E. Syková: Na to jsme my starší lidé citliví

11. března 2013

Uznávaná vědkyně v oboru experimentální medicíny se loni stala senátorkou za ČSSD. Nyní patřila k iniciátorům ústavní žaloby pro velezradu.

* LN Jak se právní laik rozhoduje o něčem tak mimořádném, jako je historicky první ústavní žaloba proti prezidentovi?

Já jsem měla jasno. Za prvé si nemyslím, že jsem úplný právní laik. Kdybych jako mladá dívka vyrůstala v jiné době, asi bych studovala práva. Jako dcera podnikatele jsem nejdřív nemohla studovat vůbec, pak jsem si vybrala medicínu, protože je apolitická. Ale práva jsou zajímavá disciplína, která vyhovuje mému způsobu myšlení. A nemyslete si, jako ředitelka ústavu Akademie věd řeším právní problémy pořád. Žaloby, evropské projekty, vznik podnikatelského inkubátoru, spory s magistrátem...

* LN Ale toto je přece něco jiného a bezprecedentního. I ústavní právníci váhají, zda se naplnily podmínky pro „impeachment“. Copak vy jste neměla pochyby?

Ne. Já to vidím tak, že chování pana prezidenta Klause překročilo veškeré meze, které bychom měli jako senátoři tolerovat. Zvlášť když to ještě korunoval amnestií v takovém rozsahu. A za druhé je správné, když Ústavní soud řekne, jak by se příští prezidenti měli zachovat v situacích, které jsou předmětem žaloby.

* LN Vy jste patřila i ke skupině třiceti senátorů, kteří žádali zrušení té části amnestie, která zastavila trestní řízení delší osmi let...

Ano, doktorka Hana Marvanová to velice hezky zpracovala. Měla tam odkazy na literaturu, konkrétní příklady, to mi bylo blízké. Amnestie podruhé poškodila lidi, které už jednou poškodili různí tuneláři. Na to jsme my starší lidé zvlášť citliví.

* LN ... ale Ústavní soud podání odmítl, protože k rušení amnestie nemá podle většiny soudců vůbec pravomoc. Co když to dopadne stejně s žalobou? Není jasné, zda podle právní úpravy platné do 7. března lze žalovat prezidenta, jehož mandát už vypršel.

Kdyby to odmítli bez věcného projednání, to bych byla zklamaná. Ale i tak: podle mě žalované činy pana prezidenta nebyly správné a chtěla jsem, aby to zaznělo. Už to samo vejde do dějin. Cílem nebylo dehonestovat pana prezidenta Klause, ale říct pro budoucnost, co už není možné. Ústavní soud je složen z dobrých právníků a jistě najdou cestu, jak sdělit svůj názor na žalované činy. Jinou páku už nemáme

* LN Vy Václava Klause znáte osobně...

Ano, samozřejmě.

* LN Nechtěla jste se s ním třeba neformálně sejít a vyslechnout si, co ho k amnestii vedlo?

To je těžké. Na schůze Senátu chodí mnozí politici, ale tři jsem tam ještě neviděla, co tam jsem: Kalouska, premiéra Nečase a pana prezidenta. Na veřejné slyšení k amnestii, které Senát pořádal, nepřišel vůbec nikdo z Hradu. Pan prezident se měl postavit před poškozené lidi, které měl chránit, a svou amnestii jim vysvětlit. Že to neudělal, nám vadilo nejvíc.

* LN A když nasadíte veškerou empatii, jak jeho rozhodnutí o amnestii rozumíte? Vy mu nevěříte, že nevěděl, koho se bude týkat zastavené stíhání?

Já pana prezidenta považuji za vysoce vzdělaného a chytrého člověka. Asi nevěděl všechna jména, ale rámcovou představu, koho by se to mohlo týkat, zcela jistě měl. Navíc řekl, že kdyby se dnes rozhodoval znovu, vyhlásil by amnestii přesně stejně. A dnes už to přece ví, na koho dopadla.

