Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro Hospodářské noviny 1. 11. 2021

2. listopadu 2021

Sociální demokracie se potřebuje otevřít dalším stranám, KSČM to ale být nemá. Je o tom přesvědčen končící ministr kultury Lubomír Zaorálek. V souvislosti s rostoucími počty nakažených covidem pak tvrdí, že by se už kultura neměla zavírat jako na jaře.

HN: Vznikající vláda Petra Fialy očekává, že nastoupí zhruba do Vánoc. Do té doby by měl vládnout kabinet Andreje Babiše. Pandemie se zhoršuje, hrozí nějaké další opatření v kultuře?

Žádná tvrdá opatření typu zavírání se nechystají. Jde o to dodržovat, co platí teď – a to už je dost přísné –, vyžadovat očkování nebo test, používání roušek. Ale protože mě to samozřejmě velice zajímá, tak ministerstvo zdravotnictví bombarduji neustále. A naposledy jsme se dohodli, že pokud by se mělo ještě nějak zpřísňovat, nesmí to vznikat bez nás.

HN: Kam lze zajít, pokud by situace začala být neúnosná?

Jedna z věcí, o které se mluvilo, je, že by na kulturní akce směli jen očkovaní. Ale vím, že nic takového se teď nepřipravuje. A pokud nějaká opatření budou, přál bych si, aby se týkala všech stejně. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch mi po svém nástupu dal za pravdu, že nebylo fér, když byla opatření v kultuře například přísnější než v pohostinství. Věřím, že tohle už se nebude opakovat.

HN: V jakém stavu je kultura po několika vlnách pandemie?

V prvním roce pandemie jsme získali dvě miliardy na pomoc kulturním zařízením, nejen neziskovým, ale i těm podnikajícím v kultuře. Oblastí podnikání v kultuře se ministerstvo zabývalo jako nikdy předtím. Zhruba dvě miliardy navíc se nám podařilo získat i pro tento rok. To byl jeden z mých hlavních cílů. Přál bych si tedy, abych mohl říct, že toto už je poslední vlna a mohu bilancovat s konstatováním, že se nám podařilo během dvou let zajistit čtyři miliardy navíc, které pomohly kultuře přežít.

HN: Když bilancujeme, před půl rokem vás chtěl Jan Hamáček přesunout na ministerstvo zahraničí a vy jste odmítl s tím, že máte ještě spoustu práce tady. Podařilo se vám za toho půl roku dotáhnout, co jste chtěl?

Bylo třeba dotáhnout jednak tu pomoc. A pak jsem tehdy byl uprostřed jednání, kdy Evropská komise zcela bezprecedentně rozhodla, že státům poskytne mimořádné finanční prostředky na strategické věci, rozvoje lidských schopností, v případě České republiky to bylo 172 miliard korun. Ministerstvu kultury se z toho podařilo získat čtyři procenta, což je i na evropské poměry mimořádné, mám pocit, že se to povedlo jen nám a Italům.

HN: Říkal jste, že peníze by měly sloužit třeba na podporu audiovizuální kultury a že byste se chtěl dočkat toho, aby v Česku vznikaly mezinárodně sledované seriály, jako je dánský Borgen (Vláda). Kdy se něčeho takového dočkáme?¨

Jdete na to moc rychle. Ale zatímco před covidem to bylo velmi daleko, teď máme usnesení vlády, že je třeba dávat prostředky do audiovizuálního fondu, a věřím, že to bude platit i pro ty, kteří přijdou po nás. Protože prostředky z Evropské komise jsme získali na tento účel. Velmi důležitý posun pro stát je, že se začal na kulturu dívat jako na perspektivní odvětví, na které je navázáno spousta profesí i byznysu. Souvisí s tím i budování kulturních a kreativních center, v tomto jsme byli třeba proti Skandinávii nebo Nizozemsku dost zanedbaní, teď máme na tři roky vyjednané 3,4 miliardy – jen musíme i s regiony najít způsob, jak ty peníze rozdělit.

HN: Vaším nástupcem na ministerstvu kultury by podle informací HN měl být poslanec ODS a dosavadní plzeňský primátor Martin Baxa. Myslíte, že naváže na vaše plány?

Martin Baxa je minimálně někdo, s kým jsem o podobných plánech často mluvil ve sněmovním podvýboru, který vede. Ví, co jsou to kreativní a kulturní centra, a myslím, že také sdílí ambice, které dřív tomuto ministerstvu trochu chyběly, ale teď jsme je probudili. Aby se dokázaly dodržet ty prostředky pro kulturu, chce to někoho, kdo má vedle přehledu v kultuře i politické zkušenosti, nenechá se při jednáních obejít. A ve všech těchto ohledech mám víru, že pan Baxa by mohl být dobrou volbou.

zdroj: hn.cz 2. 11. 2021 odkaz zde

Blogy