B. Sobotka pro Hospodářské noviny: Musím občanům jako daňovým poplatníkům garantovat, že si vládu neplatí jen tak

Bohuslav Sobotka v posledních týdnech přidal na politickém důrazu. Andreje Babiše obvinil, že nákupem korunových dluhopisů „ojebal“ stát, lidovcům vyčetl, že „lezou do postele“ se Starosty. V rozhovoru pro HN připouští, že jde o součást strategie, jak vyhrát sněmovní volby.

Vyhrajete volby?

Máme slušnou šanci vyhrát. Vyžaduje to ale splnění několika podmínek. Nesmíme dělat chyby, musíme postupovat jednotně a musíme se soustředit na témata, která jsou pro ČSSD důležitá a kvůli kterým tady ČSSD vlastně existuje.

V čem chybujete?

Třeba rozostřená komunikace ministra průmyslu Mládka ve věci tlaku na mobilní operátory, aby snížili ceny volání a dat, to opravdu není něco, z čeho bych měl radost. Moje politika je jiná, já investuji hodně času a energie, abych dosáhl snížení cen mobilních dat v Česku. A všechny tyhle rušivé věci, které přicházejí z Mládkova ministerstva, pokládám za chyby.

Není spíš chyba, že do toho investujete čas a energii vy, ale ne ministr, který za mobilní komunikaci nese odpovědnost?

Ten příběh není tak jednoduchý. Odpovědnost nenese jen on, ale i Český telekomunikační úřad, který má na starosti regulaci operátorů. ČTÚ nyní zpracovává analýzu trhu s mobilními daty. A pokud v případě chování operátorů dospěje ke konkrétním podnětům pro antimonopolní úřad, zabýval by se jimi pak i on. Vláda má omezené možnosti, a když jsme předali pravomoce jmenovaným nezávislým úřadům, tak také chci, aby tyto pravomoce řádně a aktivně vykonávaly.

Tak si ale také nejdříve udělejte pořádek vy. Máte ministra Mládka, který označuje roaming za elitářskou záležitost, a jeho náměstek pak řekne, že kdo chce levnější mobilní data, ať jede do Polska.

To, co řekl náměstek Bokštefl, byl hloupý a nepřijatelný výrok. Garantem politické vůle něco s cenami udělat jsem ale já. Já věc dotáhnu do konce. Chci, aby byl přijat zákon o elektronických komunikacích, a budu ho tlačit. Bude to mít pozitivní vliv na práva spotřebitelů a doufám, že i na fungování trhu s mobilními daty.

Proč neodvoláte ministra Mládka?

Musel jsem to téma zvednout, protože jsem nebyl spokojen s prací několika institucí, nejen ministerstva průmyslu. Kolegu Mládka odvolávat nebudu, své ode mě slyšel.

Asi budete voliče dost těžko přesvědčovat, že to myslíte vážně. Řeknou si: ČSSD měla ministra, který tři a půl roku nic nezměnil, jeho podřízení se vyjadřují urážlivě k zákazníkům operátorů… To není moc důvěryhodný postup.

Není pravda, že se nic nezměnilo. Vláda to vyřeší. Máme před sebou ještě osm měsíců. A já nepředpokládám, že osm měsíců jen povedeme volební kampaň. Ideálně bychom mohli mít nový zákon do léta hotový, přijatý.

Opravdu si myslíte, že kampaň všechno nepřebije?

Musím občanům jako daňovým poplatníkům garantovat, že si vládu neplatí jen tak. Byl bych hlavně rád, aby všechny koaliční strany věnovaly patřičnou pozornost práci vlády, aby jejich ministři chodili na zasedání kabinetu, účastnili se interpelací. Chci, abychom do března připravili návrhy dalších potřebných zákonů. To je deadline, posílat do parlamentu cokoli po březnu už by nebylo moc seriózní. A pak během jara a léta musíme zajistit, aby byly schváleny. Předvolební kampaň ale bude samozřejmě práci narušovat, to je pravda.

Už teď to vypadá, že se jen hádáte s Andrejem Babišem. Aktuálně o kauzu jeho korunových dluhopisů. Pro práci to moc nadějně nevypadá.

Babišova kauza má kořeny v minulosti. Je to něco, co Andreje Babiše dohnalo – ukázalo se, že se dopustil daňového triku. Teď se k tomu musí vyjádřit daňová správa, jak takový způsob podnikání hodnotí. Nejde jen o Andreje Babiše, schéma korunových dluhopisů využila spousta podnikatelů, aby nemuseli platit daně.

