A. Staněk pro Deník N: K vedení Honzy Hamáčka nemám naprosto žádné výhrady

11. února 2019

Ministr kultury Antonín Staněk odmítá, že by chtěl odvolat ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, který vede spor s prezidentem. „Média vytvořila tuto spekulaci,“ říká Staněk v rozhovoru pro Deník N. Antonín Staněk (ČSSD) v rozhovoru pro Deník N mluví o tom, jak chce ze své pozice ministra i galerie, i o možných škrtech ve svém resortu. Před sjezdem své strany podporuje předsedu Jana Hamáčka. Podle Staňka se mu podařilo „nastartovat drobný vzestup“.

* Část veřejnosti si vás vůbec nespojuje s postem ministra kultury i přesto, že jste ve funkci déle než půl roku. Proč vás ČSSD do této funkce vybrala?

To je spíš otázka na pana předsedu Jana Hamáčka, který za ČSSD sestavoval tým ministrů. Předpokládám, že ho oslovily výsledky mé práce v Olomouci.

* Jaké byly ty výsledky?

Jako primátor jsem měl na starosti odbor dopravy. Nejdůležitější projekt, který jsem připravil, bylo prodloužení tramvajové trati. V době zaměstnanecké krize v dopravních podnicích se mi podařilo zajistit jeho chod bez omezení. Podařilo se mi vyřešit problém kolem přechodů pro chodce v aféře „Zachraňme olomoucké zebry". Dlouhodobě se mi dařilo provádět plánované opravy a rekonstrukce komunikací a infrastruktury v Olomouci. Do Olomouce jsme přivedli obrovské množství drobných kulturních projektů. Odhalili jsme desku Sigmunda Freuda, čímž jsme chtěli navázat na freudovskou turistiku a tradici. Také jsme iniciovali obnovu jednoho z nejkrásnějších sálů školní tělocvičny, která je vyzdobená unikátní výmalbou. Myslím, že se mi dlouhodobě dařilo.

* Tento týden jste avizoval plány ministerstva kultury na příští rok. Mimo jiné jste apeloval na ředitele muzeí a galerií, aby přijali kroky k zatraktivnění svých expozic a zavedení volného vstupu pro školy, studenty a seniory s tím, že ministerstvo kultury bude garantem financování. Kde na to chcete vzít peníze?

Apeloval jsem na ředitele muzeí a galerií, aby začali přemýšlet o nové podobě svých expozic a marketingových plánech, aby se muzea a galerie staly atraktivními. Především by to mělo vést ke zlepšení dostupnosti galerií a muzeí pro široké spektrum naší veřejnosti bez ohledu na jejich sociální postavení. O volných vstupech jsem ale nehovořil, protože si uvědomuji, že to je složité téma, které je potřeba uchopit velmi racionálně. Může to být otázka zlevněného vstupného nebo karty umožňující volné vstupy pro seniory.

* Zatraktivnění expozic s sebou ponese nějaké náklady. Odkud budou institucím kompenzovány?

Náklady mohou být kompenzovány uvnitř organizací na základě organizačních změn. Také počítám s tím, že podpoříme šikovné a progresivní ředitele na základě jimi předložených projektů. Pak je tu ještě legislativní cesta. Příspěvkovým organizacím dnes zákon neumožňuje, aby provozovaly doplňkovou činnost. V zahraničních galeriích a muzeích je obrovské množství stánků s upomínkovými předměty a kavárny. To je téma připravovaného zákona o veřejné kulturní instituci.

* Když jsme u tématu muzeí a galerií: podpořil jste nápad premiéra Andreje Babiše na vytvoření vládní čtvrti v Letňanech s argumentem, že by se z uvolněných objektů mohla stát muzea a galerie. Máte pocit, že v Praze není dostatek muzeí a galerií?

Každý ví, že v Praze je muzeí a galerií poměrně hodně. Na druhou stranu si umím představit, že by se například z Nostického paláce, kde je obrazárna a knihovna, stala galerie. To, co jsem říkal, souviselo i s tím, že si rozhodně nemyslím, že by památkové objekty typu Nostického paláce měly být součástí prodeje.

* Pokud chce stát otevřít Nostický palác veřejnosti, nemusí přece kvůli tomu stavět vládní čtvrť v Letňanech.

Pokud jsem dobře zaslechl, má tam vzniknout i nemocnice a byty. Zatím neexistuje ani žádný architektonický návrh, ani studie. Úvaha je velmi vzdálená realitě.

* Přestože nejsou plány pro výstavbu Letňan, tak jste ten projekt podpořil?

Já jsem řekl, že myšlenka vzniku úřednické čtvrti je racionální. Některá ministerstva jsou autem špatně dostupná, nejsou parkovací místa a auta zahlcují Prahu. Taková čtvrť, která by byla přímo na metru a nezatěžovala by dopravu v centru Prahy, má racionální jádro.

