L. T. Arnoštová: ČSSD nastartovala podporu nově vznikajících ordinací a praxí lékařů

Arény Jaromíra Soukupa se v úterý 12. června účastnila bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví za ČSSD Lenka Teska Arnoštová. Se zástupci dalších parlamentních stran debatovala o klíčových otázkách českého zdravotnictví.

Podle L. T. Arnoštové to byla právě sociální demokracie, která v minulém volebním období na ministerstvu zdravotnictví nastartovala podporu nově vznikajících ordinací a praxí lékařů. Jde především o dotační program zaměřený na zabezpečení zubních ordinací na venkově. „Myslím si, že je dobrá cesta podpořit pomocí dotačních programů příhraniční oblasti a lékaře, kteří nemají chuť chodit do odlehlých oblastí," uvedla bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví.

Podle L. T. Arnoštové mají právě zdravotní pojišťovny klíčovou úlohu při zajištění dostupné péče. „Máme sedm zdravotních pojišťoven. V tuto chvíli je na účtech zdravotních pojišťoven zhruba 35 miliard korun, my tady chceme po pacientech, aby dopláceli za nadstandardy a rozdělovali péči mezi bohaté a chudé. Co dělají pojišťovny? Proč tam mají tyto účty? Proč tedy nějakým způsobem nezajistí dostupnou péči zejména mimo velká města," prohlásila Arnoštová s tím, že nefunguje současná praxe, kdy smluvní síť garantují zdravotní pojišťovny. Stát by v tomto případě měl podle ní jasně stanovit, jaké služby by měly být dostupné a co by se mělo stát, pokud dostupné nejsou. 

Státní nemocnice zveřejňují veškeré informace týkající se finančních toků v registru smluv, nestátní zdravotnické zařízení tak nečiní, ačkoliv peníze jsou pořád stejné z veřejného zdravotního pojištění. Státní nemocnice musí soutěžit materiál a léčivé přípravky podle zákona o zadávání veřejných zakázek, ale apriori mají poskytovat zdravotní péči. Nestátní nemocnice tak nečiní,“ řekla.

Celý záznam pořadu je možné přehrát níže. 

obrázek

Blogy