Hamáček pro Týden: Zahájili jsme diskusi o odstranění největších nespravedlností důchodového systému

11. února 2019

Neexistuje žádná strana pro všechny, jak se voličům snaží namluvit hnutí ANO. Je to nesmysl, říká šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Mluví i o tom, zda vymění některé své ministry, proč jde na sjezd s revoluční změnou stanov, a tvrdí, že sociální demokraté Andreji Babišovi nekývnou na plošné škrty.

* Z posledních výroků premiéra Andreje Babiše to vypadá, že máte po školních obědech zdarma, že?

Ale jak to s těmi obědy bylo? My jsme dlouhodobě mluvili o tom, že je naším cílem, aby děti nechodily ze školy hladové. Nicméně v rámci koaličního vyjednávání jsme se soustředili na jiné priority. To téma otevřel Andrej Babiš po schůzce s Viktorem Orbánem – oznámil, že má dárek pro rodiny a že všechny děti budou mít ve škole obědy zadarmo. A že bude přesvědčovat sociální demokracii, aby jeho návrh podpořila. Nebylo to však potřeba, my už tou dobou měli sepsán návrh zákona a podali jsme ho. V té chvíli Babiš otočil a začali jsme vyjednávat. Teď není žádná shoda a hledáme způsob, jak to udělat.

* Babiš také vyhlásil, že se musí začít šetřit. Zvažuje například vyšší daně na alkohol či hazard a chce propouštět státní zaměstnance. Zdá se, že minimálně z pohledu ANO už „večírek" skončil.

To mě nijak nepřekvapilo, čekal jsem to. Už když jsme vyjednávali o společné vládě, upozorňoval jsem hnutí ANO, že priority, s nimiž do toho všichni jdeme, budou něco stát. A říkali jsme, ať se podíváme i na příjmovou stránku rozpočtu, zmiňovali jsme sektorovou daň, progresivní zdanění a další klasické sociálnědemokratické kroky. Pan premiér řekl, že to není potřeba, že ANO daně zvyšovat nebude, že je začne lépe vybírat a peníze budou. Evidentní je, že jsme měli pravdu my a že se bez opatření na straně příjmů neobejdeme.

* Nebo budete muset začít škrtat…

Rozhodně není možné dělat to, co v minulosti dělaly pravicové vlády – vzít rozpočet a škrtnout ho plošně o pět procent. Tím bychom přispěli k ochlazení ekonomiky a možná i k recesi. Já se nebráním šetření, to není sprosté slovo, ale nepřistoupíme na plošné škrtání státních zaměstnanců. To nebude fungovat. Ve chvíli, kdy je tu návrh na desetiprocentní škrty všech, znamená to třeba i deset procent veterinárních inspektorů, kteří dnes bojují s ostře sledovaným problémem polského hovězího. Rychlá řešení od stolu nikam nevedou. Podívejme se spíše na to, jaké agendy dnes ministerstva dělají, a pokud budeme propouštět, řekněme zároveň, jaké agendy dělat přestanou.

* Premiér zároveň mluví o penzijní reformě, lidé si podle něho budou muset na důchod sami „dospořovat". Lidovým novinám dokonce řekl, že když dříve nebyly peníze, jedly se brambory na loupačku. Pravici jste za podobné nápady cupovali, nebo ne?

Pro mě je to naprostá novinka, protože ještě před pár týdny mluvilo hnutí ANO zcela jinak. My jsme zahájili diskusi o odstranění největších nespravedlností důchodového systému. Pokud například mají ženy nižší důchody než muži kvůli tomu, že se staraly o děti, není to fér a je potřeba to vyřešit. To je hlavním cílem komise paní ministryně Maláčové. Není to však komise pro velkou důchodovou reformu. Chceme-li se o ní bavit, musíme vést debatu napříč politickým spektrem, není možné, abychom ji upekli jako menšinová vláda. A je evidentní, že se neshodneme. Sociální demokracie svého času navrhovala švédský systém virtuálních důchodových účtů, to je model, který doporučuje OECD. Bavme se o něm. Není ovšem možné zničehonic říci, že vrátíme do hry druhý důchodový pilíř, když se ukázalo, že nefunguje, a proto zkrachoval na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku, my jsme ho zrušili. Je ale otázka, jak vážně to pan premiér myslí, jestli to zase nebyl jen nějaký jeho vypuštěný balonek.