* Lidové noviny přinesly informaci, že ministryně financí Alena Schillerová chce udělat v rozpočtu na rok 2020 škrty ve výši 50 miliard. Podle informací LN má ministerstvo kultury pro příští rok dostat v rozpočtu o 2,3 miliardy méně než letos. Konzultovala to s vámi?

Paní ministryně vyslovila představu o desetiprocentní úspoře (ministerstvo má letos rozpočet 14 miliard, pozn. red.), konkrétní čísla ale nezazněla. Jsme nejmenším ministerstvem co do počtu zaměstnanců, ale máme 28 příspěvkových organizací, kde se nedá výrazně šetřit. Cílem vlády bylo zajistit do roku 2021, aby byl rozpočet ministerstva kultury bez církevních náhrad ve výši jednoho procenta celkového rozpočtu. Paní ministryni budu předkládat jasné argumenty a budu žádat o navýšení rozpočtu. Také jsem ale zadal, aby se hledaly úspory uvnitř resortu.

* Ministryně Schillerová vám tedy neřekla, že chce snížit rozpočet o 2,3 miliardy, nýbrž o deset procent, tedy o 1,4 miliardy?

Bavili jsme se o obecných číslech, kdy chybí nějakých 50 miliard korun. O tom, jak se to promítne do jednotlivých ministerstev, jsme se bavili jen okrajově.

* Za pár týdnů bude sjezd sociální demokracie. Vy jste dostal jednu nominaci na post místopředsedy. Budete skutečně chtít být ve vedení strany? Co byste tam chtěl případně změnit?

Cíleně jsem neusiloval o nominace. Získal jsem nominaci ve svém Olomouckém kraji. Vnímám to jako podporu svých kolegů. V tuto chvíli jsem v pozici poslance a ministra kultury, a pokud to nebude nezbytně nutné, a já věřím, že nebude, nebudu usilovat o post místopředsedy a raději to nechám někomu, kdo bude mít volné ruce a bude se věnovat vnitřním záležitostem strany.

* Loni jste usiloval o post předsedy strany, ale funkci jste nezískal. Jak hodnotíte vedení Jana Hamáčka?

K vedení Honzy Hamáčka nemám naprosto žádné výhrady. Poté co jsem ve volbě neuspěl, plně jsem podporoval jeho kandidaturu. Jsem přesvědčen, že za dobu, co stojí v čele, udělal spoustu skvělé práce a podařilo se mu nastartovat drobný vzestup. Je to člověk, který by měl stát v čele i v budoucnu.

* Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) odmítl návrh vicepremiéra Jana Hamáčka, aby se stal členem Legislativní rady vlády Michal Hašek. Překvapil vás tento krok? Máte pocit, že to poškodí vztahy v koalici?

Určitě si nemyslím, že by to koalici mělo poškodit. Je to na debatu mezi ministrem vnitra a ministrem spravedlnosti. Může se to stávat a oba by si to měli vyříkat.

* Jak vnímáte, že někdejší osobnosti a tváře strany se opět vrací do významných funkcí?

Není na tom nic špatného. Pokud osobnosti a tváře strany nejsou spojené s něčím, co je prokazatelně nepřijatelné. Obecně jsme říkali, že když člověk čelí obvinění z trestného činu, tak by si to měl nějak vyřešit, aby se mohl vrátit do politiky. Ačkoli ctíme presumpci neviny, v politice je to trochu jinak.

* Já teď stále mluvím o panu Haškovi.

Nemyslím si, že by to měl být problém. Záleží, jak to přijme strana. Hašek je odborník a já nejsem člověk, který by posuzoval jeho právní vzdělání. Vycházím z toho, že je odborník ve své oblasti a řadu let byl hejtmanem. Pracoval tam, kde pracoval, dělal to, co dělal, takže má zkušenosti. A jestli se chce vrátit, tak ho do volené funkce buď zvolí, nebo nezvolí… Vlastně na tu otázku neumím odpovědět.

* Pan Hašek je poměrně kontroverzní osobnost. Prokázalo se, že v médiích lhal ohledně své účasti na schůzce s prezidentem v Lánech. Potom jeho podpora klesla, což se ukázalo i ve volbách. Posledních několik let pracuje jako koncipient v kanceláři Miroslava Jansty. Proto se ptám, proč sociální demokracie tlačí takové osobnosti do důležitých funkcí, jako je Legislativní rada vlády.

Pokud je o jejich práci zájem, tak si nemyslím, že by to nedávalo smysl. Pokud by o jejich práci zájem nebyl, tak do těch pozic nominováni nebudou. Zřejmě tedy mají co nabídnout z hlediska své odbornosti. Jsme všichni lidé, každý může chybovat a chybujeme všichni, jinak bychom nebyli lidmi, ale stroji. Každý máme právo na chybu a každý máme právo na novou šanci.