* LN Vy jste řekla, že cílem nebylo Václava Klause dehonestovat...

Možná jeden dva senátoři takový cíl mít mohli. Třeba se mýlím, tak je nebudu jmenovat. Ale pro drtivou většinu z nás to cíl nebyl. Já bych si nepřála ho dehonestovat.

* LN Jak to? Už se stalo, žalujete ho pro velezradu.

Takové věci se přece dějí. Ústavní žalobou byl sesazen litevský prezident, žalován byl americký prezident, kvůli opisování musel odstoupit maďarský. V Německu přiměli loni k odstoupení prezidenta Wulffa kvůli menším věcem, než je nerespektování soudních rozsudků. Já souhlasím, že slovo „velezrada“ je přehnané. Ale jinou páku už nemáme. Kdyby žaloba neprošla, měli jsme připraveno usnesení, že pan prezident se dopustil hrubého porušení ústavy.

* LN Pod návrh žaloby se podepsalo 28 senátorů. Jak se vám podařilo přesvědčit deset dalších, aby návrh prošel?

To nebylo žádné velké přesvědčování. Ale mnozí se rozhodli po diskusi s právníky. Promě byly velmi důležité názory paní Elišky Wagnerové, která je v tom nezaujatá. Je to nezávislá senátorka a zkušená právnička, argumentovala velmi dobře. V našem klubu to byl také například senátor Antl.

* LN A Jiří Dienstbier ne?

Myslím, že má pravdu v tom, co říká. Ale lidé cítili, že tam může být i nějaký podtext... Jen na jeho názor bychom se nespolehli.

* LN Jak to myslíte?

Nebudu se do toho pouštět, protože s ním v podstatě souhlasím.

* LN Máte na mysli, že senátoři brali jeho argumenty ostražitěji, protože on sám kandidoval na prezidentaa mohl to brát osobně?

Tak. Že by mohl být ostřejší. Přitom neudělal nic špatně, neřekl žádné zbytečné slovo navíc.

* LN Jaké máte reakce od voličů?

Tak to vám řeknu: tři sta děkovných dopisů! A píší nejrůznější lidé – architekti, režiséři, dělníci...

* LN Kolik dopisů je neděkovných?

Asi tři procenta. Někteří píší, že byli moji voliči a že jsem je zklamala, ale je to opravdu ojedinělé. Tak si říkám, jestli bychom z nich taky neměli udělat knížku, jako to udělal pan prezident. Školka má být povinná 

* LN Co vás v Senátu překvapilo?

Já jsem věděla, jak to tu chodí. Politika mě vždycky bavila, už předtím jsem docházela do neformálního poradního sboru pro vědu. Ale vlastně ano, jsem překvapená: jsou tu lidé vzdělaní i méně vzdělaní, ale všichni velice solidní. Není tu žádné napadání a urážky, jaké vidíte u poslanců, diskutuje se na úrovni. A hned na první schůzi klubu ČSSD nám bylo řečeno, že si můžeme hlasovat, jak chceme.

* LN O čem?

O čemkoli! Já bych si stejně hlasovala, jak chci, ale líbilo se mi to.

* LN Už se vám stalo, že byste se rozešla s většinou klubu ČSSD?

Jako zpravodajce k zákonu ne – měla jsem na starosti malou novelu vysokoškolského zákona, již jsme samozřejmě podpořili ve shodě s poslanci. S předsedkyní sněmovního výboru paní Putnovou jsme v tom byly na stejné vlně. Ale třeba jsem neměla stejný názor s kolegy z klubu na to, jestli má NKÚ kontrolovat obce. Mně se to zdálo nepromyšlené, obcí je přes šest tisíc, kontrol by muselo být tolik... Někteří občané mi to měli za zlé. Ale my jsme to nezamítli, jen vrátili k dopracování.

* LN Kolik vám Senát zabírá času?

Pracovní život si dělím půl na půl mezi ústav a Senát. Slíbila jsem voličům, že budu dělat senátorku na sto procent, což plním.

