B. Sobotka: ANO, SPD a KSČM se ke společné koalici nechtějí hlásit

6. prosince 2017

Odstupující předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) neočekává, že se SPD a KSČM otevřeně přihlásí k podpoře ANO ve Sněmovně. ČSSD by Babišovi podle premiéra pomáhat neměla. Nové vládě však Sobotka popřál stejný úspěch, jako měla ta končící.

Každý premiér má nějaký styl práce. Každá vláda funguje jinak. Trošku jinak funguje vláda, která je složená ze tří koaličních stran, kde máte Andreje Babiše, který nebyl příliš kooperujícím partnerem, a bylo potřeba s ním velmi složitě jednat. Jinak funguje jednobarevná vláda, kde máte všechny ministry jmenované pouze vámi z vaší politické strany a nemusíte o ničem vést koaliční jednání," řekl novinářům Sobotka.

Babiš se například vyhne koaličním schůzkám, které rychlost práce kabinetu často zdržovaly. „Vzhledem k tomu, že koalice, která vznikla, se k tomu příliš nehlásí, tak nepředpokládám, že se budou konat koaliční schůzky hnutí ANO, SPD a KSČM," podotkl premiér. „Přeji nové vládě, aby byla stejně tak úspěšná, jako byla naše vláda v uplynulých čtyřech letech a aby předávala ČR v lepším stavu, než jak ji v tuto chvíli přebírá," dodal.

Rodící se kabinet v něm však vzbuzuje obavy. Zkritizoval například nápad budoucího ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha rušit některé nemocnice. ČSSD by podle něj neměla ani v druhém pokusu podávat Babišovi pomocnou ruku. Reagoval tak na postoje některých svých kolegů v klubu, kteří by chtěli zabránit koalici s SPD a KSČM a vládu ANO tolerovat. „Pokud jsme voličům řekli, že není možné, aby v čele vlády byl trestně stíhaný politik, tak by se tak měla soc. dem. chovat i nadále bez ohledu na to, jestli budeme mít první, druhý nebo třetí pokus," podotkl Sobotka.

Zdroj: deník Právo, 6. prosince 2017

Blogy