ČSSD Zemana potřebuje a měla by ho před volbami podpořit, říká J. Zimola

13. března 2017

Jiří Zimola sklidil na sjezdu ČSSD aplaus, jako málokdo. Snad pouze Lubomír Zaorálek byl v tomto ohledu úspěšnější. Jihočeský hejtman sice patří mezi nejhlasitější kritiky vedení strany, do přímého střetu se ale proti Sobotkově hlasovací mašinerii jít neodhodlal. Soudě podle toho, že znovuzvolený předseda ČSSD nakonec do nejužšího vedení prosadil výhradně své favority, odhadl Zimola své šance realisticky. Přesto se odpovědnosti do budoucna dle svých slov nevyhýbá. V rozhovoru pro INFO.CZ také řekl, že by ČSSD měla pečlivě zvážit účast v příští vládě. Tvrdí také, že by se sociální demokraté měli postavit za kandidaturu Miloše Zemana na Hrad.

Za svůj projev jste od delegátů sklidil hlasitý aplaus, dokonce vám bylo dovoleno, abyste překročil časový limit. Zároveň jste se opřel do stávajícího vedení strany. Uvažoval jste aspoň chvíli o tom, že byste se ucházel o post ve vedení strany?

Ne, ani na okamžik. Naopak, opakovaně jsem prohlašoval, byť mi to z mnohých stran nebylo věřeno, že veškerá má kritika je cílená na počínání strany a nikoli mými osobními ambicemi.

Tak jinak: Bohuslav Sobotka dřív nebo později skončí a strana bude hledat nové lídry, nové lidi do nejužšího vedení. Třikrát jste vyhrál s ČSSD krajské volby v jižních Čechách. Uvažujete o tom tedy aspoň výhledově?

Podívejte, v sociální demokracii je v tomto okamžiku asi dvacet tisíc členů, rád jsem zaznamenal, že je mezi nimi také řada mladých, vzdělaných, jazykově vybavených lidí, a já si myslím, že i na nich je budoucnost. Záleží zkrátka na každém z nás, na našich ambicích a schopnostech oslovit delegáty se svou vizí, každý z nás může zbytek strany přesvědčit o tom, že je naše vize správná a že se chceme ujmout práce ve vedení.

Moje osobní ambice takto vysoko nesahají, už několikrát jsem říkal, že chci a mohu být sociální demokracii užitečný s hlasem poradním a že se této své roli v žádném případně nebráním, ovšem bude-li o ni někdo stát. To, že se to zatím neděje, neberu nijak úkorně, dělám svoji práci, kterou mi přisoudili voliči v jižních Čechách, a musím říct, že mne to docela naplňuje.

Jak hodnotíte dosavadní průběh sjezdu? Na mysli mám především volbu předsedy a prvního místopředsedy.

Delegáti sjezdu se rozhodli ponechat důvěru tandemu Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec, nechtějí krátce před volbami přepřahat. A zároveň výsledek těchto voleb ukazuje, že delegáti chtějí, aby tento tandem dovedl stranu k volebnímu vítězství, o němž oba dva hovořili. 

Budete kandidovat do Poslanecké sněmovny?

To je otázka, na kterou vám nemohu v tento moment poctivě odpovědět. A to z toho důvodu, že kandidátka ještě není hotová. Mohu ale potvrdit, že mám nominaci ze své domovské organizace a že jsem také v užším výběru za okres Jindřichův Hradec. Okresů v jižních Čechách je ale sedm a já nevím, zda budu mít nakonec důvěru všech členů, nebo zda mne třeba nebude chtít něco z centra strany vyškrtnout z kandidátky. Nevím, je to teď předčasné. 

Myslím si ale také, že by žádný z hejtmanů, anebo řekněme viditelných členů sociální demokracie, neměl v nadcházejícím, doslova životním zápase, který sociální demokracie svede ve volbách, strkat hlavu do písku. Bylo by jednoduché teď říct, ať kandidují jiní, že s tím nemám nic společného, protože jsem hejtman. Cítím ale odpovědnost za celou stranu, a taky za to, že jsem v jižních Čechách poměrně známá osobnost. Budou-li mne chtít lidé volit, a tím myslím nejen lidi v ČSSD, ale voliče obecně, jsem připraven odpovědnost přijmout. Taková je demokracie.

Ve svém projevu před delegáty jste několikrát zmínil Andreje Babiše a kritizoval jste vedení strany, že s ním na jednu stranu vládne, na druhou  z něj ČSSD dělá strašáka. Jaký recept byste sociální demokracii ordinoval, kdybyste měl zodpovědnost za volební výsledek? Sám jste zmínil, že ČSSD volilo přes milion a půl voličů. Jakým způsobem je má ČSSD nalákat zpět?

Tím, co jsem řekl. Je potřeba být přesvědčivý, neměnit svůj názor podle toho, jak se vyspím. Víte, lidé, se kterými já se setkávám, mi říkají, že jsme pro ně málo srozumitelní, že jsme málo čitelní. V jednu chvíli máme názory na migrační politiku jako německá kancléřka Angela Merkelová, uplyne několik týdnů a my je máme jiné. Voliči nám zkrátka nerozumí, neví, jaká je vlastně naše politika, jaké jsou naše priority. Politika jiných stran včetně Andreje Babiše je poměrně přímočará, řekl bych až jednoduše přímá, nicméně se ukazuje, že to lidem takto stačí.

Pokud ČSSD volby nevyhraje, měla by podle vás preferovat odchod do opozice, anebo se naopak pokusit být ve vládě?

Existují dvě možnosti: buď odejdete hrdě do opozice a z ní budete kritizovat počínání vlády, avšak zároveň musíte počítat s tím, že naprosto rezignujete na svůj program a neprosadíte ani kousek z toho, co byste chtěl pro lidi udělat, ani část svého programu. Anebo, protože politika je přece uměním možného, vyjednáte takový koaliční kompromis, kterým neztratíte tvář, a který vám zároveň umožní naplňovat alespoň část programu.

To je holt údělem koalice. A my se musíme prostě dohodnout a hledat odpověď na otázku, co pro nás bude z dlouhodobého hlediska lepší, a také, a to je podstatné, co bude lepší pro tuto zemi.

Miloš Zeman těsně před sjezdem oznámil, že bude obhajovat svůj mandát na Hradě. Jak by se podle vás měla zachovat ČSSD?

Sociální demokracie by ho měla bezesporu zařadit mezi kandidáty, o kterých se bude rozhodovat ve vnitrostranickém referendu. Můj osobní názor je ten, že ČSSD potřebuje Miloše Zemana a že bychom ho při znalosti toho, kdo další na Hrad kandiduje, měli podpořit.

Zdroj: info.cz

Blogy