* LN Jak to? Snad na padesát...

Ale já jsem nikdy nechyběla na plénu ani na výboru. Pracuji denně třináct hodin, i v sobotu a v neděli.

* LN A to berete dva platy, ředitelský a senátorský?

No ano. Ale něco vám řeknu: ze svého platu přispívám občanskému sdružení, které jsme tu založili na podporu výzkumu, a různým prospěšným spolkům. A to už jsem dělala dávno před Senátem. Můj manžel taky, i další vědci z ústavu.

* LN Jakou část platu odvádíte?

To bych nerada vykládala.

* LN Co chcete v Senátu dokázat?

Žádné velké pravomoci nemá, jak víme – je to pojistka. Teď v dubnu budu řídit veřejné slyšení k životnímu prostředí a dopravě v Praze. To ode mě voliči z mého obvodu čekají.

* LN A co s tím zmůže Senát?

Když to bude za účasti primátora a ministerstev, třeba z toho vzejde tlak, aby se dala přednost dokončení pražského okruhu před nějakým jiným místem dálnice.

* LN Dáváte si v politice nějaký dlouhodobý cíl?

Mám dvě témata. Teď máme dobrého ministra školství, jenže musí být rozkročený mezi dvěma oblastmi: na jedné straně základní a střední školy, na druhé vysoké školy a věda. Takže za prvé by se mi zdálo dobré zřídit ministerstvo – nebo speciální úřad – pro vědu.

* LN K čemu by bylo dobré?

K stabilnějšímu financování. Letos naši vědci dostali velice málo grantů, některé obory jsou ohroženy. Třeba instituty Maxe Plancka vNěmecku mají stoprocentní institucionální financování, aby vědci měli čas na práci a nemuseli psát žádosti o minigranty.

* LN A to druhé téma?

Klesající výsledky vzdělávání dětí. Myslím, že dobrá škola a dobrý učitel dokážou hodně vyrovnávat rozdíly mezi různou úrovní, kterou si děti přinášejí z rodin.

* LN Co byste s tím chtěla dělat?

Potřebujeme víc školek, protože tam se děti socializují. Teď zazněl z ČSSD názor, že se do školy má chodit až v sedmi letech... Ne, naopak! Povinně by měly být už v pěti letech ve školce. Žádné takové, že maminky mají být dlouho doma. Tedy – když chtějí, tak samozřejmě, ale na dopoledne by měly posílat děti do školky. Můj syn se ženou jsou lékaři v Německu, a když přišli s jednoroční vnučkou k pediatrovi, ptal se jich: „A kdy už půjde do školky?“

* LN To myslím generalizujete svou osobní zkušenost. Vy jste asi dala syny do školky brzy, abyste se mohla věnovat vědě.

Ne, ne, já jsem je do školky nedávala, protože nebyly tak dobré jako dnes. Dávala jsem celý svůj plat paní na hlídání, aby se o ně starala.

* LN Pochopil jsem: chcete být ministryní školství za ČSSD.

Zajímá mě to, ale ministryní ne. Jde mi hlavně o tu politiku vědy. Právníky lze najmout

* LN Do loňska jsem nevěděl, že máte blízko k ČSSD.

Nebylo tomu tak vždy, ale v posledních letech je mi politika ČSSD nejbližší. Stejně jako řadě vědců tady z areálu Akademie věd. Nekandidovala bych za ČSSD, kdyby nebyla žádná naděje, že mě zvolí. Kandidovat za ODS bylo v Praze chytřejší, Töpfer byl silný soupeř. Ale já jsem vždycky říkala, že v Senátu mají být odborníci.

* LN To je Tomáš Töpfer také – řídí komerčně úspěšné podniky.

No dobře, ale tolik umělců by v politice být nemuselo... I když on si zase myslí, že by tam nemuselo být tolik bílých plášťů.

* LN Není na tom kus pravdy? Mezi senátory je 14 lékařů, ale například jen čtyři právníci.

