Férovějšího chlapa neznám, říká o Hamáčkovi Maláčová. Pokárala předsedkyni TOP 09

10. května 2021

CNN Prima NEWS 9. 5. 2021: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by nevzala zpět svá slova, že vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se zachoval vlastizrádně. Poslankyně to uvedla v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. „Stojím pevně za panem Hamáčkem, férovějšího chlapa neznám,“ reagovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

(odkaz na pořad Otázky Václava Moravce naleznete zde)

To, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy v době, kdy už věděl, že za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 zřejmě stáli ruští agenti tajné služby GRU, je podle Pekarové Adamové nepřijatelné.

I proto jednání vicepremiéra již v minulosti označila za „vlastizrádné“. „Nic bych na tom neměnila. Každý další den ukazuje, že opravdu pan Hamáček není schopen vysvětlil důvody své cesty, víme už zcela jistě, že lhal, že se jednalo o kamufláž. Z morálního hlediska je to vlastizrada,“ uvedla Pekarová Adamová.

Vicepremiér by podle ní měl důvody pro svou plánovanou cestu do Moskvy objasnit. „Hamáček by se měl omluvit a okamžitě rezignovat,“ dodala předsedkyně TOP 09.

S názorem opoziční poslankyně ale zásadně nesouhlasí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní by se měla Pekarová Adamová omluvit Hamáčkovi, svá vyjádření o něm podle ministryně „přestřelila“. „Obvinila jste ho z toho nejhoršího zločinu, kterého se politik může dopustit, na základě lživého a vykonstruovaného článku. Teď couváte a točíte to kolem cesty do Moskvy,“ bránila svého šéfa Maláčová.

Odvolání Netolického není pomsta, míní Maláčová

Že Hamáček chtěl z Moskvy dovézt milion vakcín Sputnik V, ve čtvrtek webu Seznam Zprávy potvrdil také pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Hamáček ho následně druhý den odvolal z dozorčí rady České pošty. Maláčové nepřipadá vicepremiérova reakce nepřiměřená, ani přinejmenším zvláštní.

„Není to pomsta. Teď nastal správný čas k výměně. Pokud někdo nemá na té pozici být, protože to má být předseda Asociace krajů, zároveň se chová takovým způsobem, že člověk neví, jestli s ním chce spolupracovat, tak na to (Hamáček na odvolání, pozn. red.) má právo,“ mínila Maláčová.

Netolický přitom podle svých slov premiérovi o rozhovoru s novinářem Jankem Kroupou řekl bezprostředně poté. „Já jsem ho o tom, že mi volal Janek Kroupa, včera (ve středu) informoval. Na konkrétní otázky, které zaznívaly, jsem pravdivě odpovídal,“ řekl CNN Prima NEWS Netolický.

Podle poslankyně Pirátů Olgy Richterové se Hamáček „zapletl do výmyslů, které neobjasnil“. „Jak to, že plánoval cestu? Jak to, že odvolával ministra zahraničí? To je v zájmu celé země, mít stabilního ministra zahraničí. Vicepremiér se nedokázal povznést nad osobní spor, přestože věděl, že bude potřeba řešit diplomatickou krizi. Vyhodit v této situaci ministra zahraničí je neskutečně nezodpovědný krok,“ zdůraznila Richterová.

Pro sociální demokraty je podle Maláčové kauza kolem vicepremiéra „uzavřená věc“. „Stojím pevně za panem Hamáčkem. Jeho diplomatická reakce (vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka, pozn. red.) byla velmi rychlá a adekvátní a ukázala, že jsme suverénní stát,“ sdělila Maláčová. „Férovějšího chlapa, než je Jan Hamáček, neznám,“ dodala Maláčová.

Naopak pro opozici kauza zdaleka uzavřená není. Ještě stále čeká na vysvětlení ze strany šéfa ČSSD. „Ten lživý důvod můžeme považovat za vtip,“ uvedla Pekarová Adamová.

zdroj: CNN Prima NEWS 9. 5. 2021Blogy