* Nedávno jste byl za prezidentem Milošem Zemanem na Hradě. Co jste spolu probírali?

Na schůzce jsme se domlouvali dlouho dopředu. Pan prezident se dlouhodobě zajímá zejména o stav památek v České republice a množství investic na jejich revitalizaci. Prvním velkým tématem byly kulturní památky a finance, které na jejich obnovu půjdou. Také jsme řešili otázku zdanění církevních restitucí. Předestřel jsem mu plán, že by v případě, že zákon vstoupí v platnost, ušetřené peníze, tedy 300 milionů ročně, zůstaly v resortu kultury a mohly být využity na obnovu duchovních památek. Vysvětloval jsem mu, že na ty peníze si budou moci sáhnout i jiní zřizovatelé památek než jenom církve, tedy i obce, kraje nebo soukromé osoby. Třetím tématem byla podpora velkých kulturních akcí, které připravujeme, zejména v podobě záštity pana prezidenta. Připravujeme velké výstavní projekty, kdy bych potřeboval jeho intervenci, například směrem k výstavě Velcí sluneční bohové, což by měla být výstava českých egyptologů v příštím roce.

* O řediteli Národní galerie Jiřím Fajtovi jste se spolu nebavili?

Myslím, že se pan prezident nebude bavit o panu Fajtovi s každým.

* Vy jste ale ministr kultury, takže to ve vašem případě dává smysl.

Média vytvořila tuhle spekulaci. Pan prezident to téma neotevřel.

* Spekuluje se o tom, že vy sám jste plánoval odvolat ředitele Národní galerie už před setkáním s prezidentem. Můžete to potvrdit? Nebo má pan Fajt vaši plnou podporu?

Nebudu spekulace vyvracet, protože spekulace nemůžete vyvrátit…

* Můžete jasně říct, že ho podporujete a stojíte za ním?

Nemám na to čas a nebudu se bavit o spekulacích. Kladu si otázku, co se skrývá za tlakem, abych se k tomu vyjádřil. Na začátku jsem jasně řekl, že všichni ředitelé příspěvkových organizací mají moji podporu, pokud plní svoje povinnosti, dodržují předpisy a chovají se hospodárně. V případě, že by nastaly problémy u jakéhokoli ředitele, žádný z nich nemá svoji židli doživotně jistou.

* Pan Fajt splňuje vaše kritéria?

V tuto chvíli nemám žádný důvod o tom pochybovat. Ale probíhá hodnocení. Všichni ředitelé mi poslali plnění svých střednědobých plánů, poslali mi své dlouhodobé plány, mají teď nějaké úkoly a průběžně v příspěvkových organizacích probíhá kontrola, ať už našeho interního auditu, nebo ministerstva financí. Nemohu teď říct, že někdo má židli jistou. A nevím, proč by to mělo být o panu Fajtovi.

* On jediný má spor s prezidentem.

Ale to jsou všechno spekulace.

* To nejsou spekulace, to je fakt.

Ne, spekulací je, že protože má spor s prezidentem, měl by být odvolán. To je spekulace. Znovu říkám, že jsem autonomní vedoucí ministerstva kultury a zodpovídám za to, že příspěvkové organizace, které pode mě spadají, hospodaří v souladu se všemi předpisy a pravidly. Pokud si ředitelé plní svoje povinnosti, tak mě spory nezajímají.

* A hospodaření pana Fajta do této chvíle bylo v pořádku?

Poslední audit tam byl v roce 2015. Léta 2016, 2017 a 2018 neumím vyhodnotit. Audity děláme postupně od chvíle, co jsme přišli na ministerstvo kultury. Musím trvat na tom, že veřejné prostředky musí být efektivně využívány.

* V červenci jste řekl, že kvůli souběhu funkcí ministra a primátora dáte svůj primátorský plat na dobročinné účely v Olomouci. Jaké organizaci nebo instituci jste ty peníze věnoval?

Poskytl jsem nakonec čtyřicet tisíc korun organizaci Dejme dětem šanci. Potom jsem podpořil ještě jednu akci, a to byl volební dar sociální demokracii. Té jsem dal 50 tisíc korun.

* Ale podle zákona jste měsíčně jako primátor dostával minimálně 85 tisíc korun měsíčně. Takže za čtyři měsíce souběhu funkci jste musel dostat více než 320 tisíc korun. Není to tedy málo?

Z platu ale platím také nějaké daně, takže si myslím, že to byla odpovídající částka, kterou jsem poskytl, a za tím si stojím.

Zdroj: Deník N, 11. února 2019

Blogy