Mně to připadá přiměřené. Právníci se dají najmout externě.

* LN Jak se právní laik rozhoduje o něčem tak mimořádném, jako je historicky první ústavní žaloba proti prezidentovi?

Já jsem měla jasno. Za prvé si nemyslím, že jsem úplný právní laik. Kdybych jako mladá dívka vyrůstala v jiné době, asi bych studovala práva. Jako dcera podnikatele jsem nejdřív nemohla studovat vůbec, pak jsem si vybrala medicínu, protože je apolitická. Ale práva jsou zajímavá disciplína, která vyhovuje mému způsobu myšlení. A nemyslete si, jako ředitelka ústavu Akademie věd řeším právní problémy pořád. Žaloby, evropské projekty, vznik podnikatelského inkubátoru, spory s magistrátem...

* LN Ale toto je přece něco jiného a bezprecedentního. I ústavní právníci váhají, zda se naplnily podmínky pro „impeachment“. Copak vy jste neměla pochyby?

Ne. Já to vidím tak, že chování pana prezidenta Klause překročilo veškeré meze, které bychom měli jako senátoři tolerovat. Zvlášť když to ještě korunoval amnestií v takovém rozsahu. A za druhé je správné, když Ústavní soud řekne, jak by se příští prezidenti měli zachovat v situacích, které jsou předmětem žaloby.

* LN Vy jste patřila i ke skupině třiceti senátorů, kteří žádali zrušení té části amnestie, která zastavila trestní řízení delší osmi let...

Ano, doktorka Hana Marvanová to velice hezky zpracovala. Měla tam odkazy na literaturu, konkrétní příklady, to mi bylo blízké. Amnestie podruhé poškodila lidi, které už jednou poškodili různí tuneláři. Na to jsme my starší lidé zvlášť citliví.

* LN ... ale Ústavní soud podání odmítl, protože k rušení amnestie nemá podle většiny soudců vůbec pravomoc. Co když to dopadne stejně s žalobou? Není jasné, zda podle právní úpravy platné do 7. března lze žalovat prezidenta, jehož mandát už vypršel.

Kdyby to odmítli bez věcného projednání, to bych byla zklamaná. Ale i tak: podle mě žalované činy pana prezidenta nebyly správné a chtěla jsem, aby to zaznělo. Už to samo vejde do dějin. Cílem nebylo dehonestovat pana prezidenta Klause, ale říct pro budoucnost, co už není možné. Ústavní soud je složen z dobrých právníků a jistě najdou cestu, jak sdělit svůj názor na žalované činy. Jinou páku už nemáme

* LN Vy Václava Klause znáte osobně...

Ano, samozřejmě.

* LN Nechtěla jste se s ním třeba neformálně sejít a vyslechnout si, co ho k amnestii vedlo?

To je těžké. Na schůze Senátu chodí mnozí politici, ale tři jsem tam ještě neviděla, co tam jsem: Kalouska, premiéra Nečase a pana prezidenta. Na veřejné slyšení k amnestii, které Senát pořádal, nepřišel vůbec nikdo z Hradu. Pan prezident se měl postavit před poškozené lidi, které měl chránit, a svou amnestii jim vysvětlit. Že to neudělal, nám vadilo nejvíc.

* LN A když nasadíte veškerou empatii, jak jeho rozhodnutí o amnestii rozumíte? Vy mu nevěříte, že nevěděl, koho se bude týkat zastavené stíhání?

Já pana prezidenta považuji za vysoce vzdělaného a chytrého člověka. Asi nevěděl všechna jména, ale rámcovou představu, koho by se to mohlo týkat, zcela jistě měl. Navíc řekl, že kdyby se dnes rozhodoval znovu, vyhlásil by amnestii přesně stejně. A dnes už to přece ví, na koho dopadla.

* LN Vy jste řekla, že cílem nebylo Václava Klause dehonestovat...

