B. Sobotka: ČSSD je připravena ochránit peníze důchodců a druhý pilíř zrušit!

9. listopadu 2012

Rozhovor předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky pro Lidové noviny

* LN: Důchodová reforma je od středy schválená, vy chcete druhý pilíř neboli soukromé fondy zrušit, pokud budete ve vládě. Co nyní navrhujete?

Vyzvali jsme finanční instituce, aby nezřizovaly fondy ve druhém pilíři, a rozhodně také oslovíme občany, aby do druhého pilíře nevstupovali. A budeme připravovat zákony pro období po volbách, tak abychom druhý pilíř zrušili. 

* LN: Co bude s penězi lidí, kteří vás neposlechnou a peníze si do fondů dají?

V žádném případě nechceme, aby lidé přišli o peníze, které si odvedli. Zvažujeme tedy možnost, aby tam, kde by byl společný zřizovatel fondů ve druhém i třetím pilíři (penzijním připojištění – pozn. red.), což se domnívám, že bude většina takových případů, aby peníze z druhého pilíře byly převedeny na připojištění.

* LN: A ti, kteří připojištění mít nebudou...

Tam je to otázka další debaty. Domnívám se, že takových případů bude minimum. Pokud se podíváte na počet lidí, kteří si spoří v současném třetím pilíři, tak ten počet je zhruba čtyři a půl milionu obyvatel České republiky. 

* LN: Nebojíte se případných arbitráží?

Na straně těchto fondů nemůže v tuto chvíli existovat žádné legitimní očekávání spojené s tím, že budou existovat i v příštím volebním období. Přirozeně budeme studovat zkušenosti Polska, Slovenska, Maďarska a také pobaltských zemí, tam všude totiž došlo k výrazné redukci druhého pilíře. Já si zatím nejsem vědom, že by tam docházelo k nějakým arbitrážním řízením.

 

Zdroj Lidové noviny (9.11.2012)

Blogy