* Neměla by s návrhem důchodové reformy přijít spíše vaše ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová?

Na tom, jestli chceme dělat reformu penzí, se musí shodnout celá vláda. To je stoprocentně věc nad rámec jednoho volebního období a musí u toho být opozice. Nemůže to být tak, že pan premiér něco hodí do prostoru a za čtrnáct dní se k tomu už nebude hlásit.

* Už jste se s Andrejem Babišem domluvili, kdy dojde k rekonstrukci kabinetu?

Každá strana má právo nominovat ministry do vlády a vyhodnocovat jejich působení. Nevidím důvod, proč bychom se o tom měli dohadovat s Andrejem Babišem. Má-li pocit, že někteří ministři za hnutí ANO nepracují stoprocentně, je plně v jeho kompetenci navrhnout prezidentovi jejich výměnu. Pokud bych já došel k závěru, že je některý z ministrů ČSSD zralý na výměnu, mám plné právo navrhnout jeho odvolání. K tomu se ale nechystám.

* Vy jste s prací svých ministrů spokojen?

Ano.

* Vezměme je postupně. Co říkáte na ministra zemědělství Miroslava Tomana? Ten teď řeší již zmiňovanou kauzu s polským masem, jinak o něm ale není příliš slyšet, že?

Jestli mám nějaké výhrady k některým našim ministrům, jde právě o prezentaci jejich práce. Ve chvíli, kdy jsem s tím, co dělají, spokojen, je totiž velká škoda, že o tom také lépe neinformují veřejnost. Mluvil jsem o tom s ministry kultury a zemědělství a myslím, že svou mediální aktivitu zvýšili. I když vždy je prostor pro zlepšení. Co se týká ministra zemědělství, ten má vedle běžné agendy na starost problematiku zadržování vody v krajině, musí vyřešit kůrovcovou kalamitu a zabývá se i kvalitou potravin. Ve všech oblastech už dělá konkrétní kroky, což můžeme sledovat i na současné kauze, kdy se na naše území dostalo problematické polské hovězí. Ne však naší vinou, ale proto, že polská strana prostě neříkala pravdu. Nicméně pan ministr dělá vše pro to, aby se tento skandál nedotkl spotřebitelů. My mu jako ministerstvo vnitra poskytujeme maximální součinnost, zavedli jsme třeba kontroly na hranicích pro kamiony s potravinami.

* Angažmá ministra kultury Antonína Staňka se jeví jako úplný propadák, nemyslíte? Veřejnost ho zaznamenala pouze jednou – na večírku komunistických poslanců, kde slavil křest knihy Miroslava Grebeníčka…

To jsem mu samozřejmě vytkl a už se to nebude opakovat. Pan ministr se zatím soustředil především na to, aby se zvedly platy zaměstnancům v kultuře, což se podařilo. Teď má za úkol začít pracovat koncepčněji. Nemyslím, že to je tak černé, jak popisujete. Je však pravda, že mu chybí dobrá prezentace.

* Co ministr zahraničí Tomáš Petříček? Ten to měl zpočátku hodně těžké s Hradem. Jaká je jeho pozice dnes?

Příběh Tomáše Petříčka je do jisté míry podobný příběhu Jany Maláčové. Když jsem ji vybral do vlády, slyšel jsem, že je to jen nějaká úřednice z ministerstva, kterou nikdo nezná. Říkal jsem kritikům, ať jí dají šanci – a dnes je to velmi viditelná tvář sociální demokracie. Totéž Tomáš Petříček. Padala slova o asistentech od Pocheho a dnes ho ti samí, kteří ho tehdy uráželi, vynášejí do nebes a tvrdí, že je zárukou západní orientace naší zahraniční politiky. Ukázal se jako velmi kompetentní ministr, a dokonce mám z posledních jednání na Hradě pocit, že se podařilo obrousit i hrany směrem k prezidentovi, který ho teď naposledy pochválil. Jsem rád, že máme takto sebevědomého a viditelného ministra.