Jak to hodnotíte coby bývalý ministr financí vy? Je to daňový únik? Je to optimalizace?

Je to daňový trik. Bylo využito nástroje korunových dluhopisů. Jenže ty byly míněny jako něco, co je určeno pro drobné investory. Rozhodně ne jako prostředek, aby se nemusela platit daň z dividend, jako to provedl Andrej Babiš. Vidím tam potenciální dvojí daňový únik. Jednak tím, že se neplatí daň z úroků. A za druhé tím, že firmy, které dluhopisy vydaly, si úroky dávají do nákladů, takže si o to snižují daňovou povinnost. Je to trik, je to velmi agresivní daňová optimalizace. Natolik agresivní, že daňová správa musí autoritativně určit, jestli je to za hranou zákona, nebo ne. Měla by jednat nezávisle a věcně. Já to rozhodnout nemohu. Vcelku mě znervóznilo mlčení daňové správy, protože daňovým poplatníkům dluží jasné oznámení, jestli to posuzuje jako únik, nebo ne a z jakých důvodů. A jestli bude, nebo nebude probíhat nějaké dodanění. Z mého pohledu celá kauza odhaluje i pokrytectví Andreje Babiše, který má dvě tváře. Jednu pro veřejnost a druhou ve chvíli, kdy veřejnost věci nevidí.

Proč ale nepřijmout zákon, který by zdaňoval korunové dluhopisy, jak nyní navrhuje Andrej Babiš?

Hlavně by měla jednat daňová správa. Když řekne, že tento způsob chování majitelů, kteří své firmy nutili, aby vydaly korunové dluhopisy, místo aby si nechali vyplatit dividendu a řádně z ní zaplatili daň, není v pořádku, tak se s tím musí daňová správa vypořádat sama a není potřeba žádný zákon. Pokud řekne, že to v pořádku je, tak můžeme zdanit tyto agresivní typy transakcí, ale nevím, proč bychom měli zdaňovat drobné investory, kteří si jen koupili státní dluhopisy. To je přece zbytečné, ti neudělali žádný trik.

Vy jste se k tomu na Facebooku vyjádřil zostra. Napsal jste, že Babiš „ojebal" stát. Jak se vám to přihodilo? Takové výrazivo k vám moc nesedí.

Já takto nemluvím. Ani v soukromí. Takže to nepochybně překvapilo i mé spolupracovníky. Já jsem hledal výraz, jak tu věc popsat a také definovat svůj postoj k této věci. Také jsem řekl, že je to parafráze trumpovského jazyka a že mě naštvalo Babišovo pokrytectví. Pokud by to bylo potřeba, napsal bych to znovu. Neznamená to ale, že tak budu teď mluvit stále nebo že se budu křečovitě stylizovat do role Donalda Trumpa. Koneckonců už jednoho českého Trumpa máme, sám se tak označuje.

Přesto, když se probíráme vaší komunikací na sociálních sítích, tam je zlidovění znát. Je to odpověď na práci PR oddělení Andreje Babiše?

Je to součást mé strategie. Teď už není čas na diplomatický jazyk. Je osm měsíců do voleb a jde o hodně. Nejen ČSSD, ale i všem občanům Česka. Jde i o zachování normálního liberálnědemokratického systému v naší zemi. Není čas brát si pokaždé servítky.

I kdybyste teoreticky volby vyhráli, budete potřebovat nějakého partnera. V ČSSD před sjezdem zaznívaly silné hlasy, že by se mělo definitivně zrušit bohumínské usnesení, které zakazuje přímou spolupráci s komunisty na vládní úrovni. Je to i váš postoj?

Myslím, že bychom se měli vrátit ke starostem běžných lidí. Člověk, který se musí starat o nemocné rodiče, člověk, který chce, aby jeho děti měly kvalitní školu, který chce, aby měl práci a ta byla dobře zaplacená – takového člověka vůbec nezajímá, jestli platí, nebo neplatí bohumínské usnesení. To je debata pro politology. Voliče ČSSD nezajímá, jestli máme logo červené, nebo oranžové. To je debata lidí, kteří jsou opravdu odtržení od reálného života. Já se snažím debatu vrátit k tématům, která si jasně definujeme, aby se lidé pro nás mohli rozhodnout. Bohumínské usnesení vězí v historii. Formálně se ani není potřeba k němu vracet. Bylo přijato v nějakém historickém kontextu, v době, kdy byla na politické scéně úplně jiná situace, bylo velmi brzy po listopadu 1989.

