deník Právo - Hamáček navrhuje využít k očkování také volební místnosti

12. ledna 2021

Jak urychlit plošné očkování proti koronaviru? V menších městech a obcích by se daly využít volební místnosti a infrastruktura. Tyto kapacity by tak doplnily velká očkovací centra.

Návrh generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR včera představil na tiskové konferenci v Lidovém domě vicepremiér, ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

K dispozici ho už má i premiér Andrej Babiš (ANO), který si vzal očkování pod palec, a také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Bude to velmi složitá logistická operace, a pokud chceme dosáhnout ambiciózních cílů, tak se pohybujeme na více než 50 až 70 tisících lidí denně,“ poznamenal Hamáček k chystané strategii.

Pomoc velkým centrům

Podle něj by právě volební místnosti mohly pomoci k rychlému očkování. „Vzhledem k tomu, jak jsme schopni zvládnout organizaci voleb, tak bychom mohli z pozice ministerstva vnitra a hasičského záchranného sboru přispět k proočkování obyvatel,“ uvedl Hamáček.

Vicepremiér upřesnil, že každý okres má zhruba 150 volebních okrsků. „Očkování ve volebních okrscích by probíhalo – stejně jako volby – dva dny, přičemž by týmy očkovaly třeba v jednom nebo dvou okresech v danou dobu a pak by se přesunuly dál,“ řekl Právu s tím, že se rozhodně nepočítá s vakcinací v jednom termínu. Smyslem je, aby se většinová populace dočkala injekce do konce léta.

Sám si prý udělal hrubou kalkulaci na případu středočeského města Benátky nad Jizerou, kde je 5500 oprávněných voličů. V případě, že by projevilo zájem o očkování 60 procent z nich, šlo by o 3300 lidí. „Pro šest volebních okrsků ve dvou dnech by to znamenalo naočkovat 250 lidí denně. To je, myslím, zvládnutelné, byl by to příspěvek k těm velkým očkovacím centrům,“ poznamenal.
 

„Jako reálné to nevidím, ale budeme o tom s panem vicepremiérem mluvit,“ řekl včera ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj je třeba očkovat trvale, ne jen jeden nebo dva dny.

Hamáček včera dále uvedl, že souhlasí s návrhem na prodloužení nouzového stavu po 22. lednu o další měsíc. „Je evidentní, že bude potřeba ho prodloužit,“ řekl s tím, že za logické považuje právě třicet dnů. Odkázal přitom na Sněmovnu, která bude muset rozhodnout.

„Očekávám, že to nebude úplně jednoduché,“ uvedl v narážce na dosavadní poslanecké debaty. Pětice ministrů soc. dem. včera také představila priority své strany pro nadcházející sněmovní volby. Patří mezi ně např. zákon o dostupném bydlení, reforma důchodů, již dříve debatované zkrácení osmihodinové pracovní doby, zákon o jeslích, kurzarbeit nebo investice do zdravotnictví.

Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka chce jeho resort prosadit na evropské úrovni opatření, která by zjednodušila cestování. Jde třeba o uznávání antigenních, nikoli jen PCR testů.

zdroj: deník Právo, 12. 1. 2021

Blogy