Hospodářské noviny: „Nový“ Hamáček - věří si, ČSSD za ním stojí

27. března 2020

Předseda ČSSD v koronavirové epidemii našel ztracené sebevědomí. Vyjednává obchody v Číně, na tiskových konferencích uvolňuje napjatou náladu. Nabilo mě to, přiznává. Když už nic jiného, dal tak naší vládní účasti smysl, zaznívá z jeho strany.

Ani ne před dvěma měsíci předseda ČSSD Jan Hamáček prožíval jedny z nejtěžších osobních chvil. Oznámil, že se po třinácti letech rozvádí, vrátil se z programové diskuse svojí strany v Hradci Králové, která se konala v poloprázdném sále ve stínu kongresu ODS, a preference ČSSD se po roce a půl ve vládě, kdy už čekal úplně jiná čísla, propadly na pět procent.

Poslaneckými kuloáry se nesly spekulace, že Hamáček má po čtrnácti letech ve sněmovně velké politiky dost a radši by se přesunul do diplomacie, která ho vždycky bavila. A díky které si už za časů působení v Mladých sociálních demokratech získal kontakty v mládežnických organizacích sociálních demokratů napříč Evropou, z nichž těží dodnes.

Tisková konference v pozdní noci z neděle na pondělí 16. března, na kterou přicházel po mnohahodinovém jednání oznámit další omezení volného pohybu lidí v Česku, byla možná tou poslední chvílí, od které by sám čekal, že na jeho image může něco změnit. Přesto se tak stalo. Zatímco zřetelně unavený premiér Andrej Babiš předčítal se slovy „vláda zakazuje“ nejnovější soubor opatření a už se mu ani nechtělo odpovídat na novinářský dotaz, jaký trest hrozí lidem, kteří poruší vládní opatření, Hamáček si v červeném svetru vzal slovo a namísto paragrafů řekl jasně: „Hrozí jim, že někoho nakazí, on umře a oni si to budou vyčítat do konce života. To je to nejhorší, co jim hrozí.“

Jen několik hodin nato jeho facebookový profil zaplavily tisíce příspěvků, zdravice mu zasílal moderátor Leoš Mareš, který si jinak od politiky drží odstup, a členové krizového štábu vnitra na jeho počest chodí oblečeni v červených svetrech.

„Nic takového jsem nečekal. Přišel jsem ve svetru, protože byla neděle a nechtělo se mi jít v obleku,“ přiznává dnes samotný Hamáček. „Samozřejmě mě to těší, myslím, že to lidi rozptýlilo a dodalo jim i nějakou naději,“ říká. Úvahy o tom, že už pomýšlel na konec v politice a odchod do diplomacie, nechce komentovat. „To byly spekulace. Ale to, že mě tato krize nabila, pravda je,“ vysvětluje Hamáček, proč je z něj najednou energický politik, který vyjednává zásadní nákupy zdravotnických pomůcek v Číně a na tiskových konferencích dokáže odlehčit napjatou atmosféru vtipem.

„Honzovi to určitě v očích všech straníků pomohlo. Ale pomohlo to i straně jako takové. Teď není žádných pochyb o tom, že je to náš lídr, a atmosféra ve straně je navzdory té těžké situaci viditelně lepší,“ mluví o Hamáčkově proměně místopředseda ČSSD Ondřej Veselý a dodává: „Když vám pořád někdo za něco nadává, něco vám vytýká, tak vám to opravdu nepomáhá.“ A zatímco experti na politický marketing mluví o nečekané změně, podle Veselého se Hamáčkovi jen konečně podařilo prodat to, co o něm straníci dlouho vědí. „Ze stranických schůzí víme, že dokáže uvolnit atmosféru i bouchnout do stolu. Jenom to nedokázal moc ukázat navenek, PR a marketing nechával spíš na vedlejší koleji. Teď si to ale sedlo a potkalo se to. Nastala krizová situace, ve které premiér koktá a mluví poločesky, poloslovensky a ani neví, co má říkat, tak si prostě řekl, že se k tomu postaví jinak, jako normální člověk,“ popisuje Veselý.

„Kdo Jana Hamáčka zná, ví, že je zvyklý řešit vyhrocené situace klidně a lidsky, bez nějakých přemrštěných emocí. Tenhle jeho klid možná nepůsobil dobře při politických přetahovaných s panem prezidentem nebo premiérem, ale zato se ukázal jako velká přednost teď,“ všímá si další stranický místopředseda Michal Šmarda. Zda nově nabyté sebevědomí dokáže prodat Hamáček i ve volbách, teď nechce spekulovat.

„Jestli tu epidemii Česká republika zvládne dobře, tak všichni, kdo se nějak výrazněji zapojili do toho zvládání, budou za hrdiny. Od Romana Prymuly až po Andreje Babiše. A pan Hamáček určitě bude patřit k těm nejvýraznějším vítězům,“ poznamenává sociolog Jan Herzmann. K dalším vyhlídkám Hamáčkovy strany však zůstává spíše skeptický.

„ČSSD zdaleka není jen pan Hamáček. Mám pocit, že to pro ni bude málo a do parlamentních voleb to odezní. Tudíž bych současné dění kolem Jana Hamáčka nepovažoval za něco, co výrazně změní pozici ČSSD,“ uvažuje Herzmann.

„Je otázka, jak na to navázat. Pokud zůstane u tohoto jednoho – byť velmi překvapivého – okamžiku, tak už si na to za rok a půl nikdo nevzpomene,“ přidává se předseda Institutu politického marketingu Karel Komínek. Podle Šmardy ale minimálně v jednom směru je Hamáček vítězem už teď. „Současná koronakrize vůbec neznamená, že se Honzovi Hamáčkovi nakonec podaří mise předsedy sociální demokracie. Ale vyhrává tím především svůj životní příběh,“ říká Šmarda. „Patřil jsem mezi ty, kteří mu to rozmlouvali, a dokonce na něho byli naštvaní, když vzal post ministra vnitra. Prošel si velmi těžkým obdobím a strašně za to osobně zaplatil. Ale kdyby nic jiného, tímto dokázal, že to mělo smysl. Že je na postu ministra vnitra klidný, rozvážný člověk, spoustu lidí uklidnilo. A to přece v této chvíli, kdy je naší zemi tak špatně, není vůbec málo,“ má jasno Šmarda.

zdroj: Hospodářské noviny, 27. 3. 2020

Blogy