FOTO: B. Sobotka a M. Marksová se zúčastnili otevření domova seniorů v Uhlířských Janovicích

Za účasti předsedy Vlády ČR Bohuslava Sobotky (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery (ČSSD), senátorky a krajské radní pro oblast sociálních věcí Emilie Třískové (ČSSD) a dalších významných představitelů Středočeského kraje byl v pátek 21. srpna slavnostně otevřen Domov seniorů v Uhlířských Janovicích.

Úspěšnou dostavbou Domova seniorů v Uhlířských Janovicích uvedl Středočeský kraj po mnoha letech do života projekt, o němž se hovořilo už v roce 1999 a jenž měl zvýšit na Kutnohorsku kapacitu míst pro zajištění péče o seniory. V roce 2001 ho však zastavil Okresní úřad Kutná Hora a podal trestní oznámení na zhotovitele stavby, který do té doby prostavěl 100 milionů korun. Po zrušení okresních úřadů přešel rozestavěný objekt pod Středočeský kraj. Přesto však čekal dalších mnoho let, než mohl být dokončen. Dostavbu se totiž nepodařilo zahájit ani hejtmanovi Petru Bendlovi (ODS), ani Davidu Rathovi (ČSSD). Uvažovalo se dokonce o prodeji rozestavěné budovy či o její přestavbě pro jiné účely. S přípravou projektu na možnou dostavbu objektu se začalo až za hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD).

„Nakonec jsme se rozhodli, že stavbu dokončíme podle původního záměru a bude sloužit k zajištění péče o seniory i ke zvýšení kapacity míst pro seniory z celého našeho regionu. Nechali jsme zpracovat projektovou dokumentaci a zažádali o peníze z prostředků Regionálního operačního programu Střední Čechy. Podařilo se nám získat 87 milionů korun a již 21. července loňského roku jsme stavbu domova za celkem 140,5 milionu korun zahájili,“ zrekapituloval osud projektu hejtman Petera. Téměř přesně rok poté, 15. července 2015, zahájil Domov Uhlířské Janovice s kapacitou 154 míst zkušební provoz.

„Na začátku srpna bylo do nového Domova seniorů v

Blogy