Možná jeden dva senátoři takový cíl mít mohli. Třeba se mýlím, tak je nebudu jmenovat. Ale pro drtivou většinu z nás to cíl nebyl. Já bych si nepřála ho dehonestovat.

* LN Jak to? Už se stalo, žalujete ho pro velezradu.

Takové věci se přece dějí. Ústavní žalobou byl sesazen litevský prezident, žalován byl americký prezident, kvůli opisování musel odstoupit maďarský. V Německu přiměli loni k odstoupení prezidenta Wulffa kvůli menším věcem, než je nerespektování soudních rozsudků. Já souhlasím, že slovo „velezrada“ je přehnané. Ale jinou páku už nemáme. Kdyby žaloba neprošla, měli jsme připraveno usnesení, že pan prezident se dopustil hrubého porušení ústavy.

* LN Pod návrh žaloby se podepsalo 28 senátorů. Jak se vám podařilo přesvědčit deset dalších, aby návrh prošel?

To nebylo žádné velké přesvědčování. Ale mnozí se rozhodli po diskusi s právníky. Promě byly velmi důležité názory paní Elišky Wagnerové, která je v tom nezaujatá. Je to nezávislá senátorka a zkušená právnička, argumentovala velmi dobře. V našem klubu to byl také například senátor Antl.

* LN A Jiří Dienstbier ne?

Myslím, že má pravdu v tom, co říká. Ale lidé cítili, že tam může být i nějaký podtext... Jen na jeho názor bychom se nespolehli.

* LN Jak to myslíte?

Nebudu se do toho pouštět, protože s ním v podstatě souhlasím.

* LN Máte na mysli, že senátoři brali jeho argumenty ostražitěji, protože on sám kandidoval na prezidentaa mohl to brát osobně?

Tak. Že by mohl být ostřejší. Přitom neudělal nic špatně, neřekl žádné zbytečné slovo navíc.

* LN Jaké máte reakce od voličů?

Tak to vám řeknu: tři sta děkovných dopisů! A píší nejrůznější lidé – architekti, režiséři, dělníci...

* LN Kolik dopisů je neděkovných?

Asi tři procenta. Někteří píší, že byli moji voliči a že jsem je zklamala, ale je to opravdu ojedinělé. Tak si říkám, jestli bychom z nich taky neměli udělat knížku, jako to udělal pan prezident. Školka má být povinná

* LN Co vás v Senátu překvapilo?

Já jsem věděla, jak to tu chodí. Politika mě vždycky bavila, už předtím jsem docházela do neformálního poradního sboru pro vědu. Ale vlastně ano, jsem překvapená: jsou tu lidé vzdělaní i méně vzdělaní, ale všichni velice solidní. Není tu žádné napadání a urážky, jaké vidíte u poslanců, diskutuje se na úrovni. A hned na první schůzi klubu ČSSD nám bylo řečeno, že si můžeme hlasovat, jak chceme.

* LN O čem?

O čemkoli! Já bych si stejně hlasovala, jak chci, ale líbilo se mi to.

* LN Už se vám stalo, že byste se rozešla s většinou klubu ČSSD?

Jako zpravodajce k zákonu ne – měla jsem na starosti malou novelu vysokoškolského zákona, již jsme samozřejmě podpořili ve shodě s poslanci. S předsedkyní sněmovního výboru paní Putnovou jsme v tom byly na stejné vlně. Ale třeba jsem neměla stejný názor s kolegy z klubu na to, jestli má NKÚ kontrolovat obce. Mně se to zdálo nepromyšlené, obcí je přes šest tisíc, kontrol by muselo být tolik... Někteří občané mi to měli za zlé. Ale my jsme to nezamítli, jen vrátili k dopracování.

* LN Kolik vám Senát zabírá času?

Pracovní život si dělím půl na půl mezi ústav a Senát. Slíbila jsem voličům, že budu dělat senátorku na sto procent, což plním.

* LN Jak to? Snad na padesát...

Ale já jsem nikdy nechyběla na plénu ani na výboru. Pracuji denně třináct hodin, i v sobotu a v neděli.

