Hamáček: Maláčová v křesle se mi líbí. ČSSD ve vládě splnila, co slíbila

27. června 2021

CNN Prima NEWS 26. 6. 2021: Pokud by se koronavirová situace začala zhoršovat kvůli mutaci delta, vláda bude muset zase přijmout nějaká opatření, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Popsal také své dojmy z postižených obcí na jihu Moravy po ničivém tornádu a mluvil i o kampani ČSSD do sněmovních voleb.

Jaké jste měl pocity, když jste ve čtvrtek v noci dorazil na jižní Moravu?

Vypadalo to, jako když se těmi obcemi prohnala válečná fronta. Byl to děsivý pohled. Všude zdevastované domy. Možná tisícovky poškozených domů. Lidé se ráno probouzeli do apokalypsy, auta létala vzduchem 30 metrů, to se nedá popsat. Klíčový úkol bude dokončit záchranné práce. Potom dorazí statici. Musí zkontrolovat domy a rozhodnout, jestli se nebudou muset strhnout.

Zvažujete, že by vláda vyhlásila státní smutek?

Přiznám se, že o tom jsme zatím nediskutoval (rozhovor vznikal v pátek dopoledne – pozn. red.). Hlavní je pomoct lidem.

Kdo všechno opravy zaplatí?

Celá řada nemovitostí byla pojištěná. Šéf České asociace pojišťoven Martin Diviš mě ujistil, že jen co to půjde, pojišťovny vyšlou do terénu likvidátory. Maximálně zjednoduší administrativu, aby se peníze k lidem dostaly co nejrychleji. Budeme řešit i podíl ze státního rozpočtu. Bez toho se situace neobejde.

Co nás podle vás čeká na podzim? Všichni varují před mutací delta.

Pečlivě sleduji situaci ve Velké Británii, ale také v Portugalsku či Německu. Ukazuje se, že delta je velmi agresivní. Nesmíme nic podcenit. Klíčové je, aby se lidé očkovali. Vláda musí přitlačit na očkovací kampaň, aby bylo proočkováno co nejvíce populace. U mutace delta fungují až obě dávky vakcíny. Pokud by se situace začala zhoršovat, budeme zase muset přijmout nějaká opatření. To, co se děje ve Velké Británii, je varující.

Zpřísní se pravidla pro cestování přes prázdniny?

Zatím jsou pravidla nastavena správně. Máme zelené, oranžové a červené země. Uvidíme, jak se situace vyvine. Teď není potřeba něco měnit.

Na podzim bude před volbami. Čekáte opět nějaký střet s ministrem zdravotnictví Vojtěchem? Vloni to bylo kvůli rouškám.

Nepředjímal bych. Věřím, že se všichni z loňského léta poučili a nikdo nechce opakovat chyby.

Jak se vám líbí fotka Jany Maláčové v křesle? Má to být hra na seriál House of Cards?

(Smích) Také mě to zaujalo. Jana Maláčová je velmi aktivní na sociálních sítích a patří to k její prezentaci. Nevadí mi to. Naopak, ta fotka ukazuje paní ministryni jako sebevědomou političku, která má věci pod kontrolou. Z mého pohledu taková propagace patří k lepším marketingovým tahům.

Když jsme u toho marketingu, jaká bude kampaň ČSSD? Bude jen o důchodech a minimální mzdě?

Představili jsme desatero, se kterým jdeme do voleb. Důchody i minimální mzda hrají důležitou roli, jen za naší vlády se podařilo minimální mzdu zdvojnásobit, zatímco pravice nebyla schopna za sedm let na minimální mzdu sáhnout. Důchody jsou velké téma. Slibujeme pravidelnou valorizaci a spravedlivé důchody. Chceme dotáhnout otázku předčasného odchodu do důchodu pro náročné profese, 500 korun za každé vychované dítě. Jsme jediná strana, která představila smysluplnou důchodovou reformu. Obrovským tématem bude i dostupné bydlení.

Uvěří vám to lidé? Už jste u vlády osm let, bydlení jste přece mohli řešit už dávno.

Jsme strana, která spoustu věcí, které slibuje, také prosazuje. Šli jsme do této vlády s tím, že obnovíme proplácení prvních tří dnů nemocenské. To jsme prosadili. Dokážete si představit, jak by lidé zvládali covidovou krizi, kdyby první tři dny nebyly hrazené? Sociální demokracie sliby plní.

V Praze se vám to teď v ČSSD trochu bortí, kandidovat nechtějí exministr Tomáš Petříček ani někdejší senátor a exministr Jiří Dienstbier. Chápete je?

Sleduji situaci při sestavování pražské kandidátky. Byl bych rád, kdyby všichni sociální demokraté trošku upozadili své osobní zájmy a trochu mysleli na zájem celku. A aby respektovali výsledek demokratického procesu, což primárky jsou.

Nemrzí vás, že jste se takhle s Tomášem Petříčkem rozkmotřili? Ze začátku to vypadalo, že jste si ve vládě rozuměli.

To je pravda. Na druhou stranu – pokud by na sjezdu vyhrál volbu o post předsedy Tomáš Petříček, tak první, co bych udělal, je, že bych rezignoval na pozici ministra vnitra. Zůstávat ve vládě by mi přišlo nekompatibilní.

Děláte si ze strany partaj jednoho muže? Kdo nejde s vámi, má smůlu?

Nedělám. O sociální demokracii můžete říkat hodně věcí, ale rozhodně ne to, že jsme strana jednoho muže.

zdroj: CNN Prima NEWS 26. 6. 2021 odkaz ZDE

Blogy