Deník Právo: Maláčová chce tříměsíční odpuštění odvodů sociálního pojištění pro menší firmy

21. května 2020

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) předloží v pondělí vládě návrh na prodloužení kurz arbeitu pro větší podniky zasažené pandemií do konce srpna a zároveň pro firmy s méně než 50 zaměstnanci navrhne tříměsíční odpuštění sociálního pojištění za zaměstnavatele.

Šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) prominutí odvodů firmám podporuje. Senát už včera schválil možnost odkladu plateb na sociální pojištění za květen až červenec. Maláčová včera Právu řekla, že odpuštění odvodů se má týkat firem, které udrží 90procentní zaměstnanost a 90procentní objem mezd ve srovnání s letošním březnem. „Některé firmy sice nepropouštějí, ale výrazně snižují platy,“ uvedla ministryně. Odpuštěním odvodů stát podle ní pomůže až 84 procentům firem do 25 zaměstnanců a 88 procentům podniků, s méně než 50 pracovníky.

„MPSV bude předkládat na pondělní jednání vlády a jednání tripartity návrh na prodloužení programu Antivirus, konkrétně režimu B, až do srpna letošního roku a zároveň návrh na rozšíření programu Antivirus o režim C na červen, červenec, srpen. Režim C přitom bude založen na odpuštění sociálního pojištění za zaměstnavatele,“ doplnil mluvčí ministerstva práce Jan Brodský. Podporu bude možné čerpat jen v režimu B nebo v režimu C, podle velikosti firmy. Návrh, o kterém poprvé Maláčová hovořila už před měsícem, má podporu zástupců firem. K odpuštění sociálních odvodů se kloní i ministryně financí Schillerová. Podle svých vyjádření z předchozích dnů chtěla zároveň zrušit podle ní administrativně poměrně náročné státní příspěvky na náhradu mezd v rámci programu Antivirus v režimech A i B.

Nyní ale názor pozměnila. „Prodloužení programu Antivirus podporuji, protože je to důležitý nástroj k udržení zaměstnanosti. Zároveň budu apelovat na jeho zjednodušení pro jednotlivé žadatele. Co se týče programu Antivirus C, mým záměrem je, aby byl cílen výhradně na malé podniky poškozené koronavirem,“ sdělila včera Právu Schillerová.

V režimu A, který by měl koncem května skončit, stát dorovnává firmám 80 procent náhrady mezd v karanténě či výdělků lidí uzavřených provozů do 39 tisíc Kč superhrubé mzdy. Při výpadku surovin a pracovníků či poklesu poptávky je to pak v rámci režimu B, který má podle Maláčové u velkých firem pokračovat až do srpna, 60 procent vyplacených náhrad mezd do 29 000 korun superhrubé mzdy. V režimech A a B už stát podle MPSV vyplatil zaměstnavatelům 4,6 miliardy korun a podpořil tak přes půl milionu zaměstnanců.

Odpuštění sociálních odvodů by znamenalo pro státní rozpočet mnohamiliardový výpadek, ministři jeho odhadovanou výši dosud neuvedli.

Sociální pojištění v případě odvodu zaměstnavatele činí 24,8 procenta z hrubé mzdy zaměstnance a financují se z toho zejména důchody, ale třeba i mateřská. Senát přitom včera schválil vládní předlohu, podle které mají mít firmy možnost odložit si až na říjen úhradu sociálních odvodů za květen až červenec. Podle vlády to má posílit likviditu firem.
Ty by nicméně z dlužné částky měly platit pětinu obvyklého penále, za podmínky, že odvedou pojistné, které musí hradit jejich zaměstnanci (6,5 procenta). Penále má být uhrazeno nejpozději do 20. října, senátorka ODS Jitka Chalánková neuspěla s návrhem jej firmám odpustit.

Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je reálnou pomocí podnikatelům a krokem k ochraně pracovních míst nikoliv toto schválené odložení, ale aspoň částečné prominutí pojistného na sociální zabezpečení odváděného zaměstnavatelem, a to minimálně do letošního podzimu. „Odložení plateb není řešením problému, ale pouze jeho posunutím v čase. Je navíc naprosto iluzorní myslet si, že podnikatelé budou schopni po uvolnění opatření vydělávat více než doposud, aby byli schopni doplatit dlužné částky,“ uvedl.

zdroj: Deník Právo, 21. 5. 2020

 

pro Právo Dlouhý.

Blogy