FOTO:V Klokočné u Říčan odhalili k 70. výročí konce druhé světové války nový pomník

Při příležitosti 70. výročí konce druhé světové války odhalili v sobotu 23. května 2015 v obci Klokočná v okrese Praha-východ nový pomník. Jeho autorem je sochař Michal Moravec. Přibližně šestimetrová plastika z hořického pískovce, na které jsou bronzoví ptáci, má připomínat život a znázorňovat smíření. „Rozhodli jsme se postavit v naší obci nový symbol, kterým uctíme památku celkem dvanácti obětí válek z naší vesnice. Bronzoví ptáci na pomníku mají symbolizovat život a také počet tří bojujících armád – českou, americkou a ruskou,“ vysvětlil starosta obce Klokočná Miroslav Rovný.

Mezi hosty slavnostního odhalení byli i představitelé Středočeského kraje – hejtman Miloš Petera, který převzal nad akcí záštitu, náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Karel Horčička a radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek. „Velmi si vážím iniciativy obyvatel obce Klokočná, kteří se rozhodli jako jediní v Evropě postavit si při příležitosti 70 let od konce druhé světové války nový pomník a připomenout si oběti z řad spoluobčanů. Děkuji všem, kteří se o vznik pomníku smíření v obci Klokočná zasloužili,“ řekl na sobotní slavnosti středočeský hejtman Miloš Petera.

Po odhalení nového památníku si účastníci oslavy v Klokočné mohli prohlédnout nově zrekonstruovanou budovu obecního úřadu. Následoval kulturní program, během nějž se představili například zdejší mažoretky a mladí hasiči.

Blogy