* Je otázkou, jestli není spíše pouze oblíbencem levicových intelektuálů na sociálních sítích. Jana Maláčová je naopak zcela určitě vycházející hvězdou sociální demokracie, jejíž nápady definují současnou politiku ČSSD. Neobáváte se, že vás zastíní?

My ale nejsme strana jednoho muže. Sociální demokracie přece vždy stála na více osobnostech. Já se snažím o to, aby naši ministři měli vlastní názory a nápady. Od ministrů ANO jsem až na čestné výjimky neslyšel samostatný politický názor – tam politickou linii udá Andrej Babiš a oni pak jen vyplní, co je potřeba. Tak to v sociální demokracii nikdy nebylo a nebude. S Janou Maláčovou jsem zcela spokojen a snažím se ji podporovat, protože to nemá jednoduché. Ve vládě je taková dívčí válka mezi Alenou Schillerovou a Janou Maláčovou o finanční prostředky.

* Ano – zrušení karenční doby, neustálé navyšování minimální mzdy, školní obědy zdarma, zálohové výživné, vyšší rodičovský příspěvek… Paní ministryni se kvůli rozdavačným nápadům i v ČSSD občas přezdívá Venezuela. Nenaznačil teď obrat Andreje Babiše, že utrácení už bylo dost a že s podobnými návrhy příště narazíte?

Rozhodně to není tak, že už máme splněno a teď to nějak dojedeme. Chceme prosadit co nejvíce svých priorit a nadále podporovat zaměstnance a rodiny s dětmi. Očekávám obrovský souboj například o podobu konceptu dostupného bydlení, protože stále více lidí nedosáhne na hypotéky. A návrhy ANO nejsou životaschopné. My jsme šli do vlády s tím, že chceme přesvědčit voliče, kteří od nás odešli, že má smysl se k nám vrátit. Odešli z mnoha důvodů – buď námi byli unaveni, nebo měli pocit, že už nemáme takovou schopnost se za ně prát, a podlehli zejména lákání hnutí ANO. Ve chvíli, kdy máme možnost ukázat, že stojíme za svými tradičními voliči, prostě to uděláme a budeme to dělat i v budoucnu. I za cenu střetů a možná proher, zkrátka stojí za to se o to pokusit.

* Zvláště v době, kdy se Babiš zřejmě znovu zaměří více na pravicové voliče, že?

Musíme ukázat, že neplatí, že je tu nějaká politická strana pro všechny, jak se voličům snaží namluvit hnutí ANO. To je nesmysl, já neznám stranu pro všechny. Hnutí ANO se velmi umně posunulo ze strany pravicové ke straně levicové a teď se zase začíná tvářit jako pravicový subjekt. Tím lépe pro nás. My se nikam neposunujeme, to říkáme jasně. Jsme stejní jako dříve, naše hodnoty se nemění. A za své voliče budeme bojovat.

* Za tři týdny vás čeká sjezd. Neuškodila vám debata o možné změně názvu strany na SD? Bavil se tím celý internet…

To byla úplně absurdní debata. Mrzí mě, že nás možná v nějakém honu za senzací začal jeden deník spojovat s nacistickou organizací Sicherheitsdienst. Jde o naprosto neuvěřitelnou věc, udělat tuto paralelu zrovna u ČSSD, když naši členové umírali v koncentrácích. Byl to laciný nesmysl, zkratka SD se používá po celé Evropě. Nicméně šlo pouze o návrh do diskuse. Ale já jsem od začátku říkal, že změna názvu nás nezachrání. Už to máme za sebou, zůstane ČSSD.

* Na sjezd jdete jako obhajující předseda s revoluční změnou stanov. Jen namátkou – konec kvót pro ženy, zrušení ústředního výkonného výboru, rychlejší rušení problematických buněk. Bylo to potřeba?

Ano, je to hodně radikální. Když se podíváte na závěry z jednotlivých sjezdů, posledních šest let všechny končily tím, že potřebujeme nové stanovy. Teď je prostor tu radikální změnu udělat a myslím, že je k tomu mezi členy i vůle. My potřebujeme stanovy pro jedenadvacáté století. Obrovské orgány jako šestisethlavý sjezd, dvousethlavý ÚVV, to jsou orgány pro devatenácté či dvacáté století, kdy nefungovaly moderní způsoby komunikace jako elektronické hlasování či ankety. Byli jsme strašně neefektivní, to si nadále nemůžeme dovolit.