Bohumínské usnesení je tedy vyhaslé, přežité?

V zásadě ano. Která jiná politická strana se vrací k usnesením starým 25 let? Která se k tomu vrací a neustále o tom diskutuje? Měli jsme jedno či dvě volební období řadu koalic s KSČM v krajích, spolupráce funguje na komunální úrovni. Politické spektrum se navíc proměňuje jiným způsobem. Nemyslím si, že je tu prostředí, aby po volbách vznikla čistě levicová vláda, ale může tu vzniknout proevropská vláda, která bude respektovat sociální smír.

Koalice s komunisty ve vládě tedy není problém?

Není to problém, to ostatně řekl i Andrej Babiš v souboji o levicové voliče. Právě o ně teď bojujeme s ANO nejvíc. Levicový a levostředoví voliči jsou rybník, kde Andrej Babiš loví. U Babiše je přitom velmi reálné, že nakonec udělá koalici třeba s ODS, nikoli s komunisty.

V čem je ale ODS horší než Babiš nebo komunisté? K demokracii mají občanští demokraté určitě blíž.

Babiš postavil svůj politický program na tom, že je zklamaným voličem ODS. Že zkorumpovaná pravice ODS a TOP 09 ho vlastně přinutila jít do politiky. Na tohle získal hlasy a teď s nimi možná plánuje koalici. To je přece zajímavý paradox.

Jasně, musíte Babiše líčit jako někoho, kdo ve skutečnosti nebude hájit zájmy levicových voličů. A co vláda po jeho boku jako menší koaliční partner?

To není moje představa ani můj plán, abychom byli juniorním partnerem. Dovedu si představit pokračování koalice, která je dnes, ale jen tehdy, pokud vládu povede ČSSD a bude na ni mít rozhodující vliv. Nechci, abychom byli nějaký přívěsek.

Rozhodujícím vlivem máte na mysli post premiéra?

Ano, to znamená, že budeme mít premiéra. Tuto vládu vedu přes tři roky a myslím, že jsem dokázal prosadit věci, které jsou pro voliče ČSSD důležité. Kdybychom byli v juniorní pozici, neprosadili bychom už nic.

Kdybyste byl znovu premiérem, měl by být Andrej Babiš opět ministrem financí?

Záleží na tom, jak dopadnou všechny ty problémy, kterým Andrej Babiš čelí. Například plnění daňových povinností. Pokud by se dostal do nějakého konfliktu s daňovou správou, nebylo by to vhodné řešení.

Na sjezdu ČSSD v březnu bude silné téma i volba prezidenta, Miloš Zeman den předtím oznámí, zda bude kandidovat. Nedávno prohlásil, že jemu blízká Strana práv občanů by se měla spojit s populisty Tomia Okamury. Není na čase, abyste otevřeně řekl, že Zeman by neměl mít podporu ČSSD?

Nemyslím, že bychom za každou cenu měli stavět stranického kandidáta. Před čtyřmi lety jsem si to myslel, a proto jsem podporoval a prosadil Jiřího Dienstbiera za kandidáta ČSSD. Nedopadl špatně, ale nevyhrál. Jak mluvím s předsedy ostatních stran, atmosféra je velmi podobná. Strany spíše podporují kandidáty, kteří se sami přihlásí do prezidentského závodu. Členové sociální demokracie jsou v tomto rozdělení a já si to uvědomuji. Část chce zvolit Miloše Zemana, část má výhrady. Když máte rozdělené členy i voliče, není racionálnější řešení než udělat referendum a dát členům možnost se vyjádřit ke všem kandidátům, kteří se ucházejí o Pražský hrad.

Co ale vy jako volič?

Šest let vedu sociální demokracii a nemám úplně svobodu voliče, který se může rozhodnout jen podle toho, jak se mu ten který kandidát líbí. Já si tento luxus nemohu dovolit. Budu respektovat rozhodnutí sociální demokracie.

Takže nemáte luxus říct, co si myslíte?

Prezidentská volba by nás neměla rozdělit. Máme před sebou velký úkol – uspět ve volbách a sestavit vládu, udržet silnou sociálnědemokratickou stranu.


Zdroj: Hospodářské noviny

Blogy