Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček navštívil ve středu 12. února vědce z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky a také Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Sešel se s vedením obou institucí a probral s nimi možnosti spolupráce mezi Ministerstvem zahraničí a výzkumníky. Petříček také navštívil azylový dům a zkusil si, jak vypadá práce s lidmi bez domova, a zavítal i do pražské Školy mezinárodních a veřejných vztahů, kde besedoval se studenty.
Ústav organické chemie a biochemie je přední výzkumná instituce fungující pod hlavičkou Akademie věd ČR. Jejím posláním je od založení v roce 1969 aplikovaný výzkum v medicinální chemii. „Poslední dobou vidíme, že svět stále více čelí virovým i jiným hrozbám v oblasti zdravotnictví. Je neuvěřitelné, jak velké úspěchy se podařilo zdejším vědcům dosáhnout. Reálně tak přispívají ke zlepšení života lidí po celém světě,“ řekl ministr Petříček. Nejvýznamnější příspěvek ústavu z globálního hlediska představují antivirotika, které objevil prof. Antonín Holý. Jsou součástí na trhu hojně užívaných léků proti HIV a HBV. Vědci vyvinuli i množství dalších látek, jež se užívají např. při léčbě leukémie. „S vedením ústavu jsme mluvili o tom, jak může ministerstvo pomoci s propagací výsledků výzkumů v rámci vědecké diplomacie. Důležitá je také spolupráce mezi dalšími výzkumníky na mezinárodní úrovni,“ uvedl Petříček.
Ministr navštívil i Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT propojující excelentní výzkum s potřebami průmyslu za využití unikátního know-how. Ministr Petříček si mimo jiné prohlédl experimentální pracoviště RICAIP Industrial Testbed Core, první svého druhu v Evropě, který slouží pro vývoj a testování inovativních řešení pokročilé průmyslové výroby (průmysl 4.0), přičemž kombinuje fyzický a virtuální svět. „Pokrok je zkrátka nezastavitelný, řada věcí tu vypadá trochu jako ze sci-fi. Brzy to ale bude zřejmě realita a my na ni, i díky našim vědcům, budeme připraveni,“ řekl ministr. Výzkumná centra institutu vytvářejí unikátní akademicko-průmyslovou spolupráci, kde se navazují dlouhodobé kontakty mezi akademickými institucemi českými a zahraničními, ale též předními průmyslovými firmami (Airbus, VW, Škoda Auto a.s., Siemens, Lego, Rockwell Automation, Eaton aj.). „S panem ministrem jsme jednali i na téma mezinárodní spolupráce. CIIRC ČVUT již od začátku své existence spolupracuje s excelentními vědeckými institucemi, např. německým DFKI nebo francouzským INRIA a je součástí mezinárodních struktur a sítí – ELLIS, CLAIRE. Bez efektivní spolupráce se špičkovými ústavy v zahraničí nemůže česká věda naplňovat kritéria excelentního výzkumu světové úrovně. Velmi oceňujeme podporu MZV při získávání a rozšiřování mezinárodních kontaktů,“ uvedl vědecký ředitel CIIRC ČVUT Vladimír Mařík.
Petříček si také na vlastní kůži vyzkoušel práci v azylovém domě, jež spravuje Charita ČR. Pomohl zdejším sociálním pracovníkům a zhruba dvě hodiny vydával obědy lidem bez domova. „Ne všichni se dostali na ulici vlastní vinou, ne pro všechny je to vlastní volba. Klíčovým problémem je ovšem otázka bydlení. Některé z příběhů, které jsem si vyslechl, jsou pro mě vlastně inspirací – jak co se týká osobní statečnosti, tak ve smyslu změn, které by bylo možné udělat,“ uvedl Petříček.
Ministr zavítal také mezi studenty pražské Školy mezinárodních a veřejných vztahů. Otázky mu tentokrát kladli návštěvníci z řad veřejnosti a studenti 3. a 4. ročníku střední školy. „Chci podpořit zájem mladých lidí o politiku, diplomacii a mezinárodní vztahy. Apatie mladé generace může totiž znamenat otevřenou bránu nejrůznějším xenofobům a populistům. Proto jsem rád, když se mě studenti ptají na cokoliv, i když to nemusí být zrovna příjemné,“ dodal šéf české diplomacie.
zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí