinak se ta atmosféra ve společnosti nezmění.

Ale vy jste ve vládě.
Já to říkám otevřeně. Ve všech vystoupeních během kampaně jsem říkal, že Evropská unie je pro nás jediné možné řešení a czexit je ekonomická sebevražda.

Stačí to? Není hlas pana premiéra hlasitější?
Jsem zvědav, jak budou probíhat debaty o začlenění poslanců z hnutí ANO do frakce ALDE. Bude tam jasně vidět, jak to je, protože Guy Verhofstadt a celá ALDE by se měli podívat, s čím šlo do kampaně hnutí ANO a jak je to kompatibilní s nejvíce proevropskou frakcí v europarlamentu.

J. Hamáček:

Do vlády jsme šli i kvůli tomu, aby se to nestalo a my udrželi proevropské směřování České republiky. Daří se nám to. U ministra zahraničí Petříčka nikdo nemůže zpochybňovat, že by nebyl proevropský a nedodržoval západní hodnoty. A pokud mi říkáte, ať to riskneme – já mám odpovědnost, za kterou mě časem bude soudit historie. Za to, co se nám podařilo, nás možná nebudou chválit každý den. Ale já prostě nechci Maďarsko.
Úterní demonstrace na Václavském náměstí se podle organizátorů zúčastnilo 120 tisíc lidí. Kdybyste stál před nimi na pódiu, co byste jim řekl?
Je potřeba s těmi lidmi hovořit. Není možné je odsuzovat a dál eskalovat atmosféru ve společnosti. Ti lidé mají svůj politický názor a je potřeba, aby měli pocit, že je vnímán. Takže já bych jim slíbil dialog.

Autor: Barbora Janáková, Hana Mazancová
Zdroj: Týden, 6. 6. 2019

Blogy