Vzpomínky Jana Smetany: O politiku jsem se zajímal, ale s tehdejším režimem jsem nechtěl mít nic

Co jste tehdy dělal a jak vypadal váš život?

V té době jsem měl stánek s grafikou na Karlově mostě. O politiku jsem se tradičně zajímal, ale s tehdejším režimem jsem nechtěl mít nic společného.

Pocházím z tradiční evangelické rodiny a od útlého dětství jsem byl na tehdejší černé listině režimu. Můj strýc Pavel Smetana se těsně po sametové revoluci stal předsedou ekumenické rady církví.

Kdy a jak jste se poprvé dozvěděl o listopadu 1989 – dění na Národní třídě?

Z informací od přátel a studentů. Změny jsem ale očekával vzhledem k situací v tehdejším SSSR, Polsku a Východním Německu.

Jak na tu dobu vzpomínáte? Účastnil jste se?

Samozřejmě jsem se účastnil. Ještě v prosinci roku 1989 jsem vstoupil do ČSSD u přítele Klabana. Mám legitimaci z roku 1989 ještě s tradičními znaky předválečné sociální demokracie.  Vzápětí jsem byl kooptován za  ČSSD do Národního výboru Prahy 5 a později jsem byl zvolen prvním a tehdy jediným zastupitelem za ČSSD na Praze 5 v roce 1990.

Jak hodnotíte těch 30 let? Naplnily se myšlenky listopadu 1989?

Jako vše v historii Československé později České republiky jsou proběhlé roky rozporuplné. Dle mého názoru se myšlenky listopadu 1989 zcela nenaplnily. Žijeme v republice, kde se nůžky mezi bohatými a chudými se stále více rozevírají a Česká republika především v oblasti příjmů je spíše kolonií tzv. západní Evropy.

Blogy