deník Právo - T. Petříček: Pomozte nám, pomůžeme vám

19. března 2021

Vakcíny, místa pro pacienty s těžkým průběhem nemoci nebo antigenní testy. Na nedostatek pomoci si Česko v posledních týdnech skutečně stěžovat nemůže. To, že nabízenou ruku našich přátel nedokážeme občas přijmout, to je věc druhá. Jak velký je to kontrast s první vlnou na jaře 2020, kdy jsme sami odmítli vyslat lékařskou pomoc do extrémně postižené Itálie, přestože jsme v Česku měli v nemocnici s covidem oproti dnešku minimum pacientů.

Chtěl jsem to tehdy a budu to chtít znovu hned, jak se vzpamatujeme z nejhoršího. Pomůžeme dalším zemím, které bojují, ať už s covidem, nebo třeba s nedostatkem léků, pitné vody, nebo váznoucím vzděláváním. Za pověst „slušných lidí“, jak říkal TGM, nám to přeci stojí.

Rozhodně se nemáme v souvislosti s koronavirovou pandemií za co stydět, to neříkám. I my jsme podpořili třeba 10 miliony korun UNICEF v souvislosti se začínající distribucí vakcín do rozvojových zemí. Více jak dvojnásobnou částku jsme pak také v rámci boje proti pandemii rozdělili mezi Ukrajinu, Etiopii a Zambii.

Na druhé straně ale také máme co napravovat a já doufám, že solidaritu ostatních si budeme všichni dlouho pamatovat. Protože pyšná slova ve smyslu „nám se to stát nemůže“ (anglicky „best in covid“), často předchází pád, jak praví stará lidová moudrost. Pokora je proto namístě.

Naše pomoc má obecně několik důvodů, a to nejen pomoc s bojem proti pandemii. Má totiž smysl jak morální, tak pragmatický. Berte to jako ilustrativní příklad – zatímco v Kambodži koupíme za 250 korun 20 kuřat, která mohou změnit život celé rodině, v Česku si za to zajdeme do restaurace na jednu večeři.

Měl jsem už hodně dobrých večeří, ale žádná mi ještě život nezměnila. Pokud člověk nemá na místě, kde žije, perspektivu a má problém uživit svou rodinu, pak přirozeně hledá šanci na lepší život jinde. I když je to pro každého až ta poslední možnost.

Cílem naší pomoci je tak zajistit lidem takové podmínky, aby svůj domov opouštět nemuseli. Kuřata (s nadsázkou) nám tak pomohou k tomu, že nemusíme řešit výrazně dražší migraci. V Kambodži jsme například pomohli zhruba dvěma stovkám pěstitelů pepře, v západní Ugandě zase s naší pomocí vyroste zpracovna výběrové kávy, která bude k dostání i v Česku, a tak dále – více na webu České rozvojové agentury.

Dalším důvodem naší pomoci je příležitost pro naše podnikatele. Často se díky kvalitním a cenově dostupným výrobkům a řešením uchytí na místním trhu, který by jim jinak zůstal uzavřen. Díky aktivitě našich úřadů a konkrétním projektům mohou pak české firmy obstát v i těžké globální konkurenci. Příkladem je česko-rakouským konsorciem postavená nemocnice v Laosu či dodávky nemocničních lůžek do etiopských nemocnic.

zdroj: Právo, 19. 3. 2021


Blogy