* Schválíte si, že se předsedou ČSSD nově bude moci stát kdokoli, kdo je ve straně třeba jen jediný den? Zmizí několikaleté čekací lhůty?

Ano, tento kariérní řád odstraňujeme. I na minulém sjezdu se ukázalo, že by možná bylo více kandidátů na předsedu, kteří ale neměli možnost se zapojit. Kariérní řád je pro stranu, která je stabilizovaná a neřeší žádné akutní problémy. My jsme však do jisté míry stále v krizovém režimu, snažíme se vzpamatovat z volebního propadu a nemůžeme se uzavírat.

* Třeba platforma Zachraňme ČSSD navrhuje i přímou volbu předsedy či zavedení celostranického referenda. Uvažujete o tom?

Ne, budu prosazovat, aby stanovy prošly tak, jak jsou. Nevidím velký prostor pro úpravy. Budu apelovat na delegáty sjezdu, aby je nerozmělňovali. Já se přímé volby předsedy nebojím, ale i to je věc, kterou si může dovolit stabilizovaná strana. Znamená to několikatýdenní či měsíční kampaň v médiích o tom, kdo je vlastně ten nejlepší. Tím se v této fázi nemůžeme zabývat.

* Kritici říkají, že nové stanovy dávají velkou moc vedení na úkor regionů. Zaznamenal jste podobné názory?

Objel jsem skoro všechny krajské konference a kritika, že bychom si uzurpovali moc, nezazněla. Na druhou stranu: pokud tu partaj máte dostat z krize, musíte mít nástroje na to, abyste ji řídil. A není možné zvolit předsedu, zadat mu, ať stranu pozvedne, a přitom mu svázat ruce. Je to samozřejmě jistá míra centralizace, avšak podle mě zcela adekvátní.

* Na sjezdu si zvolíte nové vedení. Už dnes je ale téměř jasno. Vy obhájíte post předsedy, Roman Onderka bude prvním místopředsedou, dále třeba Maláčová, Petříček či místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel. Překvapením bylo jen to, že jste nedostal nominaci v Praze. O co šlo?

To je asi otázka na kolegy z pražské sociální demokracie. S jistou mírou nadhledu však mohu říci, že mi ve zbytku republiky pomohli, protože jsem byl obviňován, že podléhám Praze a jdu jí na ruku. Teď je evidentní, že se mnou zase tak nesouzní.

* Budete na sjezdu řešit i finanční situaci strany kvůli kauze Altner, jehož dědicům máte zaplatit přes tři sta třicet milionů korun?

My jsme neustále cílem útoků, že někomu něco dlužíme, a neplatíme. ČSSD podala dovolání k Nejvyššímu soudu a současně požádala o odklad vykonavatelnosti rozsudku. Soud nám vyhověl, takže my na základě rozsudku Nejvyššího soudu teď nejsme povinni komukoli cokoli platit. Čekáme na rozhodnutí o dovolání. Pro případ, že by soud našemu dovolání nevyhověl, máme připravenou úvěrovou linku, a nehrozí tedy, že bychom nebyli schopni dostát svým závazkům. Jsme připraveni tu pohledávku zaplatit téměř okamžitě a poté řešit její splácení. Nehrozí žádná exekuce nebo insolvence.

* Nicméně už děláte úsporná opatření, vaši zaměstnanci budou mít od března o čtyřicet procent nižší platy, chcete pronajímat i část Lidového domu. Máte ještě vůbec svou kancelář?

Schválili jsme rozpočet, kde jsou personální náklady sníženy asi o sedm milionů korun. Musíme šetřit. Zrušení ÚVV přinese další úsporu, jedno zasedání vyšlo na sto padesát až dvě stě tisíc korun. Chceme také pronajmout přední část Lidového domu, v této době vedeme jednání s potenciálními nájemci. Rozhodně ho ale nechceme prodávat, jak se občas někde píše. Takže svou kancelář ještě mám.

Zdroj: Týden, 11. února 2019

Blogy