Tomáš Petříček jednal na zasedání ministrů členských států NATO v Bruselu

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jednal ve středu 20. listopadu 2019 v Bruselu s dalšími ministry členských států NATO. Hlavním tématem zasedání byla příprava setkání nejvyšších představitelů států NATO, které se uskuteční ve dnech 3. – 4. prosince v Londýně. Dalšími projednávanými tématy bylo společné financování NATO, boj proti terorismu a strategická diskuze k Číně a Rusku.

Spojenecká diskuze k financování NATO a sdílení nákladů na obranu zhodnotila, jak členské státy naplňují závazek ze summitu ve Walesu v roce 2014. „Spravedlivější sdílení břemene je nejenom klíčem k posílení obranných schopností NATO, ale také transatlantické jednoty. Od roku 2014 jsme zvýšili výdaje na obranu o 60 % a plně stojíme za naším závazkem dosáhnout mety výdajů 2 % HDP na obranu do roku 2024,“ sdělil při jednání ministr Petříček.

Novinky v otázce posílení role NATO v boji proti terorismu, analýzu současných rizik a hrozeb a také posilování aliančních schopností probrali mimo jiné ministři v další části jednání. „Armáda České republiky je přítomna v Mali jako součást výcvikové mise EU, jejíž velení převezme ve druhé polovině roku 2020,“ uvedl jako konkrétní přínos Česka v zajišťování bezpečnosti v jižním sousedství Evropy ministr Petříček. „Vzhledem k tomu, že je Mali středobodem evropských aktivit v této oblasti, nedávno jsme znovuotevřeli naše velvyslanectví v Bamaku,“ dodal šéf české diplomacie.

Jednání se rovněž věnovalo významnému tématu vesmírné politiky NATO. Přítomní ministři odsouhlasili, že vesmírný prostor je další doménou působení Aliance a jako takový je klíčový pro její obranu. Toto rozhodnutí přispěje k posílení sil NATO v kontextu měnícího se bezpečnostního prostředí

Tématem následné pracovní večeře byla strategická diskuze k Číně, Rusku a kontrole zbraní. Ministři při ní mimo jiné diskutovali dopady čínských akvizic strategické infrastruktury v zemích Aliance, ruské aktivity na Ukrajině, v Gruzii a Moldavsku nebo roli NATO v celosvětové kontrole zbrojení a zajišťování nešíření zbraní. Ministr Petříček při této příležitosti připomněl roli Česka, které v současnosti předsedá Fóru pro bezpečnostní spolupráci OBSE a také letošní ročník konference „Czernin Security Forum,“ která se konkrétně tématu kontroly zbrojení budě věnovat.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy