ČSSD druhý pilíř zruší, ať už to bude za dva nebo za šest let

21. listopadu 2012

Rozhovor se stínovým ministrem financí ČSSD Janem Mládkem pro Hospodářské noviny k penzijní reformě ze 21. 11. 2012. Stínovému ministru financí za ČSSD Janu Mládkovi vadí na důchodové reformě, která má být od ledna spuštěna, hlavně výpadek příjmů do stávajícího průběžného systému. Řešení vidí v pokračování v prvním a třetím pilíři, financování z vyšších daní a růstu počtu ekonomicky aktivních lidí „Toho je možné dosáhnout dvěma způsoby: tím, že bude více doma narozených dětí, a řízenou imigrací,“ říká v rozhovoru pro HN.

* HN: Druhý důchodový pilíř, až se dostanete k vládě, chcete zrušit převedením úspor lidí do třetího pilíře. Je to tak?

Ano, bude to ohleduplně demontováno tak, aby byly minimální dodatečné škody.

* HN: Budete druhý pilíř rušit i v případě, že se dostanete k vládě třeba až za šest let? I pokud se do něj zapojí hodně lidí?

Určitě, jediný rozdíl je v tom, že pokud bychom to rušili za šest let, škody by byly mnohem větší.

* HN: Jaké škody konkrétně myslíte?

Škody budou napáchány tím, že se budou vysávat peníze z prvního pilíře, že dojde ke krácení penzí současných důchodců. Ruší se celospolečenský konsenzus, který zde donedávna platil, že důchody jsou valorizovány, aby nedošlo k jejich reálnému poklesu, a občas i lehce navyšovány podle růstu reálných mezd. Místo toho tady máme vábničku, že za 40 let nějaké peníze dostaneme.

* HN: Vadí vám tedy hlavně transformační náklady, které udělají dočasně díru do průběžného systému?

Ano, to je ten hlavní problém. Nemáme nic proti tomu, když si budou lidé extra spořit na důchod, ale na to mají třetí pilíř. Navíc to není nic dočasného, to je napořád.

* HN: Mělo by se to po čtyřiceti letech opět vyrovnat.

Ano, po čtyřiceti letech. Ale to se v téhle zemi určitě stane nějaký otřes, který penze zlikviduje. Za první republiky lidé spořili, vzal jim to Hitler, pak spořili znovu, vzal jim to Gottwald, pak je za přihlížení státu okradl Kožený a podobně. S touto historií si mají dávat lidé něco do fondů?

* HN: To se ale může stát i u třetího pilíře.

Samozřejmě, to se může stát.

* HN: Důchodový účet je ale už nyní zhruba 40 miliard v minusu.

Je to jen jakési fiktivní číslo, které porovnává příjmy a výdaje sociálního pojištění. Ale ve skutečnosti žádný oddělený účet neexistuje. Část důchodů se ale bude muset financovat z jiných zdrojů než ze sociálního pojištění. Nejspíš by šlo o důchody sirotčí, invalidní či vdovské.

* HN: A z jakých jiných zdrojů by se to tedy podle vás mělo financovat?

Z daní, ale jiných, než je daň z přidané hodnoty. Bohužel se ukázalo, že to DPH být nemůže, protože máme otevřenou hranici, a lidé pak jezdí nakupovat do zahraničí.

* HN: Jaké jiné daně jsou vhodné?

To vám neřeknu, na tom zatím nemáme dohodu.

* HN: Jednalo by se spíše o daně majetkové, z příjmů?

Zatím to nemůžu říct, prostě z nějakých daní.

* HN: Jaká je vaše představa důchodového systému?

Řešení je zřejmé. Jsou to parametrické změny v prvním pilíři, které už jsou poměrně daleko.

* HN: Tím máte na mysli co?

Prodlužování věku odchodu do důchodu, ale nyní byl zase prodloužen až příliš, protože tam není žádné omezení. Tato vláda předpokládá, že bude automaticky růst průměrný věk, což vůbec není jisté. V jiných zemích se čas od času provede diskuse, jaký je ten správný věk odchodu do důchodu. Mělo by to být zhruba tak, aby se neměnila doba pobírání důchodu. A další věc. Lidem, když mají jít tak pozdě do penze, je také třeba zajistit práci. Protože sehnat práci po padesátce, natož potom po šedesátce, není snadné. Musíme zajistit dostatek pracovních příležitostí. Pak jsou tam předdůchody, kde došlo dokonce ke shodě koalice s opozicí. Vznikl konsenzus a v těch bychom samozřejmě pokračovali. Podporovali bychom třetí pilíř, i když by také mohlo dojít k nějakým parametrickým změnám.

* HN: Čili byste stavěli na změnách prvního a druhého pilíře?

Ano, ale ještě je tam další důležitá věc. Pořád se mluví o podílu lidí v aktivním věku vůči důchodcům, ale zapomíná se, že je možné také pracovat s počtem ekonomicky aktivních. Jeho růstu je možné dosáhnout dvěma způsoby: tím, že bude více doma narozených dětí, a řízenou imigrací. To znamená získávat mladé, vzdělané a zdravé lidi například ze zemí bývalé Jugoslávie nebo Sovětského svazu. Nesmí se to ale dělat jako ministr Langer, který rozdával modré karty nekvalifikovaným Mongolům a Vietnamcům a za půl roku jim kupoval letenku zpět do jejich země.

* HN: Navrhujete také systém fiktivních důchodových účtů lidí.

O tom zatím vedeme debaty uvnitř strany a nejsme si jisti, zda tento systém chceme a v jaké podobě. Diskuse o penzích je dlouhodobá záležitost.

* HN: Byla by podpora třetího pilíře větší?

To je k diskusi. Záleží také na možnostech rozpočtu

Zdroj: Hospodářské noviny, 21.11.2012

 

Blogy