Hamáček k Afghánistánu: Nemůžeme nepřijmout lidi, kteří jsou v ohrožení

17. srpna 2021

Seznam Zprávy 16. 8. 2021: Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) označil situaci v Afghánistánu za totální kolaps tamní vlády a bezpečnostních sil. Postup Česka komentoval pouze stroze, uvedl, že budou potřeba další lety.

Kolaps podle ministra Hamáčka přišel v Afghánistánu velmi rychle. Potvrdil, že český velvyslanec v Kábulu Jiří Baloun je stále na místě. Řekl, že situace na místě je bezprecedentní a poděkoval všem, kteří se na evakuačních letech podílejí.

„Situace se stále vyvíjí, armáda je připravena v letech pokračovat. My jako Ministerstvo vnitra budeme zodpovědní za pomoc lidem, kteří dorazí do Česka. Poté, co projdou všemi procedurami, jsme připraveni k maximální součinnosti tak, aby se – pokud budou mít zájem – mohli integrovat do české společnosti. Budu o té věci jednat s jednotlivými hejtmany, abychom pro lidi našli důstojné uplatnění v České republice,“ řekl dnes Hamáček na tiskové konferenci v Lidovém domě.

Hamáček bude jednat i s hejtmany

Hamáček nechtěl upřesnit, kolika lidí se evakuace bude týkat, uvedl pouze, že je rád, že první letadlo ráno přistálo. „Ještě nějaké lety bychom potřebovali,“ uvedl pouze.

Doplnil, že český azylový systém počítá s tím, že se každý případ posuzuje individuálně. Současně nemůže Česko nepřijmout někoho, kdo by byl v ohrožení.

„Naším cílem je dostat do Česka co nejvíce lidí, kteří jsou v programu,“ uvedl Hamáček. Situaci v Kábulu popsal jako absolutní kolaps vlády a tamních bezpečnostních sil, postup Tálibánu jako bezprecedentně rychlý.

Blogy