* LN A to berete dva platy, ředitelský a senátorský?

No ano. Ale něco vám řeknu: ze svého platu přispívám občanskému sdružení, které jsme tu založili na podporu výzkumu, a různým prospěšným spolkům. A to už jsem dělala dávno před Senátem. Můj manžel taky, i další vědci z ústavu.

* LN Jakou část platu odvádíte?

To bych nerada vykládala.

* LN Co chcete v Senátu dokázat?

Žádné velké pravomoci nemá, jak víme – je to pojistka. Teď v dubnu budu řídit veřejné slyšení k životnímu prostředí a dopravě v Praze. To ode mě voliči z mého obvodu čekají. 

* LN A co s tím zmůže Senát?

Když to bude za účasti primátora a ministerstev, třeba z toho vzejde tlak, aby se dala přednost dokončení pražského okruhu před nějakým jiným místem dálnice.

* LN Dáváte si v politice nějaký dlouhodobý cíl?

Mám dvě témata. Teď máme dobrého ministra školství, jenže musí být rozkročený mezi dvěma oblastmi: na jedné straně základní a střední školy, na druhé vysoké školy a věda. Takže za prvé by se mi zdálo dobré zřídit ministerstvo – nebo speciální úřad – pro vědu.

* LN K čemu by bylo dobré?

K stabilnějšímu financování. Letos naši vědci dostali velice málo grantů, některé obory jsou ohroženy. Třeba instituty Maxe Plancka vNěmecku mají stoprocentní institucionální financování, aby vědci měli čas na práci a nemuseli psát žádosti o minigranty.

* LN A to druhé téma?

Klesající výsledky vzdělávání dětí. Myslím, že dobrá škola a dobrý učitel dokážou hodně vyrovnávat rozdíly mezi různou úrovní, kterou si děti přinášejí z rodin.

* LN Co byste s tím chtěla dělat?

Potřebujeme víc školek, protože tam se děti socializují. Teď zazněl z ČSSD názor, že se do školy má chodit až v sedmi letech... Ne, naopak! Povinně by měly být už v pěti letech ve školce. Žádné takové, že maminky mají být dlouho doma. Tedy – když chtějí, tak samozřejmě, ale na dopoledne by měly posílat děti do školky. Můj syn se ženou jsou lékaři v Německu, a když přišli s jednoroční vnučkou k pediatrovi, ptal se jich: „A kdy už půjde do školky?“

* LN To myslím generalizujete svou osobní zkušenost. Vy jste asi dala syny do školky brzy, abyste se mohla věnovat vědě.

Ne, ne, já jsem je do školky nedávala, protože nebyly tak dobré jako dnes. Dávala jsem celý svůj plat paní na hlídání, aby se o ně starala.

* LN Pochopil jsem: chcete být ministryní školství za ČSSD.

Zajímá mě to, ale ministryní ne. Jde mi hlavně o tu politiku vědy. Právníky lze najmout

* LN Do loňska jsem nevěděl, že máte blízko k ČSSD.

Nebylo tomu tak vždy, ale v posledních letech je mi politika ČSSD nejbližší. Stejně jako řadě vědců tady z areálu Akademie věd. Nekandidovala bych za ČSSD, kdyby nebyla žádná naděje, že mě zvolí. Kandidovat za ODS bylo v Praze chytřejší, Töpfer byl silný soupeř. Ale já jsem vždycky říkala, že v Senátu mají být odborníci.

* LN To je Tomáš Töpfer také – řídí komerčně úspěšné podniky.

No dobře, ale tolik umělců by v politice být nemuselo... I když on si zase myslí, že by tam nemuselo být tolik bílých plášťů.

* LN Není na tom kus pravdy? Mezi senátory je 14 lékařů, ale například jen čtyři právníci.

Mně to připadá přiměřené. Právníci se dají najmout externě.

 

Zdroj: Lidové noviny (9.3.2013)

Blogy